Тюямуніт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тюямуніт.
.

Тюямуніт (англ. tyuyamunite, calciocarnafite; нім. Tujamunit m) – мінерал, водний уранованадат кальцію шаруватої будови, структурно близький до уранових слюдок. Кальцієвий аналог карнотиту. За назвою родовища Тюя-Муюн (Узбекистан), К.Ненадкевич, 1912. Син. – карнотит кальцієвий.

Опис[ред.ред. код]

Формула за “Fleischer's Glossary” (2004): Ca(UO2)2(VO4)2 •5-8 (H2O).

Містить (%): СаО – 5,7; UО3 - 46,5-65,3; V2О5 – 17,5-26,0. Н2О бл. 18. Вміст води коливається в залежності від вологості атмосфери.

Сингонія ромбічна. Ромбо-дипірамідальний вид. Форми виділення: листуваті і радіально-променисті аґреґати, порошкуваті маси, тонкі нальоти. Густина 3,6-4,3. Тв. 1-2. Колір жовтий з оранжево-жовтим, зеленуватим або буруватим відтінком. Блиск перламутровий, тьмяний. Спайність за базопінакоїдом довершена, в двох напрямах під кутом 90о – середня. Крихкий. Сильно радіоактивний. Поширений вторинний мінерал урану. Виділення його звичайно приурочене до пісковиків, вапняків, кременистих порід, де він асоціює з карнотитом та ін. ванадатами, фосфатами, карбонатами, сульфа¬тами уранілу, баритом, фольбортитом та ін. і є одним з кінцевих продуктів вивітрювання уранових мінералів. Руда урану і ванадію.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Родовища: Больценаго (Італія); Парадокс-Валлі (шт. Колорадо, США), Сер. Азія та ін.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]