Укрпошта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта»
Тип державне підприємство
Гасло Укрпошта — там, де потрібно вам![1]
Заснування 2 лютого 1994
Штаб-квартира 01001, Київ, вул. Хрещатик, 22
Ключові особи в. о. генерального директора Ігор Ткачук
Галузь поштовий зв'язок
Чистий прибуток ₴ 1,831 млн. (за 6 місяців 2015)[2]
Співробітники 67069
Сайт ukrposhta.ua

Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта» (УДППЗ «Укрпошта») — підприємство поштового зв'язку, підпорядковане Міністерству інфраструктури України, національний оператор поштового зв'язку.

Підприємство забезпечує надання універсальних послуг поштового зв'язку, перелік яких і відповідні тарифи затверджуються Національною комісією з питань регулювання зв'язку, а також має виключне право на видання, введення в обіг та організацію розповсюдження поштових марок, маркованих конвертів і карток, а також виведення їх з обігу в Україні.

До складу підприємства входить 29 філій (Генеральна дирекція, 25 регіональних дирекцій, ГНЦ «Зелена Буча», Дирекція оброблення та перевезення пошти, Інформаційно-розрахункова дирекція та Автотранспошта), корпоративне видання "Поштовий вісник".

Історія[ред.ред. код]

Логотип 19922008 років
Логотип з 2009 року

Укрпошта функціонує як самостійна господарська одиниця з 1994 року, коли було утворено Українське об'єднання поштового зв'язку «Укрпошта», яке в липні 1998 року реорганізовано в нині діюче УДППЗ «Укрпошта» згідно з Програмою реструктуризації Укрпошти, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.01.98 за № 1.

Генеральна дирекція Укрпошти (01001, Київ, вул. Хрещатик, 22)

Діяльність УДППЗ «Укрпошта» регламентується Законом України «Про поштовий зв'язок» від 4 жовтня 2001 року, іншими Законами України, а також нормативними актами Всесвітнього поштового союзу, членом якого Україна стала у 1947 році. Укрпошта отримала статус національного оператора поштового зв'язку[3].

Укрпошта бере активну участь у роботі міжнародних організацій, що працюють на терені поштового зв'язку: Всесвітнього поштового союзу — з 1947 року, Асоціації поштових операторів Європи «PostEurop» — з 1994 року. Українська пошта співпрацює з поштовими адміністраціями країн-членів ВПС на двосторонній основі та бере участь у міжнародних проектах ВПС таких, як обмін електронними поштовими переказами через Міжнародну фінансову систему ВПС, моніторинг якості пересилання пріоритетної міжнародної письмової кореспонденції, постійний контроль якості служби, обмін електронними повідомленнями з іншими поштовими операторами через інформаційну мережу Post*Net ВПС, використання Інтернет-базованої інформаційної системи ВПС для прискореної обробки рекламацій. Використання інформаційних систем у міжнародному обміні приносить бонуси УДППЗ «Укрпошта» з боку промислово розвинутих країн під час розрахунків за міжнародний обмін.

Починаючи з 1994 року Україна постійно представлена у керівних органах ВПС. Чотири рази була обрана членом Адміністративної Ради ВПС — на Сеульському (1994 р.), Пекінському (1999 р.), Женевському (2008 р.) та Дохінському (2012 р.) Конгресах; під час Конгресів ВПС у Бухаресті (2004 р.) та Досі (2012 р.) була обрана до Ради поштової експлуатації ВПС. Двічі виконувала обов'язки заступника Голови Адміністративної Ради (1994–1999 роки та 2008–2012 роки) та члена Управляючого комітету Адміністративної Ради. На сьогодні Україна є членом обох керівних органів ВПС — Адміністративної ради та Ради поштової експлуатації, очолює Групу «Регламентація та стандарти» Комісії 5 «Поштові фінансові послуги», є членом багатьох робочих груп.

У 2011 році «Укрпошта» отримала сертифікати ВПС, які дозволяють здійснювати сертифікацію системи управління якістю міжнародної пошти та надавати консультації з питань підвищення якості міжнародної поштової служби в інших поштових адміністраціях.

Послуги[ред.ред. код]

Поштова марка до 20-річчя Укрпошти, 2014 р.
Поштова скринька «Укрпошти» у Донецьку
Поштове відділення «Укрпошти», пр.Металургів, м. Кривий Ріг

Укрпошта сьогодні — це понад 13 тисяч поштових відділень по всій території країни, з них близько 10 тисяч — у сільській місцевості. Укрпошта надає споживачам 50 видів послуг, серед яких універсальні послуги поштового зв'язку (пересилання простих і рекомендованих поштових карток, листів, бандеролей, секограм, а також посилок без оголошеної цінності масою до 10 кг), а також рекламні та фінансові послуги, послуги з передплати та розповсюдження періодичних друкованих видань, виплата пенсій та інші комерційні послуги. Доставляючи споживачам пошту, пенсії, періодичні видання УДППЗ «Укрпошта» виконує важливу соціальну місію держави.

Штат працівників підприємства — понад 98 тисяч працівників (з них понад 41 тисяча — листоноші) щороку здійснюють обробку та доставку споживачам майже 300 млн поштових відправлень, 17,5 млн посилок та відправлень з оголошеною цінністю, 22 млн переказів, доставляють понад 120 млн пенсій та безпосередньо доставляють пошту до 15 млн абонентських поштових скриньок.

Крім того, УДППЗ «Укрпошта» розповсюджує за передплатою та вроздріб 1 млрд примірників видань, а також видає мільйонними тиражами стандартні поштові марки, художні поштові марки і блоки, конверти, листівки. Щороку видання мільйонними тиражами стандартних поштових марок, понад 35 сюжетів художніх поштових марок і блоків, 60 сюжетів художніх маркованих конвертів та 70 сюжетів немаркованої продукції. Забезпечують виконання цієї роботи філіали підприємства (обласні, міські та спеціалізовані дирекції)

Підприємство надає такі послуги:

 • Пересилання внутрішніх поштових відправлень, поштових карток, листів, бандеролей, секограм, посилок.
 • Пересилання міжнародних поштових відправлень, поштівок, листів, сектограм, бандеролей, відправленнь з оголошеною цінністю, пакетів, мішків та посилок.
 • Випуск та розповсюдження філателістичної продукції, випуск «Власних марок»
 • Супутні послуги поштового зв'язку
  • знайдення та/або зазначення поштового індексу
  • наклеювання марок, вкладення паперу у конверт, ксерокопіювання, ламінування, скануванняб зберігання, написання адреси, заповнення супровідної документації, розшук поштових відправлень, приймання заяви, упакування, послуги з митного оформлення.;
  • зважування, тарифікація листів і бандеролей, відправниками яких є юридичні особи
  • ремонт маркувальних машин; абонементних скриньок, шаф та абонентських поштових скриньок;
  • надання у користування абонементних скриньок;
  • повідомлення — запит про вручення поштових відправлень (поштових переказів);
 • Передплата та розповсюдження періодичних видань
 • Кур'єрська доставка
 • Фінансові послуги: поштові та грошові перекази, виплата і доставка пенсій, грошової допомоги, страхування, депозити, кредити
 • Електронний квиток
 • Рекламні послуги
 • Друк та конвертування
 • Оренда майна, конференц-послуги
 • «Адміністративні послуги: спрощений доступ через пошту»
  • Послуги у сфері соціального та пенсійного забезпечення, видача довідок про доходи, призначення державної соціальної допомоги, виплата компенсацій, становлення статусу та видача посвідченя «Дитина війни», громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та видача посвідчення, «Батьків та дитини з багатодітної сім'ї», «Ветеран праці», послуги у сфері державної реєстрації актів цивільного стану
   • Проставляння апостиля на офіційних документах про державну реєстрацію актів цивільного стану
  • Послуги у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців

Обсяги послуг[ред.ред. код]

«Укрпоштою» у 2009 році отримано загальних доходів на суму 4,7 млрд грн., з них 2,5 млрд грн. — від послуг зв'язку, що на 25 % перевищує показник 2008 року. Чистий прибуток Укрпошти склав 30,3 млн. грн.

Протягом 2009 року капітально відремонтовано понад 100 об'єктів поштового зв'язку, впроваджено 95 пересувних відділень поштового зв'язку, які обслуговують 580 населених пунктів, підключено до комунікаційної мережі підприємства 450 об'єктів поштового зв'язку, організовано 98 нових робочих місць для надання послуги з продажу електронних ваучерів та поповнення рахунків абонентів рухомого (мобільного) зв'язку, до АС «Електронний переказ» підключено 145 нових робочих місць[4].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Офіційний сайт Укрпошти.
 2. 20 найприбутковіших підприємств України 2015. Інфографіка - ТСН, 28.12.2015(укр.)
 3. відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 № 10-р
 4. 25 січня 2010 р., Прес-служба Державної адміністрації зв'язку

Посилання[ред.ред. код]