Убивство у «Східному експресі»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Убивство у «Східному експресі»
Murder on the Orient Express
Orient Express Buchs.jpg
Жанр детективний роман і детектив
Автор Агата Крісті
Мова Англійська мова
Написано 1934
Видавництво Collins Crime Club[d]
Опубліковано 1934 (Collins Crime Club)
Попередній твір Пес смерті
Наступний твір Незакінчений портрет і Загадка Лістердейла

«Убивство у „Східному експресі“» (англ. Murder on the Orient Express) — детективний роман Агати Крісті, що вперше вийшов у світ 1 січня 1934 року.

Зміст[ред.ред. код]

Зима. Знаменитому бельгійському детективові, який перебуває в Стамбулі , Еркюлю Пуаро, терміново необхідно виїхати в Англію. Але всі місця в знаменитому «Східному експресі» зненацька зайняті. Втім, директор компанії, якому належить Експрес, міс'є Бук, давній друг Пуаро, сам їде в тому ж потязі й знаходить для Пуаро місце. На наступний ранок за сніданком Пуаро зауважує, що у вагоні перебувають люди різних національностей і зовсім випадково зустрілися у цій подорожі. Один з пасажирів, неприємний підозрілий американець на прізвище Ретчетт, пропонує Пуаро стати його охоронцем за солідну суму, оскільки Ретчетту загрожують розправою, але Пуаро відмовляється. У наступну ніч Пуаро безперервно будять якісь лементи й стукоти, але потім наступає мертва тиша. Вранці виявляється, що поїзд через замети намертво зупинився десь на території Югославії, а містер Ретчетт лежить у своєму купе мертвий, до того ж двері замкнено зсередини, а вікно відчинено. Втім, місіс Хаббард, літня говірка американка, стверджує, що через її купе, суміжне із купе Ретчеттом, уночі проходив якийсь чоловік.

Міс'є Бук просить Пуаро розслідувати ця справу, і Пуаро погоджується. Із самого початку справа виявляється досить дивною. На тілі вбитого виявляються дванадцять ножових ран, як смертельних, так і подряпин, нанесених як правшою, так і лівшею. Доказів у купі занадто багато, і всі вказують на людей, які, на перший погляд, не мають ніякого відношення до справи. Крім цього, алібі пасажирів взаємно підтверджуються людьми, зовсім не схожими один з одним. Так, наприклад, алібі лакея-англійця підтверджує італієць.

Пуаро вдається встановити особистість вбитого. Таємничий Ретчетт виявляється Кассетті, організатором нашумілого викрадення й вбивства дитини Армстронгів (прототипом послужило викрадення дитини Ліндберга, знаменитого льотчика), якому вдалося уникнути від правосуддя. Пуаро, виходячи з того, що всі пасажири і провідник щось недоговорюють, приходть до висновку, що всі вони були пов'язані з родиною Армстронгів, включаючи француза-провідника.

Екранізації[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]