Тім'ячко

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тім'ячко
Gray197.png
Вигляд черепа новонародженого зверху: переднє тім'ячко (Frontal fontanel), заднє тім'ячко (Occipital fontanel). Малюнок з «Анатомії Грея»
Gray198.png
Вигляд черепа новонародженого зліва: переднє тім'ячко (Frontal fontanel), клиноподібне тім'ячко (Sphenoidal fontanel), сосцеподібне тім'ячко (Mastoid fontanel). Малюнок з «Анатомії Грея»
Деталі
Ідентифікатори
Латина Fonticulus
MeSH D055762
TA98 A02.1.00.027
TA2 431
FMA 75437[1]
Анатомічна термінологія

Ті́м'ячко (лат. fonticulus, буквально — «джерельце», «фонтанчик») — неокостеніла ділянка склепіння черепа у плода і новонародженого. Складається із залишків перетинчастого скелета і з'єднує кістки в місцях черепних швів[2]. Тім'ячка утворюють гнучкі зчленування кісток черепа плода, що уможливлює тимчасову деформацію черепного склепіння під час проходження через пологові шляхи, а також не перешкоджає зростанню головного мозку, за яким може не встигати зростання черепних кісток[3][4]. Ззовні тім'ячка покриті апоневрозом і шкірою, знизу до них прилягає найбільш зовнішня з мозкових оболон — тверда.

Своєю назвою ця особливість анатомії новонародженого зобов'язана тому, що переднє, найбільш помітне тім'ячко розташоване на тімені. Місце його розташування відповідає антропометричній точці брегма в немовлят.

Анатомія[ред. | ред. код]

Череп новонародженого складається з 5 основних кісток (двох лобових, двох тім'яних і потиличної) і кількох дрібніших. На відміну від черепа дорослого, лобова кістка у нього складається з двох окремих частин, а кістки з'єднуються між собою гнучкими зчленуваннями з сполучної перетинчастої і хрящової тканини. Надалі, у процесі осифікації хрящові з'єднання окостенівають, утворюючи черепні шви.

Під час проходження плода через кістково-фіброзне кільце жіночого малого таза череп дещо деформується, крайки тім'яних кісток заходять по середній лінії одна на одну, а луски лобової і потиличної кісток — на тім'яні кістки. У результаті міжтім'яний і передньозадній діаметри голови зменшуються і водночас збільшується подовжній розмір. Саме внаслідок цього череп новонародженого доліхоцефальний. Окружність голови — 34 см, об'єм голови в хлопчиків — 375—380 см³, у дівчаток — 350—360 см³[5].

Тім'ячка немовляти[ред. | ред. код]

Переднє тім'ячко (заповнене зеленим)

На черепі людського плода і новонародженого в нормі налічують 6 тім'ячок:

 • Переднє тім'ячко або велике тім'ячко (fonticulus anterior рідше fonticulus major)[6] — розташоване між лобними і тім'яними кістками. Розміри — 3,5×2,5 см[5].
 • Клиноподібне тім'ячко (fonticulus sphenoidalis) — розташоване між лобною, тім'яною, клиноподібною і скроневою кістками, на місці майбутнього клиноподібно-тім'яного шва. Розміри — 0,8×1,2 см[5]. Отримало назву за клиноподібною кісткою. Два клиноподібних тім'ячка розташовані по обох боках голови.
 • Соскоподібне тім'ячко (fonticulus mastoideus) — розташоване між потиличною, тім'яною і скроневою кістками. Розміром дещо менше за клиноподібне, на відміну від інших тім'ячок повністю закрите хрящовою тканиною[5]. Отримало назву за близькорозташованим соскоподібним відростком скроневої кістки. Два соскоподібних тім'ячка знаходяться по обох боках голови.
 • Заднє тім'ячко або мале тім'ячко, рідше потиличне тім'ячко (fonticulus posterior, рідше fonticulus minor, fonticulus occipitalis)[6] — розташоване між потиличною і тім'яними кістками. Має форму трикутника довжиною 1 см[5].

Іноді трапляються додаткові тім'ячка, що закриваються зразу після народження[5]:

 • Тім'ячко майданчика — розташоване на переніссі[5];
 • Метопічне тім'ячко — розташоване на лобному (метопічному) шві між лобними кістками[5][4]. Деякі джерела відмічали про зв'язок наявності цього тім'ячка з вродженими патологіями[7]
 • Тім'яне або сагітальне тім'ячко — розташоване на сагітальному шві між тім'яними кістками[5][4]
 • Мозочкове тім'ячко — розташоване в лусці потиличної кістки[5]. Отримало назву за розташованим поблизу мозочком.

Закриття тім'ячок[ред. | ред. код]

Тім'ячко одномісячного немовляти

Послідовність закриття (заростання) тім'ячок така:

 1. Переднє тім'ячко заростає, як правило, останнім, між 18-м і 24-м місяцями життя (на другому році)[4][5] (за іншими даними — між 7 і 19 місяцями)[8];
 2. Клиноподібні тім'ячка заростають на 3-му місяці[5] (за іншими даними — близько 6-го місяця[4], іноді ще до народження);
 3. Соскоподібні тім'ячка закриваються на 3-му місяці[5] (за іншими даними — між 6-м і 18-м місяцями після народження[4], іноді ще до народження);
 4. Заднє тім'ячко заростає, як правило, протягом 2-3 перших місяців[5][4][8].

Пізнє закриття тім'ячок може бути спричинено недостатнім харчуванням, недоношеністю, браком вітаміну D, а також деякими хворобами. При мікроцефалії тім'ячка заростають швидше[9].

Клінічне значення[ред. | ред. код]

Інтратекальна ін'єкція сироватки Флекснера через тім'ячко при менінгіті. 1910 р.

Тім'ячка здатні до пульсації, що робить їх схожими на маленькі фонтанчики — особливість, з якою пов'язана їх латинська назва[10] (пор. також англ. і фр. fontanelle). Пульсації відповідають звичайному пульсу — як наслідок розширення судин головного мозку під час систоли, що передається на мозкові оболони.

Припускають також що в тім'ячок є ще одна функція — терморегуляції. Через хрящову мембрану охолоджуються тканини головного мозку, перегрівання яких може призвести до негативних наслідків [9].

Патології[ред. | ред. код]

Запале тім'ячко
Запале тім'ячко свідчить про зневоднення організму і недоїдання[11].

Здуте тім'ячко
Здуття або сильне напруження тім'ячка свідчить про підвищений внутрішньочерепний тиск[12]. Це може бути симптомом таких патологій[8]:

Збільшене тім'ячко
Збільшене тім'ячко може бути симптомом таких патологій:[13]

Рідше це свідчить про такі порушення:[13]

У тварин[ред. | ред. код]

У людиноподібних мавп тім'ячка заростають невдовзі після народження. У шимпанзе переднє тім'ячко повністю закривається на 3 місяць[4].

У собак[ред. | ред. код]

Одною з найбільш серйозних проблем, що ставлять небезпеку для собак, є так зване «відкрите тім'ячко», яке трапляється, коли черепні кістки не заростають на маківці. Це порушення часто пов'язана з гідроцефалією, що характеризується надмірною кількістю рідини в мозку і навколо нього, яка спричиняє тиск на мозок і навколишні тканини. Часто голова набуває куполоподібної форми, а відкрите тім'ячко помітне як «м'яка точка» на собачій маківці. Заповнені рідиною порожнини мозку, відомі як шлуночки, також розпухають. Підвищений тиск перешкоджає нормальному розвитку мозкової тканини.

Втім, не далеко не у всіх випадках незарощене тім'ячко є симптомом гідроцефалії. У багатьох щенят тім'ячка не закриті на момент народження, але поступово заростають протягом 3-6 місяців. У рідших випадках заростання затягається, при цьому без видимих порушень здоров'я собаки. У цьому разі треба бути обережним з годованцем, уникати пошкоджень голови, оскільки вони можуть пошкодити мозок або спричинити припадки епілепсії[14].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Foundational Model of Anatomy
 2. fontanelle. TheFreeDictionary. Процитовано 24 квітня 2013. 
 3. Атлас анатомии человека. Процитовано 20 ноября 2013. 
 4. а б в г д е ж и Beasley, Melanie. Age of Closure of Fontanelles / Sutures. The Center for Academic Research and Training in Anthropogeny (CARTA). Процитовано 24 квітня 2013. 
 5. а б в г д е ж и к л м н п р Череп новорожденного // Анатомия человека
 6. а б Родничок // Медицинская эциклопедия
 7. Kim-Leong Tan. The Metopic Fontanelle, August 1972
 8. а б в MedlinePlus Encyclopedia Fontanelles - bulging
 9. а б Все, что нужно знать о родничке у новорожденных
 10. Атлас анатомии человека: Роднички
 11. MedlinePlus Encyclopedia Fontanelles - sunken
 12. Waxman, Stephen G. Clinical Neuroanatomy. 25th ed. New York: Lange Medical /McGraw-Hill, Medical Pub. Division, 2003.
 13. а б MedlinePlus Encyclopedia Fontanelles - enlarged
 14. Open Skull Bones May, May Not Be Sign of Deadly Disorder. Terrificpets.com. Процитовано 24 жовтня 2012. 

Посилання[ред. | ред. код]