Українсько-лівійські відносини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українсько-лівійські відносини
Libya Ukraine Locator.svg
Україна
Україна
Лівія
Лівія


Українсько-лівійські відносини[ред. | ред. код]

24 грудня 1991 року - Лівія визнала Україну.

17 березня 1992 року - встановлено дипломатичні відносини.

23 грудня 2009 року в столиці Лівії було підписано угоду про встановлення тісних ділових відносин між компаніями та підприємцями двох країн.Ця, угода передбачала розвиток і зміцнення відносин в сфері економіки, туризму, торгівлі та інших сферах. Планувалося здійснення прямих зв'язків між компаніями і підприємствами обох країн.

Одним із пріоритетних галузей співробітництва з Лівією насамперед є - енергетична сфера. Йдеться, насамперед, про будівництво на території України, потужного нафтопереробного заводу. В 2008 році Лівія закупила в України 270 тисяч тонн зерна. Україна згідна продавати в Лівію не тільки зерно, а й продукти тваринницької галузі і масло. Ю. Тимошенко наголосила про кроки щодо реалізації проекту спільної обробки українською і лівійською компаніями 100 тисяч гектарів землі на території України для вирощування та експорту зерна до Лівії.[1]

Військово-технічне співробітництво[ред. | ред. код]

Військово-технічне співробітництво - одне з важливих напрямів співробітництва українсько-лівійські відносини. Було підписано дев'ять проектів у військово-технічній галузі, а також їх економічне обґрунтування.

Перешкодою на шляху до партнерства з Україною лівійський глава уряду назвав складні бюрократичні процедури, зокрема в отриманні українських віз.

Культурно-гуманітарне співробітництво України і Лівії[ред. | ред. код]

Між Україною і Лівією було укладено Угоду про співробітництво в галузі культури і Угода про взаємне визнання документів про освіту і наукові ступені.

Інші документи існуючої двосторонньої договірно-правової бази, які сприяють розвитку відносин між нашими країнами в культурно-гуманітарній та освітянської сферах:

 • - 1995 р - угода про співробітництво у галузі культури.
 • - 2003 р - угода про співробітництво в сфері науки і технологій.
 • - 2003 р - угода про співробітництво в сфері теле- і радіомовлення.
 • - 2004 р - угода про співробітництво в галузі туризму.
 • - 2009 р - співробітництво у сфері вищої освіти.[2]

Посольства здійснювалася презентація системи вищої освіти України для залучення лівійської молоді до здобуття вищої освіти у вищих навчальних закладах України. Підготовка фахівців для Лівії в Україні буде сприяти створенню в цій країні потенційної групи фахівців, налаштованої на співпрацю з Україною, зокрема в сфері науки і техніки.[3]

Станом, на 2008-2009 рр. навчальний рік 46 громадян Лівії отримали запрошення на навчання в українські ВНЗ.

Важливе значення для українсько-лівійських культурних відносин має традиція проведення між футбольними командами двох країн товариських матчів.

Діти українських громадян в Лівії беруть участь у міжнародних конкурсах, які проводяться щорічно в Лівії.

На території Лівії було відкрито православний храм, який став частиною українського православ'я в Лівії.[4]

Торгово-економічне співробітництво[ред. | ред. код]

Двостороннє торгово-економічне співробітництво розвивається динамічно, з поступовим збільшенням взаємного товарообігу. Яке традиційно забезпечується за рахунок українського експорту до Лівії. Товарна структура торгівлі між Україною і Лівією характеризується досить вузьким асортиментом. Головними складовими українського експорту : зернові (кукурудза, пшениця, ячмінь) та металопродукція. У 2007р., з'явилася нова товарна позиція імпорту - кава.

Обсяги двостороннього товарообігу за 2007р., За даними Держкомстату України, склали 180,5 млн.дол.США (з них експорт з України склав 180,3 млн.дол.США, імпорт - 0,2 млн.дол.США).

За 2008 рокі обсяг торгівлі товарами становив 121,88 млн.дол.США і складався майже з статті експорту, імпорт - незначний (54 тис. Дол. США).

У 2008 році основними статтями українського експорту товарів до Лівії були:

 • металопродукція;
 • зернові культури;
 • машини та устаткування; [5]

Отже, у 2008 році український імпорт товарів з Лівії складався з двох статей – автомобілів на суму 34 тис. дол. США та полімерних матеріалів на суму 20 тис. дол. США.

Висновки[ред. | ред. код]

Лівія намагається грати роль лідера в Африці і взагалі по всій Північній Африці зокрема. Після обрання курсу на вихід з міжнародної блокади Лівія має досить вагомі економіко-фінансові важелі впливу на країни Африки і є спонсором багатьох програм розвитку сільського господарства. Тому, Україні є досить вигідно розбудовувати відносини з Лівією у всіх галузях.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Україна та Лівія. www.libyanembassy.net. Процитовано 2016-03-10. 
 2. Договірно-правова база між Україною та Лівією - Посольство України у Лівії. libya.mfa.gov.ua. Процитовано 2016-03-10. 
 3. Посольство України у Лівії. www.mfa.gov.ua. Процитовано 2016-03-10. 
 4. Вікіпедія (uk) [[[Посольство України в Лівії|title=Неприпустима]] назва [[Посольство України в Лівії|title=Неприпустима]] назва] Перевірте схему |url= (довідка) Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 2016-03-10.  Назва URL містить вбудоване вікіпосилання (довідка)
 5. Стан двосторонніх торговельно-економічних відносин України та Лівії (2004-2008). www.ukrexport.gov.ua. Процитовано 2016-03-10.