Українська національно-демократична партія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українська національно-демократична партія
Дата заснування 26 грудня 1899
Дата розпуску 1923
Штаб-квартира Львів
Ідеологія Націонал-демократія
Кількість членів  150 (1899)
Друкований орган газета «Діло»

Українська національно-демократична партія (УНДП) — заснована в грудні 1899 року у Львові з колишніх членів Української радикальної партії.

Історія[ред. | ред. код]

Заснована з ініціативи Івана Франка, Михайла Грушевського, Володимира Охримовича, В'ячеслава Будзиновського, Євгена Левицького, Теофіла Окуневського, Теодора Савойки.

Керівне «ядро» УНДП — «Народний комітет».[1]

Програма партії містила вимоги: демократизації політичного життя в Австро-Угорщині з використанням легальних парламентських засобів; рівноправ'я українського і польського населення в Галичині; створення українського Коронного краю; запровадження прогресивного податку, захист інтересів селян (викуп великих земельних володінь і наділення селян землею).

Окрім того, у своїй програмі партія ставила завдання здобуття культурної, економічної та політичної самостійності українського народу, підтримки українського руху в Російській імперії, пробудження національної свідомості в українців Закарпаття, утворення з руської частини Галичини і Буковини однієї національної провінції з власною адміністрацією і сеймом.

Вищий орган партії — Народний комітет, який очолював Юліан Романчук.

Органом партії був тижневик «Свобода», на її політичній платформі стояли «Діло» та «Буковина».

На виборах до Рейхсрату в 1901 р. здобули 1 мандат посла (депутата), в 1907 р. — 20, а на останніх виборах 1911 р. — 23 мандати.

Домінувала в національному житті Галичини й Буковини, вела успішну боротьбу з москвофільством, відіграла важливу роль у створенні ЗУНР.

На партійному з'їзді 28 березня 1919 року в Станиславові перейменована на Українську трудову партію.

1925 року увійшла до Українського національного демократичного об'єднання (УНДО).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Гордієнко Володимир. Листопадовий зрив. Частина І. Архів оригіналу за 24 лютого 2015. Процитовано 24 лютого 2015. 

Література[ред. | ред. код]

  • Расевич Василь Васильович, Українська національно-демократична партія 1899—1918 рр. Автореф. дис. на здобуття наук. ступ. канд. іст. наук. / НАН України, Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича. — Львів, 1995.

Посилання[ред. | ред. код]