Український радіоінтерферометр Академії Наук - 2

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 49°37′49″ пн. ш. 34°49′29″ сх. д. / 49.630203° пн. ш. 34.824619° сх. д. / 49.630203; 34.824619

УРАН-2
Antenna array of URAN-2 radio teelscope.jpg
Антенна решітка радіотелескопу
Організація: Полтавська гравіметрична обсерваторія
Розташування: с. Степанівка
Полтавська область
Україна
Довжина хвилі: радіо 9-33 МГц
Побудований: 1992
Стиль телескопа: 512 турнікетних випромінювача
Діаметр: лінійні розміри
238 x 118 м.
Збираюча площа: 28 084 м²
Купол: немає

Український радіоінтерферометр Академії Наук — 2 (УРАН-2) — декаметровий радіотелескоп, один із складників системи наддовгобазової радіоінтерферометрії Національної академії наук України. Побудований та введений у дію 1992 року.

Знаходиться за 21 км від Полтави, в селі Степанівка Полтавського району, та належить Полтавській гравіметричній обсерваторії Інституту геофізики ім. С. І. Суботіна Національної академії наук України.

Радіотелескоп УРАН-2 є другим у світі за чутливістю декаметровим інструментом. На ньому, спільно з Радіоастрономічним та Фізико-механічним інститутами НАН України досліджується тонка кутова просторова структура та спектри космічних радіоджерел, радіовипромінювання Сонця та Юпітера.

Спектральні та поляризаційні дослідження пульсарів, виконані на радіотелескопі УРАН-2, дали змогу розробити методику спільних одночасних спостережень на українських (УТР-2, УРАН-2) та індійському[1] (GEETEE[en]) радіотелескопах у декаметровому діапазоні довжин хвиль.

Результати експериментів можуть бути використані при створенні системи LOFAR[en] (Low Frequency Array(англ.)).

При інтерферометричних спостереженнях галактичних та позагалактичних радіоджерел одержані унікальні дані про їх тонку просторову структуру, які свідчать про суттєві відмінності будови цих джерел на декаметрових хвилях порівняно з їх зображеннями на більш коротких хвилях, що дало змогу вивчити механізми поглинання радіовипромінювання.

Моніторинг радіовипромінювання Сонця, який вперше в Україні розпочато на радіотелескопі УРАН-2 у 2005 році, відкриває широкі можливості застосування результатів цих спостережень у програмі «Космічна погода».

Див.також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Гаурібіданурська обсерваторія. http://www.iiap.res.in ((англ.)). Індійський інститут астрофізики. Процитовано 21 лютого 2015.