Українське агентство з авторських та суміжних прав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українське агентство з авторських та суміжних прав
(УААСП)
Логотип Українського агентства з авторських та суміжних прав (УААСП).jpg
Загальна інформація
Країна Україна Україна
Дата створення 1926
Керівне відомство МЕРТ
Штаб-квартира м. Київ, вул. Богдана Хмельницького 41А
в.о. Генерального директора Костюк Дмитро Дмитрович
Ключовий документ Закон України про авторське право і суміжні права
Офіційний сайт

Українське агентство з авторських та суміжних прав (УААСП) — українська державна організація колективного управління, що спеціалізується на зборі і виплаті авторської винагороди (роялті). Основною задачею організації є управління на колективній основі і захист майнових авторських прав вітчизняних і зарубіжних авторів на території України.

Діяльність[ред. | ред. код]

На сьогодні УААСП є найбільшою в Україні організацією колективного управління, представляючи інтереси понад 6 тисяч українських авторів і правовласників і (на підставі договорів про взаємне представництво інтересів з закордонними ОКУ) більше 4 мільйонів іноземних. З найбільшим в Україні музичним каталогом, агентством збирається і розподіляється більше 60 % роялті на території України. УААСП є єдиним в Україні постійним членом CISAC[en] — міжнародної конфедерації товариств авторів та композиторів, що об'єднує провідні ОКУ світу.

УААСП здійснює управління майновими правами авторів, збираючи і нараховуючи роялті за публічне виконання музичних творів, драматичних постановок, за публікацію статей в наукових періодичних виданнях тощо. Як член CISAC, УААСП є єдиним в Україні органом, що має право ліцензувати концерти іноземних виконавців, а також виплачувати роялті зарубіжним правовласникам за публічне виконання їх творів в Україні. Одночасно агентство виплачує винагороду українським авторам за їх концертну діяльність за кордоном.

Автори агентства[ред. | ред. код]

Будучи найбільшим авторсько-правовим товариством України, УААСП здійснює управління правами на репертуари наступних авторів і гуртів: Джамала, «Океан Ельзи», «ТНМК», «Друга Ріка», Ліна Костенко, Юрій Рибчинський, Дмитро Павличко, Олег Скрипка, Тіна Кароль, Ольга Богомолець, Наталя Валевська, Марія Бурмака, Сергій Жадан, Сергій Якутович, Павло Дворський, Оксана Забужко, Андрій Жолдак, Павло Зібров, Олександр Злотник та ін..

Історія[ред. | ред. код]

  • 1926 — заснування Українського театрального товариства драматургів і композиторів (УТТДІК);
  • 1928 — прийняття національного закону «Про авторське право», ключового в роботі УТТДІК;
  • 1930 — УТТДІК реформується у «Всеукомдрам»;
  • 1935 — реформування агентства в Управління із захисту авторських прав (УЗАП);
  • 19411944 — установа не працює у зв'язку із Другою світовою війною;
  • 1974 — заснування на базі УЗАП Українського республіканського відділення Всесоюзного агентства з авторських прав (УРВ ВААП);
  • 1992 — реформування установи в Державне агентство України з авторських і суміжних прав (ДА УААСП) при Кабінеті міністрів України;
  • 1996 — вступ ДА УААСП в Міжнародну конфедерацію авторів і композиторів (CISAC);
  • 2005 — УААСП стає повноправним членом CISAC.

Посилання[ред. | ред. код]