UA:Українське радіо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
UA:Українське радіо
Логотип
Країна Україна Україна
Територія Україна
СупутникAstra 4A
Моваукраїнська (внутрішнє мовлення), англійська, німецька, румунська (закордонне мовлення)
Вперше в ефірі16 листопада 1924
Форматсуспільне радіо
АдресаУкраїна, 01001, м. Київ, вулиця Хрещатик, 26
Телефон: +38 (044) 239-63-33
Веб-сторінкаhttp://nrcu.gov.ua/ua

UA:Українське радіо — найстаріший та найбільший український радіомовник, що мовить з 1924 року. Включає такі канали: Перший канал, Радіо «Промінь», Радіо «Культура» та Всесвітню службу радіомовлення. Із утворенням суспільного мовлення в 2017 році Українське радіо увійшло до Національної суспільної телерадіокомпанії України.

Під позивними «Українське радіо» мовить Перший канал Українського радіо (УР-1) — загальнодержавний суспільно-політичний радіоканал суспільного мовлення.

Історія[ред. | ред. код]

Докладніше: Історія виникнення радіо

16 листопада 1924 о 19:00 в Харкові — тодішній столиці УРСР — вийшла в ефір перша вітчизняна радіопередача. З гучномовців пролунало: «Алло, алло, алло! Говорить Харків, говорить Харків, говорить Харків!»[1]. На честь початку мовлення Українського радіо 1994 року 16 листопада в Україні проголошено Днем працівників радіо, телебачення та зв'язку

Програми українською мовою були спочатку обмежені щодо часу і за змістом — понад 70 % складали політосвіта та агітація. Це були «радіогазети», а також доповіді, бесіди, останні новини, повідомлення зі з'їздів та нарад. Лише згодом програми радіостанцій в УРСР доповнили музичні, літературно-драматичні, програми для дітей і молоді.

Десять років Українське радіо мовило з Харкова. До Києва — 1934 року, коли сюди перемістили столицю Українскої РСР — перебрався разом з усіма владними органами і Всеукраїнський комітет радіофікації і радіомовлення при Раднаркомі УРСР. Перші будівлі радіокомітету та радіотеатру не збереглися — їх разом з багатьма іншими спорудами на центральній вулиці столиці — Хрещатику — та її околицях підірвали радянські війська 1941 року під час відступу.

У роки Другої світової війни Українське радіо жодного разу не припиняло свою роботу. Спершу довелося повернутися до Харкова, потім — до Сталінграда, згодом до Саратова, звідки велися регулярні передачі українською мовою.

Будівництво київського телерадіоцентру на Хрещатику, 26 розпочалося 1949 року. Причому, це був перший телерадіоцентр повністю оснащений вітчизняним обладнанням. 6 листопада 1951-го з тамтешніх студії вийшла перша передача, трансляція якої стала можливою завдяки високій залізній телевежі, збудованій поряд з будинком.

Такі радіоведучі як Петро Бойко, Андрій Євенко, Ігор Мурашко, Микола Погрібний, Олена Коваленко, Іван Рябоштан, Ольга Копотун, Світлана Горлова, Тамара Стратієнко своїм мистецтвом захоплювали мільйони співвітчизників, пропагували слухачам якісну українську мову.

Демонтували телевежу лише в середині 1970-х. А в 1990-х телебачення переїхало на Сирець, тож на Хрещатику залишилося тільки радіо.

За часів Радянського Союзу мовленням на каналах УР займався Державний комітет по телебаченню і радіомовленню УРСР. Напочатку 1990-х років комітет був перетворений на Державну телерадіомовну компанію України. У 1995 році з Державної телерадіомовної компанії України була виділена Національна радіокомпанія України. Наприкінці 2016 року Національна радіокомпанія України увійшла до складу Національної телекомпанії України, що у січні 2017 року була перетворена на Національну суспільну телерадіокомпанію України.

Нині Українське радіо — це чотири радіоканали суспільного мовлення, які виходять в ефір 24 години на добу 7 днів на тиждень. Програми виходять на хвилях Першого каналу, Радіо «Промінь», Радіо «Культура» та Всесвітньої служби радіомовлення.

З червня 2017 року Українське радіо очолює Хоркін Дмитро Миколайович[2].

Перехід у формат Суспільного мовлення[ред. | ред. код]

Карта покриття Першого каналу Українського радіо в FM-діапазоні

План розвитку національного телерадіоінформаційного простору[3] передбачає, що Національна рада телебачення і радіомовлення спільно з НСТУ здійснює аналіз проліцензованого радіочастотного ресурсу НСТУ, задіяного для потреб радіомовлення, з метою впорядкування мереж УР-1, УР-2, УР-3 та ефективного використання радіочастотного ресурсу. Таким чином, частоти колишніх окремих обласних радістанцій стали частиною об'єднаної мережі Першого каналу Українського радіо, в рамках якої отримали близько 4-х години мовлення на добу. Станом на квітень 2016 року мережа Першого каналу Українського радіо охоплювала 134 міста[4]. З квітня 2017 року унаслідок перерозподілу ліцензій на радіомовлення НСТУ другий канал суспільного радіо «Промінь» розпочав мовлення на семи додаткових УКХ-частотах, а третій канал суспільного радіо «Культура» — на п'яти УКХ-частотах у Волинській, Рівненській, Одеській, Житомирській, Івано-Франківській та Чернігівській областях[5].

Дмитро Хоркін, перший Генеральний продюсер Українського радіо після утворення Суспільного мовлення

Після перемоги на конкурсі команди Зураба Аласанії, генеральним продюсером радіо НСТУ в червні 2017 став Дмитро Хоркін[6]. Під його керівництвом перший сезон UA:Українське радіо у форматі суспільного мовлення розпочався у вересні 2017 року[7]. Метою його роботи було позбутися "колгоспності" в ефірі та зорієнтувати мовлення на слухачів, котрі приймають рішення: про свою родину, свій бізнес чи свою країну[8].

Перший сезон UA:Українське радіо у форматі суспільного мовлення розпочався у вересні 2017 року[9]. Під керівництвом Дмитра Хоркіна було повністю перезавантажено сітку мовлення трьох загальнонаціональних каналів радіо. За підсумками першого медіасезону, на Першому каналі з'явилося 37 нових програм, на Радіо «Промінь» — 16, на Радіо «Культура» — 21 програма[10], крім того запущене цілодобове онлайн-радіо для малят «UA:Казки»[11].

Канали Українського радіо[ред. | ред. код]

Логотипи Українського радіо[ред. | ред. код]

Роки

застосування

Логотип
(1990-2017)
Ukrainian Radio logo.jpg
(2017 по теперішній час)
Українське радіо.jpg

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Про Українське радіо | Українське радіо. www.nrcu.gov.ua (ua). Процитовано 2017-11-12. 
 2. Дмитро Хоркін став генеральним продюсером «Українського радіо». stv.detector.media. Процитовано 2017-11-12. 
 3. Про затвердження Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору. Законодавство України (uk). Процитовано 2018-02-06. 
 4. FM-мережа «Українського радіо» розширилася до 134 міст. stv.detector.media. Процитовано 2018-02-06. 
 5. Із квітня «Промінь» розпочне мовлення на семи додаткових ФМ-частотах, «Культура» – на п’яти. stv.detector.media. Процитовано 2018-02-06. 
 6. Дмитро Хоркін став генеральним продюсером «Українського радіо». stv.detector.media. Процитовано 2018-02-06. 
 7. «Українське радіо» оприлюднило нову сітку мовлення. stv.detector.media. Процитовано 2018-02-06. 
 8. Телеканали, яким можна довіряти: запізніла на 26 років реформа нарешті зрушила. Українська правда _Життя. Процитовано 2018-02-06. 
 9. «Українське радіо» оприлюднило нову сітку мовлення. stv.detector.media. Процитовано 2017-11-23. 
 10. Дмитро Хоркін: «До перетворення на Суспільне в “Українського радіо” була абсолютно бездарна структура». stv.detector.media. Процитовано 2018-07-02. 
 11. 19 червня – презентація радіохвилі авторських казок «UA:Казки». stv.detector.media. Процитовано 2018-07-02. 

Посилання[ред. | ред. код]