Український інститут інтелектуальної власності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності»
УКРПАТЕНТ
Тип ДП
Галузь охорона інтелектуальної власності
Спеціалізація інституційна складова державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні
Засновано 2000 (22 роки)
Засновник(и) МОН України
Штаб-квартира Україна Україна: Київ
Територія діяльності Україна
Ключові особи Опанасенко Олександр Валерійович, в.о. Генерального директора, перший заступник Генерального директора[1]
ukrpatent.org/uk
CMNS: Український інститут інтелектуальної власності у Вікісховищі

Український інститут інтелектуальної власності (також відомий як «Укрпатент») — державне підприємство (ДП), що входить до структури Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України і відповідає за проведення формальної та кваліфікаційної експертизи заявок на об'єкти промислової власності (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, знаки для товарів і послуг, топографії інтегральних мікросхем та зазначення походження товарів) на відповідність умовам надання правової охорони, виносить рішення щодо видачі охоронних документів, забезпечує здійснення державної реєстрації об'єктів промислової власності та офіційної публікації відомостей про них.

Історія[ред. | ред. код]

Становлення державної системи охорони інтелектуальної власності в Україні зі здобуттям незалежності відбувалося в декілька етапів. У межах основних державотворчих процесів пост­радянського часу вже в 1992 році було ство­рено Державне патентне відомство України та Науково-дослідний центр патентної експертизи. У 1993 році, Верховна Рада України ухвалили основні галузеві закони — «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», «Про охорону прав на промислові зразки» та «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг». За шість років на базі Науково-дослідного центру патентної експертизи було створено Державне підприємство «Інститут промислової власності»[2].

7 червня 2000 року на виконання Указу Президента України від 15 грудня 1999 pоку № 1573/99 "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади" та постанови Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2000 pоку № 601 "Про утворення Державного Департаменту інтелектуальної власності у складі Міністерства освіти і науки України" було створено Державне підприємство «Український інститут промислової власності» («Укрпатент»), яке входило до сфери управління Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України[3].

У 2011 році «Укрпатент» було передано до сфери управління Державної служби інтелектуальної власності України.

Серед підприємств, правонаступником яких став «Укрпатент», було Державне підприємство «Інтелзахист», що було створене з метою організації і забезпечення ведення Єдиного реєстру одержувачів контрольних марок для маркування примірників аудіовізуальних творів та фонограм, забезпечення процесу видачі контрольних марок для маркування примірників аудіовізуальних творів та фонограм, запровадження заходів з легалізації комп'ютерних програм і правомірного їх використання, ведення реєстру виробників та розповсюджувачів програмного забезпечення[4], ДП «Інтелзахист» було створене 14.08.2002, рішення про припинення було прийняте — 15.12.2016.

В 2017 році, в рамках процесу реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні Державна служба інтелектуальної власності України (ДСІВ) припинила виконувати функції з реалізації державної політики у сфері інтелектуальної власності.

Попри те, що Державний департамент інтелектуальної власності формально видавав правопідтверджуючі документи на об'єкти промислової власності та виступав офіційною установою для цілей міжнародного співробітництва, фактично більшість функцій департаменту щодо реєстрації, обліку та захисту об'єктів промислової власності здійснював «Укрпатент».

8 листопада 2022 року, з 00:00, тобто з моменту набуття чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 року № 943-р «Деякі питання Національного органу інтелектуальної власності», яким Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ) визначено суб’єктом, що виконує функції національного офісу інтелектуальної власності (НОІВ), виконання цих функцій Державним підприємством «Український інститут інтелектуальної власності» («Укрпатент») — було припинено[5].

Відділення інновацій[ред. | ред. код]

Відділення інновацій — підрозділ, до головних завдань якого віднесено надання патентно-інформаційних і консультаційних послуг у сфері інтелектуальної власності, здійснення науково-технічної діяльності та інших дій щодо надання правової охорони об'єктам інтелектуальної власності. Заснований у травні 2001 року як «Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг». До 20 серпня 2015 р. був філією Державного підприємства «Український інститут промислової власності» («Укрпатент»), після чого припинив свою діяльність. На базі центру було створено Відділення інновацій.

Головні завдання та перелік основних послуг відділення інновацій[ред. | ред. код]

 •  підготовка та подання на реєстрацію заявок для отримання охоронних документів на об'єкти права промислової власності, у тому числі: винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, зазначення походження товарів, топографії інтегральних мікросхем;
 •  підготовка документів для реєстрації об'єктів авторського права;
 • усі види патентного пошуку інформації (тематичний, іменний тощо);
 • підготовка та розміщення інформації про об'єкт промислової власності на сайті Інтернет-біржі промислової власності, з можливістю подальшого пошуку джерел інвестування.

Періодичне видання[ред. | ред. код]

Бюлетень «Промислова власність» — періодичне видання ДП «Українського інституту інтелектуальної власності» («Укрпатенту»). Періодичність видання визначається обсягом інформації, яка надходить для друку. Спостерігається збільшення частоти видання бюлетеня — так з 1993 р. по 2001 р. — він виходив з частотою 3-11 номерів на рік, починаючи з 2002 року — 12 чисел на рік у двох книгах, з весни 2007 року частота виходу бюлетеня знову зросла — бюлетень видається 2 рази на місяць у двох книгах.

Бюлетень містить відомості про заявки на винаходи, які прийняті до розгляду, про видачу патентів України на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, реєстрацію топографій інтегральних мікросхем, видачу свідоцтв України на знаки для товарів і послуг, знаки, зареєстровані відповідно до Мадридської угоди про міжнародну реєстрацію знаків та/або Протоколу до Мадридської угоди про міжнародну реєстрацію знаків, яким надана охорона в Україні, заявки на реєстрацію кваліфікованих зазначень та їх реєстрацію.

Крім того, друкуються міжнародні класифікації об'єктів промислової власності у перекладі українською мовою:

 • «Міжнародна класифікація промислових зразків (Локарнська класифікація)».
 • «Міжнародна патентна класифікація. Дев'ята редакція (2009). Базовий рівень».
 • «Загальна інформація стосовно восьмої редакції Міжнародної патентної класифікації (МПК)».
 • "Міжнародна класифікація товарів і послуг для реєстрації знаків (Ніццька класифікація).

Розслідування[ред. | ред. код]

3 листопада 2022 року, Офіс Генерального прокурора та Державне бюро розслідувань повідомили, що ними було викрито колишнього в.о. держсекретаря міністерства економіки, колишнє керівництво держпідприємства «Укрпатент», а також керівника однієї з благодійних організацій на заволодінні державними коштами у розмірі 250 млн грн. У червні 2022 року вони здійснили незаконне перерахування понад 250 млн грн з рахунку державного підприємства на рахунок благодійної організації на закупівлю балістичних бронежилетів Military Ballistic Vest Protection Level 4 для потреб Міністерства оборони України. Гроші перераховувалися на волонтерські рахунки, але насправді — розкрадалися посадовцями шляхом проведення низки фінансових операцій та удаваних правочинів з перерахуванням їх невстановленими особами на рахунки підприємств з ознаками фіктивності і підконтрольної благодійної організації з виведенням їх з безготівкового обігу в готівку. Броньовані жилети для потреб Міноборони України не були придбані та не були поставлені. Ексдиректору та головному бухгалтеру Державного підприємства, в.о. Державного секретаря міністерства та директору благодійної організації було повідомлено про підозри за ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) КК України. Проведення досудового розслідування здійснюється Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань[6][7][8].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Опанасенко Олександр Валерійович
 2. Правова охорона інтелектуальної власності в Україні
 3. Наказ Міністерства освіти і науки України від 7 червня 2000 року № 175 «Про створення державного підприємства "Український Інститут промислової власності"»
 4. "Про схвалення Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні" від 01.06.2016 № 402-р. 1 червня 2016. Архів оригіналу за 15 березня 2017. 
 5. ДП «Укрпатент» припиняє всі свої дії, пов’язані з виконанням функцій НОІВ з 00:00 8 листопада 2022 року
 6. ДБР викрило високопосадовців Укрпатенту на заволодінні 250 млн грн під виглядом закупівлі бронежилетів для військових (ВІДЕО). 03.11.2022
 7. Службовим особам Мінекономіки та держпідприємства повідомлено про підозру у розтраті 250 млн грн у період дії воєнного стану. 03.11.2022
 8. Керівництво «Укрпатенту» вкрало 250 млн грн під виглядом закупівлі бронежилетів. 03.11.2022, 13:37

Посилання[ред. | ред. код]