Перейти до вмісту

Угода щодо корисних копалин між США та Україною

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Угоди про копалини)
Угода про встановлення правил та умов Інвестиційного фонду відбудови України
ТипМіжнародний договір
ПідготовленоОсінь 2024 – 25 лютого 2025
Підписаноскасовано
Сторони
Моваанглійська, українська

Угоди́ про копа́лини — усталений узагальнювальний термін на позначення двох спільних нереалізованих документів міжурядової домовленості США та України:

  • Двостороння угода (офіційно — Угода про встановлення правил та умов Інвестиційного фонду відбудови України) — рамкова угода;
  • Угода про Фонд.

Передісторія

[ред. | ред. код]

Пропозиція Зеленського

[ред. | ред. код]

У вересні 2024 року президент України Володимир Зеленський відвідав Нью-Йорк, зустрівся з кандидатами в президенти США та представив Плану перемоги України. Дональд Трамп, який місяцями повторював на мітингах, що будучи обраним, негайно припинить війну в Україні, навіть якщо це буде на вигідних для Москви умовах, називаючи Зеленського «найкращим комівояжером усіх часів», проявив зацікавленість до двох пунктів Плану перемоги: заміна частини американських військ, дислокованих у Європі, українськими військами та пункт про корисні копалини України[1][2].

В грудні стало відомо, що Україна планувала підписати з адміністрацією Байдена угоду про співпрацю у сфері видобутку та переробки корисних копалин, але, за словами офіційних осіб з обох сторін, українська влада двічі відкладала підписання. Тоді пророкували, що влада України можливо, чекає, поки новообраний президент вступить на посаду, щоб представити угоду як швидку перемогу своєї адміністрації[3].

Повернення до влади Трампа та його вимога

[ред. | ред. код]
Створене штучним інтелектом зображення коронованого Трампа, стилізованого під обкладинку журналу Тайм із написом «Трамп, хай живе король» на офіційному акаунті Білого дому в Твіттер, 19 лютого 2025 року

3 лютого 2025 року новообраний Президент США Дональд Трамп виступаючи перед журналістами в Білому домі заявив, що хоче отримати компенсацію у близько 300 мільярдів доларів США у вигляді українських природних ресурсів за багатомільярдну допомогу, яку США надали Україні в її протистоянні російській агресії[4].

10 лютого в інтерв'ю телекомпанії Fox News Трамп повторив свою вимогу до України, оцінивши підтримку Вашингтона, яку він мав намір повернути, у 500 мільярдів доларів США[5]:

Вони [Україна] можуть домовитися [з Росією], можуть і не домовитися. Вони можуть колись бути російськими, або можуть й не бути частиною Росії. Але я хочу усі ці гроші повернути.
Оригінальний текст (англ.)
They [Ukraine] may make a deal [with Russia]. They may not make a deal. They may be Russian someday, or they may not be Russian someday. But we're going to have all this money in [Ukraine] and I say, I want it back

Втім, тези Трампа про $350 та $500 млрд були відразу були спростовані провідними науковими установами світу. За даними Кільського інституту світової економіки(інші мови), найдавнішого німецького аналітичного центру, який належить до 50 найкращих мозкових центрів світу за версією Університету Пенсильванії, Вашингтон виділив Україні загалом близько $114 млрд[6]. Водночас дослідники вважають, що реальна вартість американської допомоги Україні значно нижча, ніж заявлено офіційно[7].

12 лютого Зеленський повідомив, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку «угоди про партнерство», яка передбачає інвестиції в корисні копалини України в обмін на подальшу допомогу від Вашингтона[8]. 14 лютого був доопрацьований та переданий американській стороні проєкт меморандуму щодо партнерства. Водночас ще тривав аналіз чернетки фінансової угоди зі США щодо рідкісноземельних корисних копалин, відповідь планували надати наступного дня в Мюнхені на етапі зустрічі з віцепрезидентом США Джеєм Ді Венсом[9]

15 лютого представники Трампа у відповідь скасували всі ключові правки від України та поставили українську делегацію перед умовою – або підписуєте те, що ми дали, або нічого. Попри те, що Зеленський сам запропонував США отримати частку в ресурсах України для збереження подальшої підтримки України, він відмовився підписувати у Мюнхені документ у тому вигляді, на якому наполягав Білий дім, заявивши, що «Україна не продається», водночас готовий працювати над «серйозним документом» в якому будуть від США гарантії безпеки для України[10]. Трамп відповів, що гарантувати Україні безпеку мусить Європа[11].

17 лютого британський щоденник «The Telegraph» оприлюднив текст першої чернетки контракту до прийняття рішення з позначкою «Privileged & Confidential» та датованою 7 лютого 2025 року, у якій йшлося про те, що США та Україна повинні створити спільний інвестиційний фонд у який спрямовувалися б понад 50% з усіх доходів України від природних ресурсів та інфраструктури, допоки він не досягне 500 мільярдів доларів США. Угода була односторонньою та не передбачала жодних гарантій безпеки для України, ні військової підтримки України чи інших вигод для України, а була спрямована лише на повернення безповоротної допомоги, яку Україна отримала від США під час російського вторгнення, у подвійному значенні. За оцінкою журналістів «вимоги Трампа становили більшу частину ВВП України, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором»[12].

22 лютого американський щоденник «The New York Times» опублікував переглянуту угоду про корисні копалини та рідкісноземельні метали, в якій адміністрація Трампа висунула ще більш жорсткіші вимоги, зокрема компанії, близькі до Трампа, мали б одноосібно володіти 100% капіталу майбутнього фонду[13].

23 лютого під час пресконференції в рамках форуму «Україна. Рік 2025» Зеленський наголосив, що не збирається підписувати угоду, за яку потім розраховуватимуться десять наступних поколінь українців. Також він відмовився визнавати отриману безоплатну допомогу (грант) від США боргом, який у майбутньому міг створити небезпечний прецедент, адже аналогічні вимоги зможуть поставити й інші партнери[14][15].

26 лютого уряд України повідомив про погодження угоди з США щодо невикористаних копалин, але без гарантій безпеки[16][17]. У Трампа наполягли, що наявність американського бізнесу в Україні сама собою стане гарантією безпеки й процвітання[18]. Однак ЗМІ розвінчали подібні заяви трампістів, нагадавши, що видобуток алмазів, дорогоцінних металів, урану тощо американськими компаніями у низці держав Африки не принесли на континент ані процвітання (скоріше, навпаки), ані безпеки[19]. Також угода не надає відповіді, як розподілятиметься спільне володіння майбутнім фондом, під чиєю юрисдикцією буде зареєстрований фонд, його розмір й часові рамки, не пояснює чому наступна угода підлягає ратифікації лише Верховною Радою України, але не згадується Конгрес та чи матиме вона юридичну силу, враховуючи, те що, угода приймалася під примусом всупереч Віденській конвенції про право міжнародних договорів[20].

Нападки на керівництво України та скасування підписання

[ред. | ред. код]
Зустріч Президента України Володимира Зеленського з Президентом США Дональдом Трампом в овальному кабінеті Білого дому, 28 лютого 2025

18 лютого 2025 року, після зустрічі делегацій США та Росії в Саудівській Аравії(інші мови) та відмови України від підписання угоди Трампа у Мюнхені, яка фактично була кабальною(інші мови), Трамп звинуватив Україну у російському вторгненні[21]. Пізніше політик також зробив неправдиві заяви(інші мови) про нібито 4% довіри українців до президента України, назвав його диктатором без виборів та зажадав виборів під час війни аби позбутися незручного партнера[22]. Зеленський відповів, що Трамп живе в російській «бульбашці дезінформації»[23].

Угоду очікувалося підписати об 20:00 (UTC+2) 28 лютого 2025 після зустрічі президентів в овальному кабінеті Білого дому, де планувалося обговорення подальшої підтримки України в контексті укладення рамкової угоди про копалини. Українська сторона наполягала на взаємовигідному партнерстві, яке забезпечувало б реальні гарантії безпеки для України, а не лише відмову від власних ресурсів. Але після того, як Трамп і Венс публічно у прямому ефірі принизили Президента України, її укладення скасували. Financial Times повідомив, що сварка Трампом була зарані спланована аби підірвати позиції Зеленського на переговорах. Видання також зазначило, що напруга між президентами накопичувалася роками, а їхня зустріч лише загострила давні суперечності[24][25][26][27].

Зміст Двосторонньої угоди

[ред. | ред. код]

Угода про встановлення правил та умов Інвестиційного фонду відбудови України [проєкт від 26 лютого 2025 року][28]

Вашингтон, округ Колумбия, Сполучені Штати Америки, __ лютого 2025 року

Оскільки Сполучені Штати Америки надали значну фінансову та матеріальну підтримку Україні з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року;

Оскільки американський народ прагне інвестувати разом з Україною у вільну, суверенну та безпечну Україну;

Оскільки Сполучені Штати Америки та Україна прагнуть тривалого миру в Україні та тривалого партнерства між їх двома народами та урядами;

Оскільки Сполучені Штати Америки та Україна визнають внесок, який зробила Україна у зміцнення міжнародного миру та безпеки, добровільно відмовившись від третього за величиною у світі арсеналу ядерної зброї;

Оскільки Сполучені Штати Америки та Україна бажають забезпечити, щоб ті держави та інші особи, які діяли вороже проти України під час конфлікту, не отримали вигоди від відбудови України після встановлення тривалого миру;

Відтак, нині, уряд Сполучених Штатів Америки та уряд України (кожний окремо — «Учасник») укладають цю Двосторонню угоду про встановлення правил та умов Інвестиційного фонду відбудови з метою поглиблення партнерства між Сполученими Штатами Америки та Україною, як викладено в цьому документі.

  1. Уряди України та Сполучених Штатів Америки, з метою досягнення тривалого миру в Україні, мають намір створити Інвестиційний фонд відбудови (далі — «Фонд»), створивши партнерство у Фонді через спільну власність, що буде додатково визначено Угодою про Фонд. Спільна власність враховуватиме фактичні внески Учасників, як визначено в розділах 3 та 4. Управління Фондом здійснюватиметься спільно представниками уряду України та уряду Сполучених Штатів Америки. Більш детальні умови стосовно управління та діяльності Фонду будуть викладені в подальшій угоді (далі — «Угода про Фонд»), яку буде узгоджено в переговорах відразу після укладення цієї Двосторонньої угоди. Максимальний відсоток володіння власним капіталом та фінансовими інтересами Фонду, який належатиме урядові Сполучених Штатів Америки, а також повноваження представників уряду Сполучених Штатів Америки щодо прийняття рішень, будуть у межах, дозволених чинним законодавством Сполучених Штатів.
    Жоден з Учасників не може продавати, передавати або іншим чином прямо чи опосередковано відчужувати будь-яку частину своєї частки у Фонді без попередньої письмової згоди іншого Учасника.
  2. Фонд збиратиме та реінвестуватиме надходження, що вносяться до Фонду, за вирахуванням витрат, понесених Фондом, та зароблятиме дохід від майбутньої монетизації усіх відповідних природно-ресурсних активів, що є у власності українського уряду (незалежно від того, чи вони перебувають у прямій або опосередкованій власності українського уряду), як визначено у розділі 3.
  3. Уряд України вноситиме до Фонду 50% усіх надходжень, отриманих від майбутньої монетизації усіх відповідних природно-ресурсних активів, що є у власності українського уряду (незалежно від того, чи вони перебувають у прямій або опосередкованій власності українського уряду), визначених як родовища корисні копалини, вуглеводні, нафта, природний газ та інші видобувні матеріали, а також інша інфраструктура, яка пов'язана з природно-ресурсними активами (така, як термінали скрапленого природного газу та портова інфраструктура) за згодою обох Учасників, як це може бути додатково описано в Угоді про Фонд. Для уникнення сумнівів, такі майбутні джерела надходжень не включають поточні джерела надходжень, які вже є частиною загальних доходів бюджету України. Строки, обсяг та стабільність внесків будуть додатково визначені в Угоді про Фонд.
    Фонд на свій власний розсуд може зараховувати або повертати уряду України фактичні витрати, понесені за новоствореними проєктами, від яких Фонд отримує надходження.
    Внески, зроблені у Фонд, будуть реінвестуватися принаймні раз на рік в Україні з метою сприяння безпеці, захищеності та процвітанню України, що буде додатково визначено в Угоді про Фонд. Угода про Фонд також передбачатиме розподіл коштів у майбутньому.
  4. Відповідно до чинного законодавства Сполучених Штатів Америки, уряд Сполучених Штатів Америки зберігатиме довгострокові фінансові зобов'язання щодо розбудови стабільної та економічно процвітаючої України. Подальші внески можуть складатися з коштів, фінансових інструментів та інших матеріальних і нематеріальних активів, критично важливих для відбудови України.
  5. Інвестиційний процес Фонду буде розроблений таким чином, щоб інвестувати в проєкти в Україні та залучати інвестиції для збільшення розвитку, обробки та монетизації всіх державних й приватних українських активів, включаючи, але не обмежуючись, родовища корисних копалин, вуглеводнів, нафти, природного газу та інших видобувних матеріалів, інфраструктуру, порти та державні підприємства, як це може бути додатково описано в Угоді про Фонд. Уряд Сполучених Штатів Америки та уряд України мають намір, щоб інвестиційний процес призводив до створення можливостей для розподілу додаткових коштів та більшого реінвестування для забезпечення достатнього надходження капіталу для відбудови України, як буде визначено в Угоді про Фонд.
    Учасники залишають за собою право вживати необхідні дії для захисту та максимізації цінності своїх економічних інтересів у Фонді.
  6. Угода про Фонд включатиме належні запевнення та гарантії, у тому числі необхідні для забезпечення того, щоб будь-які зобов'язання, які уряд України може мати перед третіми сторонами, або такі зобов'язання, які він може взяти на себе в майбутньому, не спричиняли продаж, передачу, заставу чи інші обтяження внесків уряду України до Фонду або активів, від яких здійснюються такі внески, або розпорядження коштами з боку Фонду.
    При розробці Угоди про Фонд Учасники намагатимуться уникати конфліктів із зобов'язаннями України в рамках її вступу до Європейського Союзу або її зобов'язаннями за домовленостями з міжнародними фінансовими організаціями та іншими офіційними кредиторами.
  7. Угода про Фонд передбачатиме, серед іншого, визнання того, що як сама Угода про Фонд, так і діяльність, передбачена в ній, мають комерційний характер.
    Угода про Фонд підлягатиме ратифікації Парламентом України відповідно до Закону України «Про міжнародні договори України».
  8. В Угоді про Фонд буде приділено особливу увагу механізмам контролю, які унеможливлять послаблення, порушення або обхід санкцій та інших обмежувальних заходів.
  9. Текст Угоди про Фонд буде невідкладно розроблений робочими групами під головуванням уповноважених представників уряду України та уряду Сполучених Штатів Америки. Контактними особами, відповідальними за підготовку Угоди про Фонд на основі цієї Двосторонньої угоди, є: від уряду Сполучених Штатів Америки: Міністерство фінансів; від уряду України: Міністерство фінансів та Міністерство економіки.
  10. Ця Двостороння угода та Угода про Фонд стануть невід'ємними елементами архітектури двосторонніх та багатосторонніх угод, а також конкретними кроками для встановлення тривалого миру, зміцнення економічно-безпекової стійкості та відображатимуть цілі, викладені у преамбулі до цієї Двосторонньої угоди.
    Уряд Сполучених Штатів Америки підтримує зусилля України, спрямовані на отримання гарантій безпеки, необхідні для створення тривалого миру. Учасники прагнутимуть визначити будь-які необхідні кроки для захисту взаємних інвестицій, як це визначено в Угоді про Фонд.
  11. Ця Двостороння угода є обов'язковою для виконання і буде виконуватися кожним Учасником відповідно до їхніх внутрішньодержавних процедур. Уряд Сполучених Штатів Америки та уряд України зобов'язуються негайно приступити до проведення переговорів щодо Угоди про Фонд.

Підписано англійською та українською мовами, обидва тексти є рівно автентичними.

Від уряду Сполучених Штатів Америки: Від уряду України:
Скотт К. Г. Бессент Юлія Свириденко
Міністр фінансів Перший віце-прем'єр-міністр УкраїниМіністр економіки України

Оригінальний текст (англ.)

Bilateral agreement establishing terms and conditions for a Reconstruction Investment Fund

Whereas the United States of America has provided significant financial and material support to Ukraine since Russia’s full-scale invasion of Ukraine in February 2022;

Whereas the American people desire to invest alongside Ukraine in a free, sovereign and secure Ukraine;

Whereas the United States of America and Ukraine desire a lasting peace in Ukraine and a durable partnership between their two peoples and governments;

Whereas the United States of America and Ukraine recognize the contribution that Ukraine has made to strengthening international peace and security by voluntarily abandoning the world's third largest arsenal of nuclear weapons;

Whereas the United States of America and Ukraine wish to ensure that those States and other persons that have acted adversely to Ukraine in the conflict do not benefit from the reconstruction of Ukraine following a lasting peace;

Now, therefore, the Government of the United States of America and the Government of Ukraine (each, a “Participant”) hereby enter into this Bilateral Agreement Establishing Terms and Conditions for a Reconstruction Investment Fund to deepen the partnership between the United States of America and Ukraine, as set forth herein.

1. The Governments of Ukraine and the United States of America, with the aim of achieving lasting peace in Ukraine, intend to establish a Reconstruction Investment Fund (Fund), partnering in the Fund through joint ownership, to be further defined in the Fund Agreement. Joint ownership will take into consideration the actual contributions of the Participants as defined in Sections 3 and 4. The Fund will be jointly managed by representatives of the Government of Ukraine and the Government of the United States of America. More detailed terms pertaining to the Fund’s governance and operation will be set forth in a subsequent agreement (the Fund Agreement) to be negotiated promptly after the conclusion of this Bilateral Agreement. The maximum percentage of ownership of the Fund’s equity and financial interests to be held by the Government of the United States of America and the decision-making authority of the representatives of the Government of the United States of America will be to the extent permissible under applicable United States laws.

Neither Participant will sell, transfer or otherwise dispose of, directly or indirectly, any portion of its interest in the Fund without the prior written consent of the other Participant.

2. The Fund will collect and reinvest revenues contributed to the Fund, minus expenses incurred by the Fund, and will earn income from the future monetization of all relevant Ukrainian Government-owned natural resource assets (whether owned directly or indirectly by the Ukrainian Government), as defined in Section 3

3. The Government of Ukraine will contribute to the Fund 50 percent of all revenues earned from the future monetization of all relevant Ukrainian Government-owned natural resource assets (whether owned directly or indirectly by the Ukrainian Government), defined as deposits of minerals, hydrocarbons, oil, natural gas, and other extractable materials, and other infrastructure relevant to natural resource assets (such as liquified natural gas terminals and port infrastructure) as agreed by both Participants, as may be further described in the Fund Agreement. For the avoidance of doubt, such future sources of revenues do not include the current sources of revenues which are already part of the general budget revenues of Ukraine. Timeline, scope and sustainability of contributions will be further defined in the Fund Agreement.

The Fund, in its sole discretion, may credit or return to the Government of Ukraine actual expenses incurred by the newly developed projects from which the Fund receives revenues.

Contributions made to the Fund will be reinvested at least annually in Ukraine to promote the safety, security and prosperity of Ukraine, to be further defined in the Fund Agreement. The Fund Agreement will also provide for future distributions.

4. Subject to applicable United States law, the Government of the United States of America will maintain a long-term financial commitment to the development of a stable and economically prosperous Ukraine. Further contributions may be comprised of funds, financial instruments, and other tangible and intangible assets critical for the reconstruction of Ukraine.

5. The Fund's investment process will be designed so as to invest in projects in Ukraine and attract investments to increase the development, processing and monetization of all public and private Ukrainian assets including, but not limited to, deposits of minerals, hydrocarbons, oil, natural gas, and other extractable materials, infrastructure, ports, and state-owned enterprises as may be further described in the Fund Agreement. The Government of the United States of America and the Government of Ukraine intend that the investment process will lead to opportunities for distribution of additional funds and greater reinvestment, to ensure the sufficient supply of capital for the reconstruction of Ukraine as set out in the Fund Agreement.

The Participants reserve the right to take such action as necessary to protect and maximize the value of their economic interests in the Fund.

6. The Fund Agreement will include appropriate representations and warranties, including those necessary to ensure that any obligations the Government of Ukraine may have to third parties, or such obligations that it may undertake in the future, do not sell, convey, transfer pledge, or otherwise encumber the Government of Ukraine’s contributions to the Fund or the assets from which such contributions are derived, or the Fund’s disposition of funds.

In drafting the Fund Agreement, the Participants will strive to avoid conflicts with Ukraine’s obligations under its accession to the European Union or its obligations under arrangements with international financial institutions and other official creditors.

7. The Fund Agreement will provide, inter alia, an acknowledgment that both the Fund Agreement and the activities provided for therein are commercial in nature.

The Fund agreement shall be ratified by the Parliament of Ukraine according to the Law of Ukraine «On International Treaties of Ukraine.»

8. The Fund Agreement will pay particular attention to the control mechanisms that make it impossible to weaken, violate or circumvent sanctions and other restrictive measures.

9. The text of the Fund Agreement will be developed without delay by working groups chaired by authorized representatives of the Government of Ukraine and the Government of the United States of America. Contact persons responsible for preparing the Fund Agreement on the basis of this Bilateral Agreement are: from the Government of the United States of America: the Department of the Treasury; from the Government of Ukraine: Ministry of Finance and Ministry of Economy.

10. This Bilateral Agreement and the Fund Agreement will constitute integral elements of the architecture of bilateral and multilateral agreements, as well as concrete steps to establish lasting peace, and to strengthen economic security resilience and reflect the objectives set forth in the preamble to this Bilateral Agreement.

The Government of the United States of America supports Ukraine’s efforts to obtain security guarantees needed to establish lasting peace. Participants will seek to identify any necessary steps to protect mutual investments, as defined in the Fund Agreement.

11. This Bilateral Agreement is binding and will be implemented by each Participant according to its domestic procedures. The Government of the United States of America and the Government of Ukraine commit to proceed forthwith to negotiate the Fund Agreement.

Signed in English and Ukrainian languages, both texts are equally authentic.

For the Government of the United States of America:

Scott K. H. Bessent

Secretary of the Treasury

For the Government of Ukraine:

Yuliia Svyrydenko

First Deputy Prime Minister of Ukraine – Minister of Economy of Ukraine

Зміст Угоди про Фонд

[ред. | ред. код]

Коментарі

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Zelenskyy's meeting with Harris and spat with Trump reveal a growing partisan divide on Ukraine (англ.). NBC News. 26 вересня 2024. Процитовано 26 лютого 2025.
  2. Ukraine seeks to win over Trump with natural resources and troop proposals (англ.). Financial Times. 11 листопада 2024. Процитовано 26 лютого 2025.
  3. Cajole, Plead and Flatter: Ukraine Makes Its Case to Trump (англ.). The New York Times. 14 грудня 2024. Процитовано 26 лютого 2025.
  4. Trump says he wants Ukraine to supply US with rare earths (англ.). Reuters. 5 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  5. Ukraine 'may be Russian someday,' Trump suggests while announcing $500 billion rare earth 'agreement' (англ.). The Kyiv Independent. 11 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  6. Ukraine Support Tracker (англ.). Кільський інститут світової економіки(інші мови). Процитовано 26 лютого 2025.
  7. Економічна вартість допомоги США для України вдвічі нижча за офіційні оцінки – дослідження (укр.). Економічна правда. 25 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  8. Зеленський: Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до корисних копалин (укр.). Суспільне | Новини. 12 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  9. Україна доопрацювала драфт угоди про рідкісноземельні метали — джерело (укр.). Суспільне | Новини. 14 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  10. Копалини в обмін ні на що: як Україну шантажували у Мюнхені та чому зірвалася угода з США (укр.). Економічна правда. 17 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  11. Trump says Putin will accept European peacekeepers in Ukraine (англ.). Politico. 24 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  12. Revealed: Trump’s confidential plan to put Ukraine in a stranglehold (англ.). The Telegraph. 17 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  13. U.S. Pressing Tough Demands in Revised Deal for Ukraine’s Minerals (англ.). The New York Times. 22 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  14. «Не маємо визнавати гранти як борги»: Зеленський щодо допомоги США (укр.). Радіо Свобода. 23 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  15. Зеленський дав пресконференцію напередодні третіх роковин повномасштабної війни. Головні заяви (укр.). Суспільне | Новини. 23 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  16. Ukraine announces minerals deal with US, no security guarantee (укр.). Reuters. 26 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  17. Повний текст «Угоди про копалини» між Україною та США опинився у розпорядженні журналістів (укр.). Суспільне | Новини. 26 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  18. Ukraine, U.S. Reach Deal On Rare Earth Minerals, No Security Guarantees (англ.). Radio Free Europe/Radio Liberty. 26 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  19. Вижити в епоху Трампа. Чому палають відносини зі США та що варто робити Україні (англ.). Економічна правда. 21 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  20. Exclusive: RFE/RL Obtains Copy Of U.S.-Ukraine Minerals Deal (англ.). Radio Free Europe/Radio Liberty. 26 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  21. Fact-checking Trump claims about war in Ukraine (англ.). BBC News. 19 лютого 2025. Процитовано 1 березня 2025.
  22. Трамп заявив, що Зеленського нібито підтримують 4% українців, і закликав до виборів (укр.). Суспільне | Новини. 19 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.
  23. Trump calls Zelenskyy a dictator amid fears of irreconcilable rift (англ.). The Guardian. 20 лютого 2025. Процитовано 1 березня 2025.
  24. Trump and Zelenskyy’s Oval Office meltdown will fill Putin with glee (англ.). Financial Times. 28 лютого 2025. Процитовано 28 лютого 2025.
  25. Гудбай, Америко. Що це було і що буде далі (укр.). BBC News | Україна. 1 березня 2025. Процитовано 1 березня 2025.
  26. Стенограма. Заяви Трампа і Зеленського в Білому домі (укр.). Голос Америки. 28 лютого 2025. Процитовано 28 лютого 2025.
  27. Суперечка Зеленського і Трампа: як відреагували світові ЗМІ (укр.). Главком. 1 березня 2025. Процитовано 1 березня 2025.
  28. Exclusive: The full text of the US-Ukraine mineral deal (англ.). The Kyiv Independent. 26 лютого 2025. Процитовано 26 лютого 2025.