Українські народні пісні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Украї́нські наро́дні пісні́ — це фольклорні твори, які створені в усі епохи розвитку нації, зберігаються в народній пам'яті й передаються з вуст в уста.

Тлумачення[ред.ред. код]

Твори анонімні, бо імена першотворців, як правило, невідомі. Народна пам'ять зберегла нам лише деякі імена авторів народних пісень. Це Маруся Чурай, авторка пісень «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Засвіт встали козаченьки»; козак Семен Климовський — «Їхав козак за Дунай». Друга частина народних пісень — літературного походження: «Реве та стогне Дніпр широкий» (Т. Шевченко), «Ніч яка місячна» (М. Старицький)


Наукові дослідження[ред.ред. код]

Особливості українських пісень досліджували чимало відомих фольклористів — М. Драгоманов, С. Людкевич, О. Сластіон, П. Куліш, І. Срезневський та інші. Сутність народних творів влучно визначив М. Максимович. Порівнюючи у своїй праці українські пісні з російськими він вказав таке:

« «Суттєва їх відмінність в тому, що в російських піснях висловлюється дух покірний своїй долі і готовий підчинятися її велінням. Росіянин не звик брати активну участь в зміні свого життя, тому він здружився з природою й полюбляє її оспівувати, бо лиш в цьому він може вилити свою душу. Він не шукає засобу виразити у пісні обставини дійсного життя. Навпаки, затуливши вухо рукою, намагається віддалитися від реальності й загубитися у звуці. Тому російські пісні відзначаються похмурістю, відчайдушним самозабуттям, котримсь розділлям та плавною протяжністю. В Малоросійських менш таких ознак (окрім обрядових) вони, будучи виразом боротьби духу з долею, відзначаються поривами пристрасті, стислою твердістю й силою почуттів, рівно як і природністю їх виразу. В них бачимо не забуття та розпач, а більш прикрість і тугу, вони більш енергійні...[1]»  »

Класифікація пісень[ред.ред. код]

Різновиди[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Іваницький А. Українська народна музична творчість: Навч. посібник / Під ред. М. М. Поплавського. 2-е вид. допрацьоване. — К.: Музична Україна, 1999. — с. 222
  • Іваницький А. Українська музична фольклористика: методологія і методика. Навч. посібник, — К.: Заповіт, 1997. — с. 391
  • Іваницький А. Український музичний фольклор. Підручник для вищих навчальних закладів. — Вінниця, 2004
  • Квітка К. Українські народні мелодії. — К., 1922.
  • Колядки і щедрівки. Зимова обрядова поезія трудового року. — К., 1965.
  • Весільні пісні. — У 2-х кн. — К., 1982.
  • Бигдай А. Д. Песни кубанских казаков / А. Д. Бигдай. – Краснодар: Кн. изд-во,1992. – Т. 1. – (Песни черноморских казаков). – 127 с.
  • Супрун – Яремко Н. Українці Кубані та їхні пісні. / Н. Супрун-Яремко. - Київ:Музична Україна, 2005. – 771 с.

Примітки[ред.ред. код]

  1. М. Максимович — Малороссійскія пѣсни / Сборник Украинских песен. 1827 ст.XIII-XIV


музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.