Тіт Манлій Торкват

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тіт Манлій Торкват
Народився невідомо
Помер 202 до н. е.
Рим
Громадянство Стародавній Рим
Діяльність політик, військовий очільник
Звання консул
Термін 235 та 224 роки до н.е.
Батько Тіт Манлій Торкват Аттік
Рід Манлії

Тіт Манлій Торкват (*Titus Manlius Torquatus, д/н —202 до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Манліїв. Син Тіта Манлія Торквата Аттіка, консула 299 року до н. е. Про молоді роки немає відомостей. У 235 році до н. е. обираєтсья консулом (разом з Гаєм Атілієм Бульбом. під час своєї каденції з успіхом придушує повстання на Сардинії, за що отримує від сенату триумф.

У 231 році стає цензором (разом з Квінтом Фульвієм Флакком). Планував провести люстр сенату. Проте через виявлення помилки під час виборів, вимушен був піти з посади.

У 224 році до н. е. вдруге стає консулом (разом з Квінтом Фульвієм Флакком). Разом із колегою воював проти галльських племен бойїв та інсумбрів у Цізальпійській Галлії. Спочатку було завдано поразки бойям, але підкорити інсумбрів не вдалося.

Під час Другої пунічної війни засідав у сенаті. після поразки під Каннами у 216 році до н. е. закликав не викупати полонених у Ганнібала, що й було підтримано римським сенатом. У 215 році до н. е. був спрямований до Сардинії, де при підтримці Карфагену розпочалося повстання. Торкват (25 тисяч піхоти, 1200 кінноти) розбив ворогів при Каралісі на чолі із Гасдрубалом Лисим., а очільник  сардів — Хапсікор — наклав на себе руки.

У 212 році до н. е. висунув свої кандидатуру на посаду великого понтифіка, проте програв вибори Публію Ліцинію Крассу Діву. У 210 році до н. е. був висунутий на посаду консула, проте відмовився від цього. У 209 році до н. е. кандидатуру Торквата запропановано в якості принцепса сенату, але було обрано Квінта Фабія Максима Веррукоза.

У 208 році до н. е. призначається диктатором для проведення виборів нових консулів. Помер у 202 році до н. е.

Джерела[ред.ред. код]

  • Friedrich Münzer: Manlius 82). In: Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft (RE). Band XIV,1, Stuttgart 1928, Sp. 1207–1209.
  • Lazenby, John Francis (1998). Hannibal's War: A Military History of the Second Punic War. Norman, OK: University of Oklahoma Press. p. 98. ISBN 0-8061-3004-0.