Українське товариство сліпих

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з УТОС)
Перейти до: навігація, пошук

Українське товариство сліпих (УТОС) — всеукраїнська добровільна громадська організація інвалідів по зору, яка діє на території України.

Мета існування організації[ред.ред. код]

Українське товариство сліпих за підтримки держави проводить заходи щодо соціально-трудової, медичної та професійної реабілітації інвалідів — громадян України, які не можуть конкурувати на ринку праці. Організація забезпечує працевлаштування, медичну і соціальний захист інвалідів по зору. Для цього на місцях створюються первинні організації, а на територіях де є необхідність також організовуються навчально-виробничі підприємства (УВП). На яких незрячі люди отримують повний спектр соціального захисту, можливість реалізації можливості повноцінно жити і можливості працювати. Напрямок виробництва вибирають з можливості незрячих людей виконувати ту чи іншу справу. Допомога держави йде як по прямому фінансуванню проектів, так і побічно, надаючи пільги з оподаткування, створення держзамовлень у підприємств системи УТОС.

Історія[ред.ред. код]

Історія розвитку та становлення українського товариства сліпих розпочалася 4 червня 1933-го року, коли Центральний виконавчий комітет і Рада Народних Комісарів УРСР, прийняли рішення про створення Українського товариства сліпих. До цього часу в Україні існувало 12 місцевих організацій інвалідів по зору, які об'єднують понад 100 осіб. Головою оргбюро був затверджений Абрам Мойсейович Едельман.

В 1934-му році — в 12 майстерень УТОСу працювало вже 470 незрячих. Вони виготовляли з відходів сировини, товарів на 5,3 млн рублів. У цьому ж році вийшов у світ перший номер журналу для незрячих дітей шрифтом Брайля «Юний піонер» (з 1969 року — «Школяр»).

У 1935-му році в Україні вже діяло 78 виробничих майстерень, в яких було працевлаштовано 2411 інвалідів. Заснований журнал «Праця сліпих» — попередник журналу «Заклик».

У 1941 році на підприємствах УТОСу працювало більше 2700 інвалідів по зору. Товариство мало 38 гуртожитків, 33 клуби, 37 бібліотек.

У 1956 році підприємства районних та міських товариств сліпих перейменовані в навчально-виробничі підприємства (НВП).

У 1991 році кількість членів товариства становила 58 тисяч. Функціонує 190 первинних організацій (79 виробничих і 111 територіальних).

1992[ред.ред. код]

У Львові створено Фонд Брайля — громадську організацію, яка на етапі зародження в Україні ринкових відносин поставила собі за мету соціальний захист інвалідів по зору. Набрано першу групу незрячих студентів до Генічеського медичного училища.

1993[ред.ред. код]

Міжнародний біографічний центр у Кембриджі (Велика Британія) присвоїв Г. О. Цейтліну звання «Людина року-1992».У системі широко відзначено 75-річчя від дня народження та 50=річчя від дня загибелі Героя Радянського Союзу Якова Батюка.

1994[ред.ред. код]

Колективи художньої самодіяльності УТОСу взяли активну участь у фестивалі інвалідів України «Натхнення». Створено Навчально-інформаційний комп'ютерний центр УТОС. Незважаючи на серйозні фінансово-економічні труднощі, які переживає в цей період Товариство, в системі успішно розвиваються спорт, художня самодіяльність. На чемпіонаті світу з плавання в столиці Мальтійської республіки Валлеті утосівська команда, продемонструвавши високий клас, волю до перемоги, здобула кілька срібних та бронзову медалі.

1995[ред.ред. код]

В колективах підприємств та організацій УТОСу тривало обговорення нової редакції проекту Статуту Товариства.

1996[ред.ред. код]

22 — 23 травня в м. Євпаторії проходив черговий XIII з'їзд УТОСу. У ньому взяли участь понад 190 делегатів — представники колективів усіх об'єднань, підприємств, територіальних організацій УТОСу. З'їзд затвердив зміни і доповнення до Статуту Товариства, прийняв Концепцію та Основні напрями його діяльності на наступний період. Головою Центрального правління Товариства обрано Владислава Миколайовича Більчича.

1997[ред.ред. код]

На базі республіканських курсів підвищення кваліфікації керівних кадрів та спеціалістів УТОСу пройшла психолого-практичну реабілітацію перша група тотально незрячих, переважно молодих інвалідів, з усіх регіонів України. У Риксивані (Італія) відбулися чемпіонати Європи з легкої атлетики і плавання серед інвалідів по зору. З цих престижних змагань утосівці привезли 4 золоті, 10 срібних і 9 бронзових медалей. З ініціативи незрячого доктора технічних наук Г. О. Цейтліна створено асоціацію «Вікно у світ».

1998[ред.ред. код]

У Києві відкрито Реабілітаційний центр УТОС.

1999[ред.ред. код]

Громадськість Товариства відзначила 10-річчя від дня виходу першого номера газети «Промінь» та 65-річчя — журналу «Школяр». VIII пленум ЦП УТОСу обговорив питання «Про стан реабілітаційної роботи в системі та шляхи її вдосконалення» і визначив нові підходи, форми і методи цієї конче важливої діяльності.

2000[ред.ред. код]

IX пленум ЦП УТОСу, розглянувши питання «Про роботу об'єднань, підприємств та організацій УТОСу в 1999 році та пріоритетні напрями діяльності Товариства в 2000 році», констатував початок виходу утосівського виробництва з кризового стану, нарощення обсягів продукції. Утосівська громадськість відзначила 65-річчя журналу «Заклик». Незрячі спортсмени, змагаючись у трьох видах спорту, успішно виступили на XI Паралімпійських іграх у Сіднеї. Вони завоювали 13 медалей — 2 золоті, 5 срібних та 6 бронзових. Указом Президента України найкращі утосівські паралімпійці нагороджені орденами «За заслуги» II і III ступенів.

2001[ред.ред. код]

22 — 23 травня проходив XIV з'їзд УТОСУ. Він вніс зміни та доповнення до Статуту Товариства, затвердив Положення про Центральне правління та Центральну ревізійну комісію УТОСу. З'їзд схвалив Концепцію Основних напрямів діяльності Українського товариства сліпих з соціально-трудової та медичної реабілітації, соціального захисту й інтеграції в суспільство інвалідів по зору на 2001–2005 роки. Ансамбль сопілкарів Кам'янець-Подільського УВП представив Хмельниччину на головній сцені України — в Палаці «Україна» — в концерті народних талантів, присвяченому 10-й річниці Незалежності держави. Республіканська бібліотека ім. М. Островського відзначила 65-річчя від дня створення.

2002[ред.ред. код]

Відбулась пряма гаряча телефонна лінія, в якій на запитання інвалідів по зору відповідав голова ЦП УТОС В. М. Більчич. Міжнародний комітет реєстрації рекордсменів та Міжнародний клуб рекордсменів вручили тотально незрячому художнику з м. Харкова Дмитру Дідоренку одразу три нагороди: спеціальний диплом, клубну медаль і престижну статуетку Ніке. На VIII зимових Паралімпійських іграх у Солт-Лейк-Сіті (США) українські незрячі лижники здобули три медалі Олег Мунц — дві срібні, Віталій Лук'яненко — бронзову.

2006[ред.ред. код]

23-24 травня 2006 р. в м. Євпаторія відбувся XV з'їзд УТОС. На з'їзді В. М. Більчич був переобраний на посаду голови ЦП УТОС. Було обрано членів ЦП УТОС та членів Центральної контрольно-ревізійної комісії УТОС. Заступниками голови ЦП УТОС було обрано Ю. П. Симончука та В. І. Лютікова. Відповідно до постанови XI Пленуму ЦП УТОС від 13.04.2006 р. кошторис на проведення з'їзду склав 53800 грн. На з'їзді було схвалено Концепцію реформування та основних напрямків діяльності УТОС на 2006–2010 рр.

Учбово-виробничі підприємства УТОСу[ред.ред. код]

Підприємства системи УТОС є основою для працевлаштування сліпих, так як саме в них створені максимальні можливості для самореалізації інвалідів, їх можливості трудиться і отримувати грошову винагороду. Мало яке звичайне підприємство зможе організувати робоче місце сліпої людини, так як виникає безліч проблем. Підприємства УТОС цю функцію виконують з успіхом — організовуються такі технологічні процеси і робочі місця щоб сліпа людина могла виконувати свій процес максимально безпечно, і якісно. Враховуються вміння сліпих людей володіти відмінним дотиком і слухом, не випадково деякі технологічні процеси сліпа людина може робити швидше ніж зрячий, з такою ж якістю. Промислові приміщення облаштовуються таким чином, що сліпа або людина з вадами зору не змогла отримати травми від обладнанням і різних пристосувань. По суті Учбово-виробничі підприємства УТОСу є міні містечками з повною соціальною інфраструктурою (клуби, художні, спортивні секції, медпункти та інше), житло та гуртожитки магазини, побутова інфраструктура також розташовані поруч. Для безпечного пересування повністю сліпих людей по підприємству і прилеглої території розташовують сигнальні звукові маяки (кожен має різну тональність) а також перила вздовж доріжок і небезпечних ділянок. На проїжджих частинах всередині виробництва і за місцем проживання також наносять невеликий шар асфальту (доріжка на дорозі) що дозволяє незрячим при відповідних навичках мати просторову орієнтацию, знати знаходження потрібних об'єктів. Також є спеціальні макети виробничих приміщень, прилеглих територій за якими досвідчений педагог проводять індивідуальні заняття з навчанням орієнтування на даній місцевості. Величезну роль відводиться дотриманню техніки безпеки праці. Як правило на підприємствах УВП УТОС чисельність інвалідів по зору не перевищує 50%. Пов'язано це з тим що при великій кількості незрячих ускладнюється організація виробництва, дії кожного працівника без вад зору націлені на допомогу і підтримку сліпій людині.

Організації, об'єднання, підприємства Українського товариства сліпих[ред.ред. код]

 • Центральна спеціалізована бібліотека для сліпих ім. Миколи Островського.
 • Навчально-інформаційний комп'ютерний центр УТОС.
 • Київська міська організація УТОС.
 • Запорізька обласна організація УТОС.
 • Вінницька обласна організація УТОС.
 • Білоцерківське УВП УТОС.
 • Виробничо-збутове підприємство УТОС.
 • Полтавське УВО «Електроконтакт» УТОС.
 • Сімферопольське УВО «Кримпласт» УТОС.
 • Дніпропетровське УВО «Луч» УТОС.
 • Криворізьке УВП УТОС.
 • Сумське УВП УТОС.
 • Кам'янець-Подільське УВП УТОС.
 • ВПО Київського УВП № 4 УТОС
 • Київське УВП № 1 УТОС
 • Київське УВП № 2УТОС
 • Київське УВП № 3 УТОС
 • Київське УВП № 4 УТОС

Київська міська організація УТОС[ред.ред. код]

Київська міська організація УТОС — це структурний підрозділ Українського Товариства Сліпих сформований з інвалідів по зору, дітей з вадами зору та інвалідів інших нозологій які є членами УТОС, які проживають в м. Києві. Підпорядковується КМО УТОС вищестоящим керівним органам УТОС. Це друга за розміром організація Українського Товариства Сліпих. До складу КМО УТОС входять 4 виробничі первинні організації та 4 територіальні первинні організації. Найвищим керівним органом організації є конференція КМО УТОС. Один раз на квартал проходить засідання правління КМО УТОС, яке складається з 18 осіб. Між засіданнями правління всі питання життєдіяльності вирішує Бюро правління КМО УТОС. Між засіданнями Бюро правління КМО УТОС організацією керує Голова правління КМО УТОС.

Продукція підприємств УТОС[ред.ред. код]

Підприємства УТОС випускають асортимент господарських товарів і садово-городнього інвентарю з полімерів, а також електротехнічні вироби низьковольтної апаратури і продукції для ліфтобудівельних і машинобудівних комплексів.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]