Тібулл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тібулл
Tibullus
Tibull.jpg
При народженні Albius Tibullus
Народження 55 до н. е.(-055)
  Gabii[d], Італія
Смерть 19 до н. е.(-019)
  Рим, Римська імперія
Національність римлянин
Громадянство Стародавній Рим
Мова творів латина
Рід діяльності поет
Жанр елегії
Рід Albia[d]
CMNS: Тібулл на Вікісховищі

Альбій Тібулл (нар. 55 — пом. 19 роки до н. е.) — давньоримський поет, майстер елегії. Жив за часів імператора Августа Октавіана.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у маєтку Габії поблизу м. Педа (Лаціум). Належав до стану вершників. Родина його була досить заможною. Хоча у 41 році до н. е. частину батьківського маєтку конфіскували для надання землі ветеранам, фінансове становище Тібулла залишалося непоганим. Батько його рано помер, вихованням Тібулла займалася старша сестра.

Відомо, що Тібулл супроводжував Валерія Мессалу Корвіна під час його Аквітанського походу (31-30 роки до н. е.). Він зміг стати другом Мессала й повернутися із військовою здобиччю. Під час східного походу Мессали Тібулл знову супроводжував друга. Під час цього Тібулл раптово захворів й вимушений був залишитися на о. Керкірі. Після одужання він знову приєднався до Мессали, а потім вони разом повернулися до Риму.

З цього моменту Тібулл займався лише літературною діяльністю. Він раптово помер у розквіті своїх життєвих та творчих сил, що справило неабияке враження на тогочасний Рим.

Творчість[ред.ред. код]

Тібул писав лише елегії, залишивши після себе дві книги. Характерною рисою його віршів було намагання піти від реальності у світ мрій. Любов, оспівування сільського життя, благочестя, ненависть до війни — це основні теми елегій Тібулла. Водночас у його віршах немає жодного спомину Августа або його діянь.

Великий вплив на Тібулла справляла школа олександрійців. Він часто-густо використовував готові порівняння та характери, «загальних місць», що стало особливістю елегічної поезії.

В поезії Тібулла закарбувалися побут та звичаї Рима початку імперії. Деякі теми, що започаткував Тібулл в подальшому розроблялися іншими елегіками, зокрема Овідієм.

Мова Тібулла витончена та проста, відсутня надмірне вченість та повчальність. Це додає його віршам більшу привабливість.

Поезія Тібулла високо цінувалася його сучасниками, а також нащадками. Його називали славою римської елегії.

Твори[ред.ред. код]

  • 1-а Книга елегій (присвячена Делії, справжнє ім'я якої Планія). 27 рік до н. е. Складалася з 10 віршів
  • 2-а Книга елегія (присвячена Немесіді). Складається з 6 віршів.

Джерела[ред.ред. код]

  • Godo Lieberg: Tersus atque elegans maxime Tibullus. Testimoniensammlung zum Stil Tibulls von der Antike bis zur Gegenwart. Bochum 2009, 87 Seiten.

Посилання[ред.ред. код]