Тяньцзіньські трактати (1858)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тяньцзіньські трактати
Тип міжнародний договір
Підписано червень 1858
Місце Haiguang Templed
Тяньцзінь
Сторони Династія Цін

Тяньцзіньські трактати (англ. Treaties of Tianjin, кит. 天津条约) — серія договорів між Цінською імперією і західними державами, підписаних в Тяньцзіні в 1858 році після програшу Цінською імперією битви за форти Дагу.

Трактати були ратифіковані китайським імператором лише в 1860 році, після програшу Цінською імперією Другої опіумної війни.

Російсько-китайський трактат[ред. | ред. код]

Тяньцзіньський російсько-китайський трактат був підписаний 1 (13) червня 1858 року комісаром Російської імперії в Китаї Є. В. Путятіном[ru] та повноважним представником китайської сторони Хуа Шанем. Він складався з 12 статей і розширював політичні та торговельні права Російської імперії в Цінській імперії, передбачав визначити не встановлену до цього часу частину кордону між Росією та Китаєм.

Передбачалося створення відповідальних груп дослідників, які б вивчили ситуацію на місці і домовилися про лінію кордону. В цьому документі сказано:

«Для визначення кордонів будуть зроблені детальний опис та карти суміжних просторів, які і послугують обом урядам на майбутній час безспірними документами про кордони».

Оскільки укладений в травні того ж року Айгунський договір не розмежував землі від Уссурі до моря, уряд Росії направив у Пекін для подальших переговорів особливу місію на чолі з графом Н. П. Ігнатьєвим.

Американо-китайський трактат[ред. | ред. код]

Було укладено 18 червня 1858 року. Трактат складався з 30 статей.

Договір дозволяв США заснувати посольство в Пекіні, Цінська імперія відкривала для торгівлі ряд нових портів, визнавала права християн сповідувати і проповідувати свою релігію.

Англо-китайський трактат[ред. | ред. код]

Було укладено 26 червня 1858 року. Трактат складався з 56 статей.

Окрім положень, аналогічних американо-китайському трактату, в англо-китайському трактаті ще було обумовлено право на судноплавство по Янцзи, розглянуті питання, пов'язані з британським суверенітетом над Гонконгом. У статті 51 було обумовлено, щоб по відношенню до підданих Британської імперії більше не вживався ієрогліф кит. , що означає «варвар».

Франко-китайський трактат[ред. | ред. код]

Було укладено 27 червня 1858 року.

Література[ред. | ред. код]

  • Густерін П. В. Архімандрит Авакум (до історії Тяньцзіньського трактату 1858 року) // Нова і новітня історія. 2008, № 6.