Ударно-спусковий механізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Найпростіший УСМ неавтоматичної гвинтівки
Ударно-спусковий механізм

Уда́рно-спускови́й механі́зм, УСМ  — у вогнепальній зброї механізм, що забезпечує розбивання капсуля набою.

Головними деталями УСМ є:

  • ударник, що безпосередньо наколює капсуль своєю передньою частиною (бійчиком). Ударник, як правило, розміщується всередині затвора;
  • бойова пружина, що надає ударнику достатньої енергії;
  • шептало, що стопорить механізм у зведеному стані;
  • спусковий гачок або кнопка, педаль та ін., за допомогою якої стрілець керує механізмом;
  • проміжні деталі — курок, тяги й важелі.

З ударно-спусковим механізмом зв'язаний запобіжник.

Принцип дії УСМ[ред. | ред. код]

Для неавтоматичної зброї[ред. | ред. код]

Перед пострілом УСМ переводиться до зведеного стану. У цьому стані:

  • бойова пружина напружена;
  • ударник (або курок) під дією бойової пружини, спирається на шептало своєю поверхнею, яка називається бойовим зводом.

Щоб зробити постріл, стрілець натискає на спусковий гачок, тим самим роз'єднуючи шептало з бойовим зводом. Ударник (курок) під дією бойової пружини спрямовується вперед та призводить бійчиком удар по капсулю.

Для наступного пострілу стрілець вручну призводить УСМ до зведеного стану. Конструкція УСМ не дозволяє зробити спуск при не повністю закритому затворі.

Для автоматичної зброї[ред. | ред. код]

AR7. Ударно-спусковий механізм

УСМ більшості зразків автоматичної зброї відрізняється тим, що його взведення відбувається в процесі автоматичного перезарядження зброї. Щоб забезпечити вогонь одиночними пострілами, УСМ забезпечується роз'єднувачем, завдяки якому ударник або курок після пострілу затримується шепталом незалежно від того, натиснуто спусковий гачок чи ні. Щоб зробити такий постріл, необхідно відпустити та знову натиснути спусковий гачок.

Для ведення автоматичного (безперервного) вогню УСМ забезпечує спуск з бойового зводу щоразу після закриття затвора, допоки натиснуто спусковий гачок.

Класифікація УСМ[ред. | ред. код]

УСМ може мати окрему бойову пружину або (в автоматичній зброї) використовувати частину енергії зворотної пружини, яка в цьому випадку називається зворотно-бойовою.

УСМ з окремою бойовою пружиною[ред. | ред. код]

УСМ з окремою бойовою пружиною підрозділяються на ударникові та куркові.

Ударникові

Бойова пружина безпосередньо діє на ударник, приводячи його в поступальний рух. Так влаштовані більшість гвинтівок з ковзним затвором, багато самозарядних пістолетів тощо.

Куркові

Бойова пружина приводить до обертального руху курок, який, у свою чергу, завдає удару по задньому кінцю ударника (іноді курок може мати і прямолінійний рух). Куркові УСМ широко використовуються в зброї всіх класів. Ударник, як самостійна деталь може бути взагалі відсутнім, тоді бійчик розміщується безпосередньо на курку (в ряді револьверів). Для підвищення безпеки, зазвичай, передбачається запобіжний звід — фіксація курка шепталом в проміжному положенні, з якого його можна лише поставити на бойовий звід, але не спустити, або відбій курка — спущений курок відводиться назад, сам встаючи на запобіжний звід.

УСМ зі зворотно-бойовою пружиною[ред. | ред. код]

Зворотно-бойова пружина може передавати енергію ударнику різними способами:

  • через затворну раму, яка наприкінці свого руху вперед призводить удар по задньому кінцеві ударника, як у багатьох кулеметах, що стріляють з відкритого затвора («із заднього шептала»);
  • безпосередньо, при цьому ударник може бути жорстко закріпленим в затворі та фактично весь затвор являє собою масивний ударник. Це рішення типово для пістолетів-​​кулеметів;
  • через спеціальний важіль (у деяких зразках, наприклад, пістолеті Браунінга зразка 1900 року).

Класифікація за способом зводу[ред. | ред. код]

Одинарної дії

В УСМ одинарної (англ. Single Action, SA) при натисканні на спусковий гачок здійснюється лише спуск попередньо зведеного механізму.

Подвійної дії

УСМ подвійної дії, або самозвідний (англ. Double Action, DA) може використовуватися подвійно: або так само, як УСМ одинарної дії, або при натисканні на спусковий гачок відбувається спочатку звід курка (ударника), а потім спуск. УСМ подвійної дії застосовуються переважно в короткоствольній зброї (пістолетах та револьверах). Він значно підвищує оперативність зброї, але негативно впливає на точність стрільби, оскільки зусилля спуску і хід спускового гачка при стрільбі самозводом відчутно більші, ніж при попередньому зводі. Однак, в автоматичних пістолетах цей недолік проявляється лише при першому пострілі. При наступних УСМ зводиться дією автоматики.

Останнім часом набули поширення УСМ, діючі лише самозводом (англ. Double Action Only, DAO). Вважається, що зброя з таким механізмом не потребує запобіжника, оскільки постріл може відбутися лише при повному вижиманні спускового гачку, а зниження точності стрільби в багатьох практичних випадках можна знехтувати.

Ще один варіант зводу УСМ, застосований, наприклад, в пістолетах Глок і Сміт-Вессон «Сигма», — коли бойова пружина перед пострілом зводиться лише частково, а при натисканні на спуск «дотискається».

Приклади типових конструкцій[ред. | ред. код]

Гвинтівка Мосіна зразка 1891/1930 р (Росія, СРСР)[ред. | ред. код]

Ударник з витою циліндричною бойовою пружиною розміщені в затворі. Стиснення бойової пружини здійснюється при відпиранні затвора; при запиранні — бойовий звід ударника спирається на шептало. Можна звести ударник вручну при закритому затворі, для цього необхідно відтягнути назад курок (курком в даному випадку називається наконечник, нагвинчений на хвостовик ударника). Для поставлення на запобіжник, курок потрібно відтягнути назад і повернути проти годинникової стрілки.

Література[ред. | ред. код]