Україна (велосипед)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Велосипед «Україна» В-120, перша модель виробництва 1961 року

«Україна» — серія чоловічих дорожніх велосипедів, що вироблялись Харківським велозаводом. Наймасовіша марка велосипеда, що вироблялись в СРСР. Моделі велосипеда «Україна» мали постійний попит не тільки у СРСР, але й успішно експортувались у понад 30 країн світу[1].

Історія[ред. | ред. код]

В роки Першої світової війни велосипедну фабрику Лейтнера в Ризі було перевезено до Харкова. Після Жовтневого більшовицького перевороту 1917 року вона була націоналізована, і в 1923 році на її базі було засновано Харківський велосипедний завод імені Г. І. Петровського[2].

У 1926 році було налагоджено виробництво чоловічого дорожнього велосипеда, що отримав назву «Україна»[3]. Це була модель велосипеда, який вироблявся фабрикою Лейтнера в дореволюційний час. Інформація про конструкцію та кількість вироблених велосипедів достовірно невідома.

Більш відомою є марка велосипеда, що почала вироблятись на Харківському велосипедному заводі з 1960 року. Першою моделлю, яка отримала назву «Україна», був велосипед В–120. Ця версія дорожнього велосипеда прийшла на зміну моделі В–110 «Прогрес», розробленої на початку 1950-х років на базі довоєнних німецьких велосипедів.


Модифікації велосипеда «Україна»[ред. | ред. код]

«Україна» модель В-120[ред. | ред. код]

Велосипед В-120 «Україна», на відміну від моделі В-110 мав подовжену раму, горизонтальні задні дропаути обладнані натяжниками ланцюга, нове сідло з трьома пружинами (з передньою кільцеподібною пружиною), посилені ланцюгові вилки і стійки, які кріпилися до підсідельного вузла болтом, замість паяння. Привідна зірка була з малюнком у вигляді кіл, катафот на задньому щитку став пластиковим, овальної форми. На рамі кріпилася сумочка для інструментів прямокутної форми, виготовлена з коричневого лакованого шкірозамінника. Цільноштампований задній багажник оснащувався пружинним тримачем.

Обода коліс мали профіль типу «чайка», з кількістю спиць на передньому 32, задньому 36 штук. Вони були хромовані або фарбовані в колір рами. Велосипеди в основному фарбувалися в чорний колір, але певна кількість, були зеленого, блакитного та інших кольорів.

На раму бронзовою фарбою під трафарет наносили написи «Україна», «В-120» та декоративні лінії. Подібний малюнок наносився і на вилку, щитки коліс, а фарбовані ободи прикрашалися двобарвними ліновками. На задньому щитку наносилася кольорова декаль з емблемою заводу.

Модель велосипеда В-120 вироблялась до 1968 року включно.

«Україна» модель В-130, В-130К[ред. | ред. код]

Певний період (орієнтовно 1965—1969 рр.) завод одночасно випускав і нову на той момент модель В-130, та згодом її вдосконалений варіант В-130К (орієнтовно 1969—1976 рр.). В конструкцію моделі В-130 в порівнянні з В-120 внесли такі зміни: була збільшена глибина щитків, а щиток переднього колеса був подовжений з додатковим підкосом, встановлювалися відлиті з алюмінієвого сплаву педалі оснащені світловідбивачами, з'явився передній багажник і відкидна підніжка.

Велосипед оснастили новими сталевими ободами коліс коробчастого (п-подібного) перетину. Переднє колесо мало 36 спиць (В-120 — 32 спиці), завдяки чому була підвищена вантажопідйомність велосипеда. На моделі В-130К були змінені форма керма і його кріплення до рульової колонки (винос), щиток переднього колеса, сідло.

На раму наносилися барвисті деколі з написом «Україна», маркою велосипеда та інші дрібні малюнки.

«Україна» модель В-134[ред. | ред. код]

Велосипед В-134 «Україна», 1974 року випуску
Декоративні елементи велосипеда В-134 «Україна»

В період, орієнтовно 1968—1975 років, вироблялась ще одна модель велосипеда: «Україна» В-134. На початковому етапі вона відрізнялася від В-120 декором і деяким допоміжним обладнанням: з'явився передній багажник і підніжка, нова фара і щиток ланцюга. Обода коліс залишилися типу «чайка» — переднє колесо (на відміну від В-130 / В-130К) мало 32 спиці.

Встановлювалися сталеві збірні педалі з гумовими вставками. Велосипеди в основному фарбувалися в чорний колір, але значна кількість моделі В-134, були темно-червоного, блакитного, бірюзового та інших кольорів. Щитки коліс чорних велосипедів прикрашалися білими ліновками, на моделях інших кольорів щитки були повністю білі.

У 1971 році в конструкцію рам велосипедів «Україна», були внесені наступні зміни: місточки рами стали пластинчастими і кріпилися контактним зварюванням (замість паяння), також були приварені до рами штамповані гачки для кріплення насоса. Орієнтовно з 1974 року почали встановлювати бочкоподібні рукоятки керма білого кольору.

Технічні характеристики чоловічого дорожнього велосипеда В-134:[4]

 • Висота рами — 580 мм.
 • База — 1175 мм.
 • Розмір шин — 40×622 мм (1,3 / 4"х28").
 • Передня зірка (число зубів) — 48.
 • Задня зірка (число зубів) — 19.
 • Кількість передач — 1.
 • Ланцюг роликовий 12,7×3,4 мм — 112 ланок.
 • Вага велосипеда — 17 кг.

Наступні моделі[ред. | ред. код]

З 1975 року на ХВЗ вироблялись велосипеди «Україна» з новим шестизначним маркуванням: моделі 111—411, 111—412 і 111—413. Ці велосипеди зберегли основні класичні риси попередників. На рамі з'явилося додаткове вушко для кріплення щитка ланцюга, трохи була змінена конструкція передньої вилки та форма (профіль) щитків коліс. Також на велосипеді стали встановлювати кермо нової конструкції з білими ручками нової форми.

Моделі 111—411 та 111—412 розрізнялися декором і деякими елементами оснащення. З цього часу, через загальні наростаючі проблеми в економіці СРСР, якість продукції ХВЗ також стала значно погіршуватися.

Орієнтовно з 1980 року, почали випускати нові моделі 111—421, 111—422 і 111—423. Головним чином були змінені типи дропаутів (передніх і задніх) конструкція сідла та декор. Базова довжина рами до цього часу залишалась як на велосипедіі В-120. Під час виробництва, штамповані багажники були замінені на трубчасті. Моделі 111—422 і 111—423 мали безгальмівну задню втулку на 1 і 3 зірки відповідно.[5]

У другій половині 1980-х років з'являються моделі 111—431, 111—432 і трохи пізніше 111—441. Головною їх відмінністю від попередників була укорочена база та форма місточків рами. Ці моделі були останніми велосипедами «Україна» радянської епохи.

Загальні особливості моделей[ред. | ред. код]

Чоловічий дорожній велосипед В-134 «Україна», виробництва 1969 року у повній комплектації

За винятком деяких модифікацій, всі велосипеди «Україна» оснащувалися стандартною гальмівний втулкою заднього колеса ХВЗ типу «Тorpedo». На корпусі втулки ранніх моделей вибивалася емблема із зіркою і написом «Харків» (в двох модифікаціях), потім були лише з написом «Харків» прописним шрифтом), пізніше тільки з абревіатурою «ХВЗ». Орієнтовно з 1974 року втулку перестали оснащувати клапаном для змащування. На передній втулці був штампований напис «ХВЗ».

У всіх велосипедів ХВЗ «Україна», на підсідельному вузлі рами, праворуч, штампувався серійний номер та рік випуску. У деяких моделей номер також дублювали на задньому дропауті.

Зазвичай, велосипеди «Україна» поставлялися в продаж, в стандартній комплектації, до якої входили: сумочка з інструментами, велоаптечка, задній багажник, дзвоник та насос. Додатково пропонувалося придбати передній багажник, підніжку, лічильник пробігу, дзеркало, гальмо на переднє колесо, фару і динамку. Також були поставки велосипедів укомплектованих усіма аксесуарами з заводу.

До прикладу, вартість велосипеда В-134 (без додаткової комплектації) в 1969 році становила 51 крб. 70 коп.[6], при середній зарплаті близько 70 крб.

У 1966 році ХВЗ випустив 10 мільйонний велосипед, це була модель «Україна» В-130, а в 1979 з конвеєра зійшов уже 20 мільйонний велосипед. На час розпаду СРСР ця цифра вже досягала 30 мільйонів[7].

Якість виготовлення велосипедів «Україна», в цілому, була задовільна. Дрібний брак деталей, такий як перекошені різьби в конусах педалей і осей та інші дрібниці траплялись досить часто, але не псували загальної картини хорошого велосипеда. Термообробка деталей втулок каретки, коліс, вала педалей протягом довгого часу виробництва була якісною.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • З початку 1960-років марка «Україна», стала одним із найвідоміших велосипедів вироблених в СРСР. Він був настільки популярним, що і сьогодні, в більшості випадків, майже всі дорожні велосипеди радянських часів називають «Україна».
 • В ті часи, (приблизно 1960—1993 роки) загалом, велосипед був доступний у продажу. Але, була значна проблема із придбанням запчастин. Покришки, камери, гальмівні барабани та інші деталі задньої втулки були у великому дефіциті. Більшість деталей велосипеда взагалі не надходило в продаж. Щоб купити («дістати») яку-небудь запчастину, доводилося місяцями заходити в магазин «Спорттовари», з надією, що випадково вона буде на прилавку. Інколи вдавалось замовити запчастини через поштову торгову систему «Посилторг». Був відсутній також сервіс, та майстерні ремонту і обслуговування велосипедів[8].
 • Велосипеди виробляються й в сьогоднішній час і є найдоступнішим велосипедом на внутрішньому ринку. Станом на 2020 рік ціна від приблизно 2199 гривень до 2883 гривень за модель LUX. Випущені моделі із заниженою рамою для жінок (модель 15т), варіант з відкритою рамою (модель 15-39), варіант з відкритою рамою та колесами розміром 26 дюймів замість 28-ми (модель 39)[9]. Також випускається модернізована версія Україна LUX. Вона має раму із ширших та тонших труб, нову зірочку на 38 зубців (було 49), підніжку і щиток ланцюга[10].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Первенец советского велостроения: Очерк истории Харьк. велосипед. з-да. –Х. Прапор, 1990. ISBN 5-7766-6263-7
 2. История предприятия
 3. Історія велосипеда на аркушах конструкторських документів ЦДНТА України. Архів оригіналу за 29 жовтень 2016. 
 4. Технічний паспорт велосипеда В-134 «Україна»
 5. С. А. Спесивцев. Автомобилестроители Украинской ССР на ВДНХ // журнал «Автомобильная промышленность», № 2, 1983. стр.26-28
 6. Паспорт велосипеда В-134
 7. Первенец советского велостроения: Очерк истории Харьк. велосипед. з-да. –Х. Прапор, 1990. ISBN 5-7766-6263-7
 8. Виктор Ходеев, «Велосипед в СССР», моногр.
 9. Каталог дорожніх велосипедів "Україна". usi.ua. Процитовано 2020-08-08. 
 10. Велосипед 28" УКРАИНА LUX, модель 64, 64CZ. usi.ua. Процитовано 9 вересня 2020.