Українські народні пісні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Украї́нські наро́дні пісні́ — це фольклорні твори

Всесвітньо-культурне значення української пісні[ред.ред. код]

Етнографами нараховано близько 200 тисяч українських народних пісень. Ні одна нація за всю історію не має такої кількості пісень, як самостійно створив український народ[1].

В ЮНЕСКО зібрана дивовижна фонотека народних пісень країн усього світу. У фонді України знаходиться 15,5 тисяч пісень. На другому місці перебуває Італія з кількістю 6 тисяч народних пісень[1].

Тому цілком справедливими є слова Тараса Шевченка з вірша «До Основ'яненка» (1839 р.)[2]:

Наша дума, наша пісня 

Не вмре, не загине… 

От де, люде, наша слава, 

Слава України! 

Без золота, без каменю, 

Без хитрої мови, 

А голосна та правдива, 

Як господа слово. 

Тлумачення[ред.ред. код]

Твори анонімні, бо імена першотворців, як правило, невідомі. Народна пам'ять зберегла нам лише деякі імена авторів народних пісень. Це Маруся Чурай, авторка пісень «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Засвіт встали козаченьки»; козак Семен Климовський — «Їхав козак за Дунай». Друга частина народних пісень — літературного походження: «Реве та стогне Дніпр широкий» (Т. Шевченко), «Ніч яка місячна» (М. Старицький)

Наукові дослідження[ред.ред. код]

Особливості українських пісень досліджували чимало відомих фольклористів — М. Драгоманов, С. Людкевич, О. Сластіон, П. Куліш, І. Срезневський, Леся Українка та інші. Сутність народних творів влучно визначив М. Максимович. Порівнюючи у своїй праці українські пісні з російськими він вказав таке:

« «Суттєва їх відмінність в тому, що в російських піснях висловлюється дух покірний своїй долі і готовий підчинятися її велінням. Росіянин не звик брати активну участь в зміні свого життя, тому він здружився з природою й полюбляє її оспівувати, бо лиш в цьому він може вилити свою душу. Він не шукає засобу виразити у пісні обставини дійсного життя. Навпаки, затуливши вухо рукою, намагається віддалитися від реальності й загубитися у звуці. Тому російські пісні відзначаються похмурістю, відчайдушним самозабуттям, котримсь розділлям та плавною протяжністю. В Малоросійських менш таких ознак (окрім обрядових) вони, будучи виразом боротьби духу з долею, відзначаються поривами пристрасті, стислою твердістю й силою почуттів, рівно як і природністю їх виразу. В них бачимо не забуття та розпач, а більш прикрість і тугу, вони більш енергійні...[3]»  »

Класифікація пісень[ред.ред. код]

Різновиди[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 • Іваницький А. Українська народна музична творчість: Навч. посібник / Під ред. М. М. Поплавського. 2-е вид. допрацьоване. — К.: Музична Україна, 1999. — с. 222
 • Іваницький А. Українська музична фольклористика: методологія і методика. Навч. посібник, — К.: Заповіт, 1997. — с. 391
 • Іваницький А. Український музичний фольклор. Підручник для вищих навчальних закладів. — Вінниця, 2004
 • Квітка К. Українські народні мелодії. — К., 1922.
 • Колядки і щедрівки. Зимова обрядова поезія трудового року. — К., 1965.
 • Весільні пісні. — У 2-х кн. — К., 1982.
 • Бигдай А. Д. Песни кубанских казаков / А. Д. Бигдай. – Краснодар: Кн. изд-во,1992. – Т. 1. – (Песни черноморских казаков). – 127 с.
 • Супрун – Яремко Н. Українці Кубані та їхні пісні. / Н. Супрун-Яремко. - Київ:Музична Україна, 2005. – 771 с.

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Українці створили найбільшу кількість народних пісень у світі. http://ukrainianpeople.us (укр.). 1 травня 2017 р. Процитовано 01.05.2017. 
 2. ШЕВЧЕНКО, Тарас (1839). До Основ'яненка. http://poetry.uazone.net (укр.). Процитовано 01.05.2017. 
 3. М. Максимович — Малороссійскія пѣсни / Сборник Украинских песен. 1827 ст.XIII-XIV


музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.