UA:Українське радіо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Українське радіо
Логотип
Країна Україна Україна
Територія Україна
Супутник Astra 4A
Мова українська (внутрішнє мовлення), англійська, німецька, румунська (закордонне мовлення)
Вперше в ефірі 16 листопада 1924
Формат суспільне радіо
Адреса Україна, 01001, м. Київ, вулиця Хрещатик, 26
Телефон: +38 (044) 239-63-33
Веб-сторінка http://nrcu.gov.ua/ua

Українське радіо — найстаріший та найбільший український радіомовник, що мовить з 1924 року. Включає такі канали: Перший канал, Радіо «Промінь», Радіо «Культура» та Всесвітню службу радіомовлення. Із утворенням суспільного мовлення в 2017 році Українське радіо увійшло до Національної суспільної телерадіокомпанії України.

Під позивними «Українське радіо» мовить Перший канал Українського радіо (УР-1) — загальнодержавний суспільно-політичний радіоканал суспільного мовлення.

Історія[ред.ред. код]

16 листопада 1924 о 19:00 в Харкові — тодішній столиці УРСР — вийшла в ефір перша вітчизняна радіопередача. З гучномовців пролунало: «Алло, алло, алло! Говорить Харків, говорить Харків, говорить Харків!»[1]. На честь початку мовлення Українського радіо 1994 року 16 листопада в Україні проголошено Днем працівників радіо, телебачення та зв'язку

Програми українською мовою були спочатку обмежені щодо часу і за змістом — понад 70% складали політосвіта та агітація. Це були «радіогазети», а також доповіді, бесіди, останні новини, повідомлення зі з'їздів та нарад. Лише згодом програми радіостанцій в УРСР доповнили музичні, літературно-драматичні, програми для дітей і молоді.

Десять років Українське радіо мовило з Харкова. До Києва — 1934 року, коли сюди перемістили столицю Українскої РСР — перебрався разом з усіма владними органами і Всеукраїнський комітет радіофікації і радіомовлення при Раднаркомі УРСР. Перші будівлі радіокомітету та радіотеатру не збереглися — їх разом з багатьма іншими спорудами на центральній вулиці столиці — Хрещатику — та її околицях підірвали радянські війська 1941 року під час відступу.

У роки Другої світової війни Українське радіо жодного разу не припиняло свою роботу. Спершу довелося повернутися до Харкова, потім — до Сталінграда, згодом до Саратова, звідки велися регулярні передачі українською мовою.

Будівництво київського телерадіоцентру на Хрещатику, 26 розпочалося 1949 року. Причому, це був перший телерадіоцентр повністю оснащений вітчизняним обладнанням. 6 листопада 1951-го з тамтешніх студії вийшла перша передача, трансляція якої стала можливою завдяки високій залізній телевежі, збудованій поряд з будинком. Демонтували її лише в середині 1970-х. А в 1990-х телебачення переїхало на Сирець, тож на Хрещатику залишилося тільки радіо.

Нині Українське радіо — це чотири радіоканали суспільного мовлення, які виходять в ефір 24 години на добу 7 днів на тиждень. Програми виходять на хвилях Першого каналу, Радіо «Промінь», Радіо «Культура» та Всесвітньої служби радіомовлення.

З червня 2017 року Українське радіо очолює Хоркін Дмитро Миколайович[2].

Логотипи Українського радіо[ред.ред. код]

Роки

застосування

Логотип
До 2017 року
Ukrainian Radio logo.jpg
2017-теперішній час
Українське радіо.jpg

Канали Українського радіо[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Організація Це незавершена стаття про організацію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.