Український науковий інститут Гарвардського університету

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Український науковий інститут Гарвардського університету
Основні дані
Засновано 1973
Абревіатура HURI
Приналежність Гарвардський університет
Країна  США
Адреса 34 Kirkland St, Cambridge, MA, USA, 02138
Тип науково-дослідний інститут
Вебсторінка huri.harvard.edu
Мапа
Мапа

CMNS: Український науковий інститут Гарвардського університету у Вікісховищі

Український науковий інститут Гарвардського університету (УНІГУ, англ. Ukrainian Research Institute, Harvard University також Harvard Ukrainian Research Institute — HURI) — дослідницький інститут у Гарварді, який займається українськими студіями (історією, мовою, літературою).

Історія[ред. | ред. код]

Створений у 1973 році в Кембриджі (Массачусетс, США) в рамках проєкту української громади США, яка прагнула створити потужний український науковий осередок.

22 січня 1968 року була започаткована перша в США катедра з українознавчих студій, а саме історії України. За 5 років розпочали діяльність дві інші катедри: української мови та літератури, того ж року був відкритий Український науковий інститут.

Вперше ідея створення української дослідницької установи була висловлена Степаном Хемичом на Третьому конгресі Союзу Українських Студентських Товариств Америки (СУСТА). Він виступив з пропозицією створення катедри українознавства в якомусь з американських університетів. Було створено Фонд катедр україністики, який повинен був займатися збиранням коштів для втілення такої ідеї. Степана Хемича було обрано керівником цього фонду[1].

1970 року започатковано щотижневий семінар з українських студій.

1971 року вперше проведена Гарвардська літня школа українознавства, яка діє до сьогодні.

Першим дисертантом інституту став Орест Субтельний з працею «Неохочі союзники: Пилип Орлик та його стосунки з Кримським ханством і Оттоманською імперією. 1708—1742».

1977 року розпочалося видавництво журналу-квартальника «Harvard Ukrainian Studies» (редакторка — Галина Гринь). Також УНІГУ видає монографії. Зокрема існувала серія видання монографій «Harvard Series in Ukrainian Studies».

Бібліотека Гарварду має найбагатшу в західному світі університетську збірку україністики. Є частиною потужного слов'янського відділу книгозбірні Гарварду.

Директорами працювали Омелян Пріцак (заступник директора Ігор Шевченко), Григорій Грабович, Роман Шпорлюк, Майкл Флаєр. Теперішній директор (з 2013 р.) — професор Сергій Плохій.

Від 1981 при УНІГУ діє Археографічна комісія з завданням видавати пам'ятки історії України різними мовами, включно з орієнтальними. Щороку відбуваються літні курси з української мови, літератури, історії і політології для приїжджих студентів і надаються стипендії імени Євгена Шкляра кільком українознавцям з різних країн, щоб вони могли зайнятися науковими дослідженнями в бібліотеках Гарвардського університету[2].

У 2020 р. Український науковий інститут Гарвардського університету запустив новий вебсайт.[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Брюховецька Л. Як робити неможливе, або Американський простір української науки. «Дзеркало тижня» № 3, 30 січня 2010[недоступне посилання з червня 2019]
  2. The Eugene and Daymel Shklar Fellowships In Ukrainian Studies. Архів оригіналу за 28 березня 2010. Процитовано 27 листопада 2009. 
  3. Український науковий інститут Гарвардського університету запустив новий сайт. Архів оригіналу за 23 вересня 2020. Процитовано 12 вересня 2020. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]