Тірідат I (цар Парфії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тірідат I
Pdc 24587.jpg
Народився невідомо
Помер 211 до н. е.(-211)
Громадянство
(підданство)
Іран
Національність парн
Діяльність монарх
Посада цар
Термін 246–211 роки до н. е.
Попередник Аршак I
Наступник Артабан I/Аршак II
Рід Аршакіди
Батько Аршак
Діти Артабан I

Тірідат I (*Philomelos, д/н — 211 до н. е.) — 2-й цар Парфії у 246–211 роках до н. е., визначний військовий та державний діяч, що сприявш початку піднесенню своєї держави.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду парнських вождів. Син Аршака, онук Фріапіта. У 250 році до н. е. разом із братом Аршаком очолив виступ проти Андрагора, сатрапа-узурпатора провінції Парфієна. В подальшому разом з Аршаком I бився проти Селевкідів та греко-бактрійців. У 246 році до н. е. після загибелі брата, Тірідат став повновладним царем.

Він продовжив супротив військам Діодота I, царя Греко-Бактрії, та Селевка II Каллініка, царя Сирії. Згодом Тірідат I відступив до гірських районів, де розпочав партизанську боротьбу, в якій отримав підтримку місцевого населення. В цей час відбулося поєднання парнської та парф'янської знаті. Втім незабаром війська Селевка були змушені зосередитися на війні з Птолемеєм III, царем Єгипту у Третій сирійській війні (так звана війна Лаодіки). Потім, скориставшись війною Селевка II з родичем Антіохом Гієраком, армія Тірідата I вдерлася до Гірканії, яку повністю підкорила. Саме в цей час царем створюється потужне військо. З ним вимушений був тривалий час протидіяти сильній армії Греко-Бактрійського царства.

У 235 році до н. е., скориставшись смертю Діодота I, Тірідат зумів перейти у наступ проти супротивників. Того ж року він уклав союз зі спадкоємцем померлого — Діодотом II. У 231 році до н. е. е. об'єднана парф'яно-бактрійського армія здобула перемогу над військами Селевкідів. Після цього Тірідат I заснував на честь цієї перемоги свято, що стало початком самостійного правління Парфії. Фактично саме цей цар став справжнім засновником Парф'янського царства.

У 228 році до н. е. розпочалася нова війна з Селевком II. Тірідат відступив перед ним до земель апасіаков або водних саків, які жили в степах Прикаспію. У 227 році до н. е. в Антіохії стався заколот, який поширився на Месопотамію, що змусило Селевка II повернутися до Сирії. В цих обставинах Тірідат I легко відвоював Парфієну. У 225 році до н. е. зумів зберегти мир з новим греко-бактрійським царем Євтідемом.

В подальшому рушив знову до Гірканії, яка відкололася від Парфії. У 217 році до н. е. Тірідат її повністю підкорив. Водночас займався розбудовою й зміцненням міст. За наказом Тірідата I засновано місто Дара на горі Апаортенон, відновив місто рагі Европос під назвою Аршакія. Незадовго перед смертю зробив своєю резиденцією Гекатомпіл. Тірідат I помер у 211 році до н. е., оголосивши спадкоємцем сина Артабана.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Plin. Hist. nat. VI. 46
  • Arrian. Parthica Fr. 1
  • Josef Wiesehöfer: Das antike Persien. Patmos Verlag, Düsseldorf 2005, S. 180–183.