Українська православна церква США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українська православна церква у США
Orthodox Cathedral of St. Andrew in South Bound Brook.jpg
Собор святого Андрія, Саут-Баунд-Брук
Чинний предстоятель Антоній (Щерба)
Основна юрисдикція Flag of the United States.svg США
Єпархій 3
Парафій 115

Українська православна церква у США (англ. Ukrainian Orthodox Church of the USA) — найбільша із православних юрисдикцій українців США у складі Константинопольського патріархату.

Історія[ред. | ред. код]

У 1919 році декілька груп українців в США організували автономну українську православну церкву.

У 1924 році її прибув очолити єпископ Української автокефальної православної церкви Іван Теодорович (він отримав висвячення від митрополита Василя Липківського), канонічність висвячення якого оспорювалася. В США і Канаді йому підпорядковувалось близько 300 парафій, 60 священиків, а також 20 парафій було в Бразилії.

У 1949 році митрополит Теодорович був повторно висвячений православними єпископами, що закрило питання легітимності його єпископства.

14 жовтня 1950 в Нью-Йорку відбувся об'єднаний собор Української православної Церкви у США; оголошено про утворення єдиної митрополії УПЦ у США; митрополитом обрано архієпископа Івана, його заступником — архієпископа Мстислава. У склад ієрархії прийнято новоприбулого архієпископа Геннадія з Української автокефальної православної церкви. Собор ухвалив статут і обрав керівні органи Церкви.

У 1971 році митрополит Теодорович помер, його змінив митрополит Мстислав (Скрипник) (†1993), який в 1990 році був вибраний у Києві патріархом Української автокефальної православної церкви.

12 березня 1995 церква відійшла під юрисдикцію Константинопольського патріархата, а в подальшому до неї приєдналася менш чисельна УПЦ Америки.

Перед об'єднанням церква нараховувала близько 200 парафій, а також парафії в багатьох інших країнах.

У 1998 році 4 парафії перейшли до УПЦ КП.

Єпархії[ред. | ред. код]

Центральна єпархія[ред. | ред. код]

Церкву, яка складається з трьох єпархій, очолює владика Антоній (Щерба), Митрополит Іринопольський, настоятель УПЦ в США (і УАПЦ в діаспорі).

Йому ж підлягає Центральна єпархія з осідком у Пармі (центральні та південно-східні штати), хоча сам владика мешкає у Піттсбурґу (Пенсильванія). Скасована в 2012 році.

Східна єпархія[ред. | ред. код]

Східна єпархія з осідком у Нью-Йорку обіймає територію північних приатлантичних штатів країни. Єпархію очолює владика Антоній (Щерба), титулярний архієпископ Єрапольський і глава Консисторії, керівного органу УПЦ в США, розташованого у славнозвісному центрі українського православ'я в Саут-Баунд-Брук (Нью-Джерсі). Там же знаходиться семінарія Святої Софії.

Західна єпархія[ред. | ред. код]

Західну єпархію з осідком у Чикаго довгий час очолював владика Всеволод (Майданський), архієпископ Скопелоський, колишній зверхник УПЦ Америки, відомий як невтомний діяч на ниві поєднання Українських Церков. Під його опікою громади усіх інших штатів на захід від Огайо та Міссісіпі.

На місце Владики Всеволода Священним Синодом Константинопольського Патріархату 9 січня 2008, обрано єпископа-помічника для митрополита Іринупольського Констянтина: архімандрита Даниїла (Зелінського), який носить титул єпископ Памфільський.

Предстоятелі[ред. | ред. код]

Видання[ред. | ред. код]

Друкований орган — «Український Православний Вісник» (до 1967 виходив неперіодично під назвою «Український Вісник»), видається з 1935 р.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]