Україніка (електронна бібліотека)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Україніка
Електронна бібліотека «Україніка»
Ukrainica electronic library logo.jpg
Ukrainica electronic library screenshot.jpg
Головна сторінка електронної бібліотеки «Україніка»
URL Україніка: електронна бібліотека
Комерційний ні
Тип електронна бібліотека
Реєстрація Україна
Мови українська (основна) та можливість вибору серед кількох десятків мов
Власник Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Автор Інститут інформаційних технологій Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
Започатковано 2017
Стан в безперервному процесі роботи / perpetual work-in-progress
Ключові особи Катерина Лобузіна, доктор наук із соціальних комунікацій

Украї́ніка[1] (лат. Ukrainica) — електронна бібліотека, національний довідково-інформаційний та документальний ресурс архівних, рукописних і друкованих джерел, створених в Україні або інших державах — про Україну, її історію, економіку, культуру, що ґрунтується на засадах обліку та акумуляції документальної спадщини українського народу[2].

«Україніка» є аналогом некомерційних цифрових проектів, здійснюваних національними бібліотеками інших країн, зокрема: POLONA (Польща), GALLICA (Франція), AMERICAN MEMORY (США), CANADIANA (Канада).

Опис[ред. | ред. код]

Ініціатором створення електронної бібліотеки «Україніка» виступила Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (НБУВ) як структура НАН України. Розробили його, підтримують, наповнюють та обслуговують співробітники Інституту інформаційних технологій НБУВ на чалі з доктором наук із соціальних комунікацій Катериною Лобузіною.

Перед командою «Україніки» стоїть мета — акумулювати у цифровому форматі твори усіма мовами, незалежно від місця видання, про український народ, територію України та про всі народи, які жили або живуть на цій території.

Передбачається, що реалізація мети допоможе виконанню наступних завдань: 1) Надання широкій громадськості доступу до документів державно-національної ваги; 2) забезпечення користувачам єдиної точку входу для пошуку різнорідних за видами і тематичною спрямованістю ресурсів україніки; 3) збирання та архівування мережевних електронних ресурсів україніки (насамперед — електронних версій книг та періодичних видань); 4) забезпечення збереження рідкісних бібліотечних та архівних фондів україніки в електронному форматі; 5) створення на базі ресурсів електронної бібліотеки персональних, тематичних та проблемно-орієнтованих електронних колекцій; 6) популяризація української мови та культури, поширення української літератури для україномовних зарубіжних користувачів; 7) створення можливості використання фондів електронної бібліотеки у наукових дослідженнях, в освітніх процесах, а також з метою популяризації іміджу України у світі[2].

Загальнодоступним сайт став у 2017 році і відтоді перебуває в процесі перманентного наповнення, основними джерелами якого є електронні ресурси Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, вільнодоступні мережеві електронні ресурси, українознавчі сайти та веб-ресурси наукових установ і закладів культури, оцифровані видання із фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Довідкові записи пошукового апарату е-бібліотеки «Україніка» містять посилання до статей Вікіпедії (станом на кінець 2018 р. понад 5 тисяч тематичних рубрик, зокрема, 2,5 тис. записів про персоналії діячів науки, освіти та культури України). Відповідно матеріали е-бібліотеки «Україніка» мають сталі посилання та ідентифікатори, можуть слугувати джерелами для відповідних статей української Вікіпедії.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Україніка як така (також — українознавство, україністика) — галузь гуманітарних знань, орієнтована на вивчення економічної, політичної, соціальної, культурної, історичної проблематики України, а також життя української діаспори за кордоном
  2. а б Про проект // Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]