Українська республіканська капела

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:28, 12 листопада 2007, створена Movses-bot (обговорення | внесок) ("нормалізація", Replaced: згодом і театр. Група М. Кириченка концертувала в Еспані → згодом і театр. Група М. Кириченка концертувала в Іспані (2)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Українська Республіканська Капела, заснована під керівництвом К. Стеценка й О. Кошиця в Києві на доручення (2. 1. 1919) С. Петлюри, для пропаганди укр. муз. культури за кордоном, затверджена окремим законом УНР 25. 1. 1919. Від лютого 1919 до кін. липня 1920 У.Р.К. у складі 80 осіб, під гол. керівництвом і диригентурою О. Кошиця (помічник диригента П. Россіневич-Щуровська, учитель співу Г. Тучапський, адміністратор О. Приходько) концертувала з великим успіхом по гол. країнах Европи — в ЧехоСловаччині, Австрії, Швейцарії, Франції, Бельгії, Голландії, Англії й Німеччині, там таки в Берліні перестала існувати. Її учасники створили три окремі хори, з яких група з О. Приходьком на чолі (18 осіб) переїхала на Закарпаття, осіла в Ужгороді й там заснувала Товариство «Кобзар», а згодом і театр. Група М. Кириченка концертувала в Іспанії, а основна частина під проводом О. Кошиця, переїхавши через ЧСР до Польщі, створила у Варшаві Укр. Нац. Хор і зимою 1921 розпочала турне по Іспанії, Франції, Бельгії, Німеччині й США, де й залишилася. Тут від жовтня 1922 до березня 1923 дала 138 концертів, а згодом у Бразілії, Аргентині, Уруґваї, на Кубі бл. 900 концертів. 1924 Укр. Нац. Хор, виховавши десятки муз. діячів і диригентів, перестав існувати.

Улюбленими творами в репертуарі У.Р.К., згодом Укр. Нац. Хору, були: «Кантата про Матір Божу Почаївську», «Щедрик», «Ой пряду, пряду» М. Леонтовича, «Веснянки», купальські пісні, «По опеньки ходила» М. Лисенка, щедрівки і колядки К. Стеценка, «На вулиці скрипка грає» О. Кошиця та ін. У.Р.К. запрезентувала перед Заходом високу муз. культуру України, й була живим свідченням окремішности укр. народу, його мови, історії й культури.

Література

  • Nejedlý Z. Ukrajinska republikanska Kapela. Прага 1921;
  • Укр. пісня за кордоном; голос закордонної муз. критики. Париж 1929;
  • Безручко Л. Укр. Респ. капела; спогади з концертової подорожі по Европі. Народна Воля, ч. 23 і дальші. Скрентон 1932;
  • Пелєнський О. Укр. пісня в світі. Світова концертова подорож Укр. Респ. капелі. Спомини учасника. Л. 1933;
  • Кошиць О. Спогади, І — II. Вінніпеґ 1947 — 48; Кошиць О. З піснею через світ. Вінніпеґ, І — 1952; II — 1970; III — 1974.

Джерело