Українці Чорногорії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українці в Чорногорії
Ареал м. Подгориця та інші великі міста
Мова українська, чорногорська
Релігія Греко-католицизм, Православ'я

Українці в Чорногорії (чорн. Ukrajinci u Crnoj Gori / Украјинци у Црној Гори) — одна з національних громад на території Чорногорії, яка аналогічно українській діаспорі в Сербії та інших країнах колишньої Югославії, сформувалася під впливом історико-політичних причин. Більшість українців в Чорногорії — нащадки емігрантів з колишніх Російської і Австро-Угорської імперій, переселенці на Балкани в результаті громадянської війни 1917—1922 років, двох світових воєн, сталінських репресій.

Забезпечення мовних, культурних та інших прав української діаспори[ред. | ред. код]

Основні заходи щодо забезпечення мовних, культурних та інших прав української діаспори здійснюються за підтримки Посольства України в Чорногорії, серед яких можна виділити наступні напрямки роботи[1]:

  • проведення заходів, присвячених пам'ятним датам в історії України;
  • пропаганда досягнень української культури;
  • робота з українською діаспорою в Чорногорії.

Заходи української діаспори[ред. | ред. код]

З метою відзначення пам'ятних дат в історії ​​України неодноразово проводилися заходи, присвячені роковинам з дня народження Лесі Українки і Тараса Шевченка із залученням української діаспори в Чорногорії, а також проходили лекції в Університеті Чорногорії та Університеті «Донья Гориця» на тему «Життя і творчість Великого Кобзаря і Лесі Українки», «Історія української дипломатії», «Історія релігії в Україні», в ході яких було запезпечене висвітлення в провідних ЗМІ Чорногорії шляхом розсилки тематичних прес-релізів і проведенням інтерв'ю[1].

У приміщенні Посольства було проведено засідання Міжнародного жіночого клубу Чорногорії. Головною метою діяльності клубу є сприяння і допомога новим членам, розвиток дружніх відносин між членами клубу, проведення благодійних гуманітарних заходів. Під час засідання Міжнародного жіночого клубу Чорногорії виступив український акордеоніст, професор Музичної академії в місті Цетіньє — П.Янкович. В ході зустрічі члени клубу мали можливість познайомитися з традиційними українськими стравами, приготованими представниками української діаспори в Чорногорії[1].

Делегація українських художників і дизайнерів відвідали філософський факультет Університету Чорногорії, зустрілися зі студентами, які вивчають українську мову та провели спільну прес-конференцію з Послом О.Слюсаренко та деканом факультету Б.Церовичем. В цей же день в м. Даниловград відбувся український концерт за участю народних артистів ​​України[1].

В рамках тижнів моди Royal Fashion Week в Чорногорії, вперше в історії українсько-чорногорських відносин, проводився День української моди, де були представлені роботи видатних українських дизайнерів С.Єрмакова і О.Голец. На заході були присутні представники культурної еліти Чорногорії, представники влади та іноземних посольств[1].

В рамках заходу Тиждень українського мистецтва «Ukrainian Art Week in Montenegro» в містах Котор, Будва, Подгориця, в Чорногорію прибула український художник О.Нестерова з іконою власного авторства «св. Архангел Михаїл». Посол О.Слюсаренко відвідала Духовний центр в м. Подгориця і прочитала лекцію на тему «Історія українського іконопису». На прохання чорногорської сторони, ікона О.Нестерової була виставлена ​​в Монастирі Джабіонік. Під час відвідування Духовного центру, була присутня телевізійна група «Радіо і телебачення Чорногорії» з метою підготовки окремої телепрограми з цього приводу[1].

У культурно-інформаційному центрі Подгориці «Будо Томовіч» проводилися Дні українського кіно. У програму увійшов фільм «Закохані в Київ», який складається з 8 короткометражних фільмів, номінантів численних міжнародних конкурсів і кінофестивалів, в тому числі Каннського і Берлінського кінофестивалів[1].

З метою забезпечення національно-культурних потреб і підтримки діалогу з представниками закордонного українства, забезпечувалося участь української діаспори, що проживає в Чорногорії, в культурно-гуманітарних заходах, що проводилися з ініціативи та за сприяння Посольства. До таких відносяться Тижні української моди та українського художнього мистецтва в Чорногорії, заходи, присвячені видатним і пам'ятним історичним датам ​​України, українським державним святам, на постійній основі проводяться заходи з метою популяризації українського історико-культурної спадщини[1].

Увічнення пам'яті Тараса Шевченка в Чорногорії[ред. | ред. код]

9 грудня 2011 року було відкрито пам'ятник українському поету Тарасу Шевченку в столиці Чорногорії — Подгориці.[2] Церемонія відкриття монумента відбулася в одному з центральних парків міста. Виступаючи на церемонії колишній український прем'єр зазначив:

« Відкриття пам'ятника Тарасу Шевченку в Подгориці є проявом поваги до великого поета не тільки з боку українського народу, а й народу Чорногорії. «

Посилання[ред. | ред. код]