Тіт Курцілій Манція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тіт Курцілій Манція
Народився невідомо
Помер після 63
Громадянство Римська імперія
Діяльність політик
Посада консул-суфект
Термін 55 рік
Попередник Публій Пальфурій
Наступник Публій Корнелій Сципіон
Рід Курцілії
Діти Курцілія

Тіт Курцілій Манція (*Titus Curtilius Mancia, д/н — після 63) — державний та військовий діяч Римської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з плебейського роду Курціліїв. Про батьків та кар'єру замало відомостей. Здобув звання сенатора. Згодом породичався з заможним представником Нарбонської Галлії. Звідси висувається теорія, що сам Курцілій Манція був звідси, проте це сумнівно.

Наприкінці 55 року призначається консулом-суфектом (разом з Гнеєм Корнелієм Лентулом Гетуліком). Дослідники припускають, що він був автором закону Lex Manciana — про управління державною та імператорською власністю на землю в провінції Африка. Відомо про його конфлікт з зятем Доміцієм Луканом. Курцілій погодився визнати спадкоємицею свою онуку — доньку Лукана — лише у випадку, якщо вона вийде з-під влади батька.

56 року призначено пропретором — імператорським легатом провінції Верхня Германія. 58 року спільно з Луцієм Дувієм Авітом змусив фрізів відступити до власних земель. Того ж року спільно з Дувітом завдав поразки союзу германських племен ампсіваріїв, тенктерів та бруктерів. Манція змусив два останні племені відмовитися від союзу з ампсіваріями, які відступили на власні землі.

Залишався на своїй посаді ймовірно до 63 року. Подальша доля невідома.

Родина[ред. | ред. код]

  • Курцілія, дружина сенатора Гнея Доміція Лукана. Їхня онука була матір'ю імператора Марка Аврелія.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Phlegon of Tralles, De mirabilibus 27 (Fragmenta historicorum Graecorum, Volume 3, Fragment 56)
  • Ronald Syme, «Personal Names in Annals I—VI», Journal of Roman Studies, 39 (1949), pp. 6–18.
  • Werner Eck, Die Statthalter der germanischen Provinzen im 1.–3. Jahrhundert (Köln/Bonn: Rheinland-Verlag in Kommission bei Rudolf Habelt, 1985), p. 25 ISBN 3-7927-0807-8
  • Christian Settipani, Continuité gentilice et Continuité familiale dans les familles sénatoriales romaines à l'époque impériale, Linacre College, Oxford University, coll. " Prosopographica & Genealogica ", 2000, 597 p. (ISBN 1-900934-02-7)