Укртрансгаз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
АТ «Укртрансгаз»
Тип Акціонерне товариство
Форма власності публічна компанія
Засновано 24 липня 1998
Штаб-квартира 01021, Україна, Київ,
Кловський узвіз, 9/1
Ключові особи Сергій Віталійович Перелома (т. в. о. генерального директора)[1]
Продукція Зберігання природного газу. Будівництво, реконструкція та сервіс об'єктів газової галузі
Співробітники 5,5 тис. (станом на 01.10.2020)
Холдингова компанія НАК «Нафтогаз України»
Код ЄДРПОУ 30019801
utg.ua

Акціонерне товариство «Укртрансгаз» (англ. Joint-stock Company «Ukrtransgas») — незалежний Оператор газосховищ України, який забезпечує діяльність українських підземних сховищ газу, а також здійснює роботи з модернізації та будівництва магістральних газопроводів та об'єктів на них.

Єдиним акціонером «Укртрансгазу» є акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України“».[2]

Історія[ред. | ред. код]

Дочірня компанія «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» створена на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 1998 року № 1173 «Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу».[3]

До 1 січня 2020 року Укртрансгаз працював у трьох основних напрямках:

 • транспортування природного газу магістральними газопроводами по території України та його транзит із Росії до країн Європи
 • зберігання природного газу
 • обслуговування та модернізація об'єктів газотранспортної галузі.

Однак після завершення анбандлінгу — реформи у газовій галузі України із відокремлення діяльності з транспортування газу, ця функція перейшла до ТОВ «Оператор ГТС України». Тоді ж Укртрансгаз розпочав роботу вже у статусі незалежного Оператора газосховищ України.

Мережа підземних газосховищ[ред. | ред. код]

В управлінні Оператора газосховищ України знаходиться 12 підземних сховищ газу[4] загальною потужністю 30,95 млрд куб. м. Це найбільша мережа підземних сховищ газу у Європі та третя за величиною у світі.

Більшість українських ПСГ створені на місці виснажених газових родовищ. Два з них — Червонопартизанське та Олишівське — відкриті на базі водоносних структур.

Олишівське ПСГ також є першим підземним сховищем, відкритим на території України. Його було засновано у 1964 році.

Більче-Волицько-Угерське ПСГ — найбільше газове сховище України та Європи. Воно може вмістити до 17 млрд м³ природного газу.

80 % потужностей газосховищ Оператора зосереджені поруч із західним кордоном України.

Ключові показники роботи Оператора газосховищ України[ред. | ред. код]

30,95 млрд м³ — загальний обсяг ПСГ на материковій частині України

21 % — об'єм ПСГ України у загальному обсязі газосховищ Європи

28,3 млрд м³ — рівень наповнення ПСГ на кінець сезону закачування-2020 — найвищий за 10 років

10 млрд м³ — запаси газу, створені іноземними компаніями у 2020 році (у чотири рази вищі, ніж роком раніше)

18,8 млрд м³ — середній рівень наповнення ПСГ України на початок сезону відбору у 2012—2021 роках

Замовники послуг Оператора газосховищ України[ред. | ред. код]

головний офіс на Кловському узвозі в Києві

Безпосередня близькість ПСГ до Європи, зручність логістичних операцій, реформування газового ринку та активна розбудова бізнес-процесів Оператора газосховищ України зробили підземне зберігання газу в Україні вигідним як для іноземних трейдерів, так і для українських компаній, які працюють із транскордонним транспортуванням та зберіганням газу.

Першим іноземним замовником послуг українських ПСГ у 2016 році стала компанія із Франції. Однак стрімкий ріст кількості клієнтів Оператора газосховищ розпочався після завершення анбандлінгу.

Станом на листопад 2021 року портфоліо замовників послуг підземного зберігання газу в Україні наближається до тисячі, число клієнтів-нерезидентів перевищує сотню, а їх географія охоплює 27 країн та три континенти: Європу, Азію та Північну Америку.

Послуги Оператора газосховищ України[ред. | ред. код]

Базові послуги:

 • Зберігання (закачування, відбір)

Базова послуга зберігання (закачування, відбору) газу надається клієнтам Оператора газосховищ у форматі трьох пакетів.

 1. Річна потужність — пакетна послуга, що надається строком на 1 рік зберігання, забезпечує замовнику доступ до потужностей закачування (протягом базового сезону закачування) та відбору (протягом базового сезону відбору) на гарантованій основі, найвигідніші тарифи та використання робочого обсягу газосховищ протягом усього терміну замовлення.
 2. Індивідуальні послуги на місяць надають доступ клієнтам Оператора газосховищ до індивідуального робочого обсягу на гарантованій основі та до потужностей закачування і відбору на переривчастій основі протягом одного газового місяця (незалежно від базового сезону).
 3. Індивідуальні послуги на добу наперед доступні для замовників, яким раніше розподілили послуги річної потужності або індивідуальний робочий обсяг на місяць. У такому форматі співпраці клієнти Оператора отримують індивідуальну потужність закачування та відбору на переривчастій основі.
 • Адміністрування передачі природного газу

Безкоштовна послуга Оператора газосховищ, що передбачає доступ компаній-замовників до віртуальної точки передачі газу в ПСГ, включає підтвердження торгових сповіщень та облік передачі природного газу, що зберігається у газосховищах.

Послуга поширюється, в тому числі, на газ, що зберігається в режимі Митного складу, та дає змогу проводити торгові сповіщення як для компаній-резидентів, так і для компаній-нерезидентів.

 • Митний склад

Українські та іноземні власники газу мають можливість зберігати його в українських ПСГ без сплати податків та митних платежів протягом 1095 днів з подальшою реалізацією на території України або реекспортом до країн ЄС.

На початку опалювального сезону 2020/2021 компанії зберігали на Митному складі 11,2 млрд м³ газу. Це сягає 40 % від загальних запасів газу, що зберігалися в українських ПСГ.

 • Митний склад та short-haul

Short-haul — послуга, запроваджена Оператором ГТС, що з 1 січня 2020 року відкрив клієнтам Оператора газосховищ доступ до ПСГ за зниженими тарифами на транспортування між визначеними точками входу або виходу на міждержавних з'єднаннях.

Послуга доступна в комплексі зі зберіганням газу в режимі  «Митний склад» та визначається як потужності з обмеженнями.

Тарифи short-haul в середньому у 4 рази дешевші за стандартні у випадку бронювання потужностей на добу наперед.


Додаткові послуги:

 • Моніторинг газу в заставі

Послуга, що надає можливість власникам газу, який зберігається у ПСГ, використовувати його як банківську заставу під час отримання кредитів, а представникам банку-кредитора — відстежувати усі операції, що проводяться з газом у заставі. Функціонал доступний для банківських установ онлайн та на І-платформі Оператора в режимі 24/7.

 • Біржові торги газом у ПСГ

Послуга, що надає клієнтам Оператора доступ до біржових стандартизованих продуктів для торгівлі природним газом, що зберігається у підземних газосховищах України. Газові торги через електронну платформу Української енергетичної біржі доступні компаніям-резидентам та нерезидентам.

Модернізація мережі підземних газосховищ України[ред. | ред. код]

У квітні 2021 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) затвердила план розвитку газосховищ України на 2021—2030 рр. Згідно з прийнятим рішенням, у 2021—2030 рр. у модернізацію та розвиток підземних сховищ газу планується інвестувати 13,69 млрд грн.

У 2021 році вже розпочалась реконструкція компресорного цеху № 4 дотискувальної компресорної станції «Більче-Волиця» Більче-Волицько-Угерського ПСГ. Проєкт вартістю 890 млн грн є одним із найбільших в інвестиційному портфелі Оператора газосховищ України. Роботи триватимуть до кінця 2024 року та передбачають заміну двигунів, повітроочисного пристрою, силового електрообладнання, систем аварійного контролю, пожежогасіння, газовиявлення, сигналізації та резервної газотурбінної електростанції.

Цього ж року Оператора завершив реконструкцію газозбірного пункту Богородчанського ПСГ (І черга будівництва), що розпочалася у 2017 році. Реалізація проєкту вартістю 283 млн грн (без ПДВ) дозволить газосховищу забезпечити роботу на максимальних проєктних показниках і водночас зменшити негативний вплив на довкілля, дасть можливість автоматизувати регулювання закачування і відбору газу, покращить його якісні показники.  

Окрім того, Оператор газосховищ розпочав реалізацію масштабного проєкту з будівництва пунктів виміру газу на дев'яти ПСГ. Загальний бюджет робіт, які триватимуть до 2025 року, сягає 1,4 млрд грн (без ПДВ). Станом на вересень 2021 року проєктні роботи розпочалися на трьох газосховищах: Дашавському, Більче-Волицько-Угерському та Пролетарському.

Водночас на другому за розміром підземному газосховищі України — Богородчанському — розпочинають підготовку до оновлення дотискувальної компресорної станції. Проєкт вартістю понад 994 млн грн є частиною десятирічного Плану розвитку газосховищ та передбачає зведення нового компресорного цеху. Таке будівництво є першим для АТ «Укртрансгаз» за 13 років: востаннє новий компресорний цех здавали в експлуатацію у 2008 році — на Мринському ВУПЗГ.  

Примітки[ред. | ред. код]

 1. КЕРІВНИЦТВО. 
 2. Рішення акціонера AT «Укртрансгаз» №528 від 20.06.2022. Укртрансгаз. 20 червня 2022. Процитовано 25 червня 2022. 
 3. Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу — постанова КМУ від 24.07.1998 № 1173. ВРУ — Законодавство України. Процитовано 25 червня 2022. 
 4. Вергунське газосховище, розташоване у Луганській області, наразі перебуває на тимчасово окупованій території та не задіяне у діяльності компанії

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]