Українсько-іспанські відносини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українсько-іспанські відносини
Україна і Іспанія
Україна
Україна
Іспанія
Іспанія

Украї́нсько-іспа́нські відно́сини (ісп. Relaciones entre España y Ucrania) — двосторонні відносини між державами Україна та Іспанія у галузі міжнародної політики, зокрема, економіки, освіти, науки, культури тощо. 31 грудня 1991 року Іспанія визнала незалежність України, 27 січня того ж року встановила з нею дипломатичні відносини. 1992 року було відкрито Посольство Іспанії в Україні; 1995 року відкрилося Посольство України в Іспанії.

Історія[ред. | ред. код]

   Алани в Іспанії

У V столітті з українських степів до іспанських земель прийшли сарматські племена аланів. В союзі з германським племенем свевів вони заснували Свевське королівство в Галісії, а також Аланську державу в Південній Іспанії.

У VІ столітті Піренейський півострів підкорили вестготи. Це була одна з гілок готського народу, який після втрати власної держави в Україні, мігрував до Середземномор'я, де заклав Італійське та Іспанське королівства.

На початку VIIІ століття іспанські терени були завойовані мусульманами. Частину війська завойовників складали раби, так звані сакаліби (слов'яни), набрані зі Східної Європи. У ХІ столітті, після розпаду Кордовського халіфату, деяки раби-вояки стали очільниками тайф в Іспанії.

Під час Тридцятилітньої війна (16181648) українські козаки брали участь на боці католицького іспансько-португальського союзу проти протестантської коаліції, підтримуваної Османами і Московією.

В ході Громадянської війни в Іспанії (19361939) на боці Іспанської республіки в складі інтербригад воювала українська рота, набрана з західноукраїнських комуністів[1]. Іспанських націоналістів під проводом Франко підтримували колишні військові УНР, які втратили батьківщину у боротьбі з комунізмом[2].

Новітня[ред. | ред. код]

Уряд Королівства Іспанія визнав Україну як незалежну державу 31 грудня 1991 р.

Дипломатичні відносини між Україною і Королівством Іспанія були встановлені 30 січня 1992 р. шляхом підписання у Празі спільного комюніке. У серпні 1992 р. розпочало роботу в Києві постійне дипломатичне представництво Королівства Іспанія в Україні. У червні 1995 року було відкрито Посольство України в Мадриді.

Подальшому розвитку двосторонніх відносин сприяв візит Міністра закордонних справ Іспанії Франсіско Фернадеса Ордоньєса в Україну 23 квітня 1992 р. Під час цього візиту сторони підписали меморандум про консультації між Урядами двох країн, який передбачав, зокрема, періодичне обговорення міжнародних питань, теми роззброєння та двосторонніх відносин.

8 лютого 1994 Іспанію відвідав з офіційним візитом Міністр закордонних справ Іспанії А.Зленко, якого супроводжувала група українських підприємців. Українського Міністра прийняв Король Іспанії Х.Карлос, відбулися зустрічі із Главою Уряду Іспанії Феліпе Гонсалесом та іншими міністрами. В ході візиту був парафований текст Договору про дружбу і співробітництво між двома державами.

Важливою подією двосторонніх відносин став державний візит до Іспанії Президента України Л.Кучми, який відбувся 7 жовтня 1996 р.

Під час цього візиту була підписана низка двосторонніх угод: Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Іспанією, Угода про економічне та промислове співробітництво, Угода про повітряне сполучення, Угода про співробітництво в галузі освіти, науки і культури, Угода про соціальне забезпечення громадян.

Президента України Леоніда Кучму прийняв Король Іспанії Х.Карлос, який підтвердив підтримку Іспанії майбутньої інтеграції України в ЄС, а також схвально оцінив підписання 14 січня 1994 року Президентами трьох держав (України, США та Росії) тристоронньої заяви, відповідно до якої Україна, зокрема, підтвердила своє зобов’язання приєднатися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. У ході візиту відбулася зустріч Президента України Л.Кучми з Главою Уряду Іспанії Хосе Марією Аснаром, а також керівників зовнішньополітичних відомств двох країн.

6-7 листопада 2001 року відбувся візит в Україну Міністра закордонних справ Іспанії Хосепа Піке, який провів зустрічі з Міністром закордонних справ України А.М.Зленком, Президентом Л.Д.Кучмою та Прем’єр-міністром А.К.Кінахом. Глава іспанської дипломатії запевнив українське керівництво, що Іспанія у ході свого головування в ЄС у першому півріччі 2002 року докладе максимальних зусиль задля політичного і економічного зближення України з європейськими структурами. У ході візиту Х.Піке до Києва була також підписана Угода про науково-технічне співробітництво між Україною та Іспанією.

Поступово розвивалося міжпарламентське співробітництво. У березні 2007 року, вперше за історію двосторонніх відносин, в Конгресі депутатів Іспанії була створена Група дружби з Україною. В Україні було в вдячністю сприйняте рішення Конгресу депутатів від 30 травня 2007 р. про вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 рр. з нагоди 75-роковин трагедії.

Обмін візитами міністрів закордонних справ України та Іспанії впродовж 2007 року створив передумови для виведення двосторонніх відносин на якісно новий рівень.

5 липня 2007 року відбувся візит в Україну Міністра закордонних справ та співробітництва Іспанії М.А.Моратіноса в якості діючого голови ОБСЄ. Під час перебування в Києві М.А.Моратінос зустрівся з Президентом України В.А.Ющенком, Віце-прем’єр-міністром М.Я.Азаровим та Міністром закордонних справ А.П.Яценюком. Крім тематики ОБСЄ, у ході офіційних зустрічей обговорювалося широке коло питань двосторонніх відносин.

16-17 листопада 2007 року відбувся робочий візит до Іспанії Міністра закордонних справ України А.П.Яценюка. Під час візиту Міністр А.П.Яценюк провів переговори та зустрічі з Міністром закордонних справ і співробітництва Іспанії М.А.Моратіносом, заступником Голови Конгресу депутатів Іспанії, Головою групи дружби з Україною І.ХілемЛасаро, взяв участь у роботі українсько-іспанського бізнес-форуму, а також зустрівся з представниками української громади та керівниками українських організацій, які діють в Іспанії.

У 2008 р. Міністри закордонних справ України та Іспанії В.С.Огризко і М.А.Моратінос зустрічалися в рамках 63-ї сесії ГА ООН (25 вересня), а також під час засідання КУН у Брюсселі (3 грудня).

2-3 листопада 2009 р. Міністр закордонних справ і співробітництва Іспанії М.А.Моратінос здійснив офіційний візит в Україну, в ході якого провів зустрічі та переговори з Президентом України В.А.Ющенком, Головою Верховної Ради В.М.Литвиним, Віце-прем’єр-міністром Г.М.Немирею, Міністром закордонних справ П.О.Порошенком. За результатами переговорів керівників зовнішньополітичних відомств України та Іспанії була підписана спільна заява, у якій зафіксована налаштованість сторін до інтенсифікації політичного діалогу, зміцнення співробітництва за всіма напрямами, а також подальшого розширення договірно-правової бази.

У 2009 р. у Києві відбулися українсько-іспанські політичні консультації за участю заступника Міністра закордонних справ України К.П.Єлісєєва та Генерального директора з питань зовнішньої політики МЗС Іспанії А.Лусіні, а також двосторонні консультації з європейських питань на рівні директорів департаментів.

Важливе значення у контексті європейської інтеграції України під час Іспанського головування в ЄС у першому півріччі 2010 року мав візит до Мадриду Міністра закордонних справ України П.О.Порошенка 11 січня, у ході якого відбулися переговори з Главою МЗС Іспанії М.А.Моратіносом та зустріч з Королем Іспанії Хуаном Карлосом. За результатами переговорів М.А.Моратінос висловив готовність іспанської сторони сприяти подальшому зміцненню співпраці між Україною та ЄС під час головування Іспанії в ЄС. Основним підсумком візиту стало підписання Угоди про взаємне визнання і обмін національних посвідчень водіїв.

У 2010 р. Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко провів дві зустрічі з Главою МЗС Іспанії М.А.Моратіносом, зокрема у рамках Конференції з розгляду дії ДНЯЗ (3 травня, м.Нью-Йорк) та 65-ї сесії ГА ООН (25 вересня).

Українська діаспора в Іспанії[ред. | ред. код]

Формування української діаспори в Іспанії розпочалося після Другої Світової війни. Перша група українців прибула до Іспанії наприкінці 1946 р. з табору переміщених осіб в Ріміні (Італія). Це були молоді люди студентського віку, які завдяки допомозі Ватикану та Червоного хреста одержали від іспанського уряду згоду на продовження свого навчання в Іспанії. У лютому 1947 р. прибула друга група. Разом в обох групах було 25 осіб. Ними весною 1947 р. було засновано «Українську студентську громаду в Іспанії», яку очолював Юрій Карманін. «Українська студентська громада в Іспанії» проіснувала майже 20 років, найбільш активними і успішними з яких були перші 6-7 років. Згодом чисельність громади поступово зменшилася, головним чином через виїзд її членів до США та Канади.

Посольства[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Українсько-іспанські відносини