Угоди Артеміди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Угоди Артеміди (англ. Artemis Accords) — це міжнародні угоди між урядами країн-учасниць щодо програми «Артеміда» про принципи співпраці у цивільних дослідженнях та використанні Місяця, Марса, комет і астероїдів у мирних цілях і заснована на Договорі про космос від 1967 року.

Угоди були підписані 13 жовтня 2020 року директорами восьми національних космічних агентств: США, Австралії, Канади, Японії, Люксембургу, Італії, Великої Британії та Об'єднаних Арабських Еміратів. Україна та Бразилія підписали їх пізніше, у 2020 році.

Історія[ред. | ред. код]

Країни, що підписали Угоди Артеміди

Угоди виникли в рамках однойменної програми «Артеміда», американського плану, запущеного у 2017 році, щоб відправити першу жінку та наступного чоловіка на Місяць до 2024 року[1]. Керівник NASA Джим Брайденстайн заявив, що угоди мали на меті створити єдиний набір керівних принципів для країн, щоб уникнути потенційних конфліктів або непорозумінь у майбутніх космічних зусиллях; уряди, які підпишуть угоди, можуть офіційно взяти участь у програмі Artemis[1].

Угоди були розроблені NASA у співпраці з Державним департаментом США та нещодавно відновленою Національною радою з космосу; проєкт був наданий кільком урядам для консультацій, перш ніж остаточний документ було оголошено в травні 2020 року[2][3].

13 жовтня 2020 року Угоди були підписані директорами національних космічних агенств США, Великобританії, Австралії, Канади, Японії, Люксембургу, Італії та ОАЕ на спеціальній церемонії[4][5]. Голова Національного космічного агенства України підписав ці угоди через місяць після цього, Україна стала 9-ю країною що приєдналась до Угод[6][7].

Станом на липень 2022 року Угоди Артеміди підписані 21 державою планети Земля.

Угоди[ред. | ред. код]

Заявлена мета угод Артеміди полягає в «забезпеченні оперативного виконання важливих зобов'язань, що містяться в Договорі про космічний простір та інших документах». Вони вводяться в дію низкою двосторонніх угод між сторонами, що їх підписали. Серед положень зафіксованих в угодах:[8]

 • Підтвердження, що спільна діяльність за цими Угодами повинна здійснюватися виключно в мирних цілях і згідно з відповідним міжнародним правом.
 • Підтвердження зобов'язання прозорості та обміну науковою інформацією, що відповідає статті XI Договору про космічний простір.
 • Заклик до зобов'язання докласти розумних зусиль для використання сучасних стандартів сумісності для космічної інфраструктури та встановити такі стандарти, якщо вони ще не існують або є неадекватними.
 • Заклик до зобов'язання докласти всіх розумних зусиль для надання необхідної допомоги персоналу у космічному просторі, який переживає лихо та відповідно до своїх зобов'язань за Домовленістю про порятунок астронавтів
 • Уточнення зобов'язень, накладених Конвенцією про реєстрацію об'єктів, запущених в космос.
 • Заклик до зобов'язання до публічного обміну інформацією про свою (космічну) діяльність та відкритого обміну науковими даними. Роблячи це, підписанти погоджуються координувати дії один з одним, щоб забезпечити належний захист будь-якої пропієтарної та/або export-controlled інформації, і це положення не поширюється на операції приватного сектора, якщо вони не здійснюються від імені підписанта.
 • Включення угоди про збереження космічної спадщини, яка, на думку підписантів, включає в себе історично значущі місця посадки людей або роботів, артефакти, космічні кораблі та інші докази діяльності, а також сприяння міжнаціональним зусиллям з розробки практик і правил для цього.
 • Включення домовленості про те, що видобуток та використання космічних ресурсів має здійснюватися у спосіб, що відповідає Договору про космос та на підтримку безпечної та стійкої діяльності. Сторони, що підписали, підтверджують, що видобуток за своєю суттю не буде національним привласненням, яке заборонено Договором про космос. Вони також висловлюють намір зробити внесок у багатосторонні зусилля з подальшого розвитку міжнародної практики та правил з цього питання.
 • Підтвердження зобов'язання щодо положень Договору про космос, що стосуються належної уваги та шкідливого втручання в діяльність інших держав, а також зобов'язання надавати інформацію щодо розташування та характеру космічної діяльності. Підписанти висловлюють намір сприяти багатостороннім зусиллям щодо подальшого розвитку міжнародної практики, критеріїв і правил для забезпечення цього. Для реалізації цього Угоди передбачають оголошення «зон безпеки» окремого суб'єкта, де операції інших або аномальна подія можуть обґрунтовано спричинити шкідливі перешкоди. Розмір і масштаби цих безпечних зон повинні ґрунтуватися на характері та середовищі залучених операцій і визначатися в розумний спосіб із застосуванням загальноприйнятих наукових та інженерних принципів. У межах своїх зон безпеки підписанти зобов'язуються поважати принцип вільного доступу інших до всіх зон небесних тіл та всі інші положення Договору про космос.
 • Зобов'язання зменшити й обмежити утворення нового шкідливого космічного сміття під час звичайних операцій, зупинки експлуатації космічної техніки чи після виконання польотів та аварій.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Grush, Loren (13 жовтня 2020). US and seven other countries sign NASA's Artemis Accords to set rules for exploring the Moon. The Verge (англ.). Процитовано 1 травня 2021. 
 2. Wall, Mike (15 травня 2020). NASA lays out 'Artemis Accords' for responsible moon exploration. space.com. Процитовано 16 травня 2020. 
 3. NASA: Artemis Accords. nasa.gov. NASA. Процитовано 16 травня 2020.  Ця стаття містить текст із джерела, яке перебуває в суспільному надбанні.
 4. Potter, Sean (13 жовтня 2020). NASA, International Partners Advance Cooperation with Artemis Accords. NASA. Процитовано 1 травня 2021. 
 5. Grush, Lauren (13 жовтня 2020). US and seven other countries sign NASA's Artemis Accords to set rules for exploring the Moon. The Verge. Процитовано 13 жовтня 2020. 
 6. Ukraine becomes the 9th country to sign the Artemis Accords. U.S. Embassy in Ukraine (амер.). 17 листопада 2020. Процитовано 1 травня 2021. 
 7. Україна стала дев'ятою країною, яка підписала Домовленості в рамках програми "Артеміда". www.nkau.gov.ua (uk-ua). Процитовано 15 листопада 2020. 
 8. The Artemis Accords. Principles for Cooperation in the Civil Exploration and Use of the Moon, Mars, Comets, and Asteroids for Peaceful Purposes. NASA (амер.). Процитовано 19 жовтня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]