Ульріх фон Гассель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ульріх фон Гассель
Ulrich von Hassell thumb.jpg
Народився 12 листопада 1881(1881-11-12)
Німецька імперія Анклам, Померанія
Помер 8 вересня 1944(1944-09-08) (62 роки)
Третій Рейх Берлін
розстріл
Громадянство Німецька імперія Німецька імперія
Веймарська республіка Веймарська республіка
Третій Рейх Третій Рейх
Діяльність Дипломат
Посада посол
Партія Німецька національна народна партія, НСДАП
Дружина Ліза фон Тірпіц
Нагороди
Order of the Rising Sun, 1st class Командор ордена Ізабелли Католички

У́льріх фон Га́ссель (нім. Ulrich von Hassell) (12 листопада 1881, Анклам — 8 вересня 1944, Берлін) — німецький дипломат, учасник змови проти Гітлера 20 липня 1944.

Біографія[ред.ред. код]

Ульріх фон Гассель на судовому процесі

Ульріх фон Гассель народився 12 листопада 1881 у Померанії, в сім'ї лейтенанта Ульріха фон Гасселя та його дружини Маргарити. У 1899 склав вступні іспити до гімназії імені принца Генріха (Prinz Heinrich Gymnasium), протягом 18991903 вивчав юриспруденцію та економіку в Лозаннському, Тюбінгенському університетах та в Берліні, також був активістом асоціації студентів Тюбінгена. У 1909, після повернення з Циндао та Лондона, перебував на цивільній службі у Міністерстві закордонних справ Німецької імперії, у 1911 був призначений віце-консулом у Генуї. Під час Першої світової війни отримав поранення у груди, беручи участь у битві на Марні 8 вересня 1914, після цього працював приватним секретарем та радником адмірала Альфреда фон Тірпіца. Після закінчення війни, у 1918 Гассель приєднався до Німецької національної народної партії, а вже у наступному році повернувся до Міністерства закордонних справ та до початку 1930-х працював у Римі, Барселоні, Копенгагені та Белграді.

У 1932 став німецьким послом у Королівстві Італія, у 1933 приєднався до Нацистської партії Німеччини (НСДАП), однак виступав проти Антикомінтернівського пакту, який підписали нацистська Німеччина, фашистська Італія та Японська імперія у 1937, замість цього підтримував західнохристиянську спільноту Європи (сам Гассель був членом Ордену св. Іоанна та Німецької протестантської асоціації дворян). У 1938, у результаті так званої кризи Фріче-Бломберга Гітлер відкликав фон Гасселя з посади посла у Римі, однак при цьому повністю не позбавив його можливості працювати у сфері дипломатії. Незабаром після нападу Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 фон Гассель очолив делегацію, що мала заспокоїти уряди країн Північної Європи, які боялися наближення німецької агресії проти їх держав. Після початку Другої світової війни брав участь у розробці планів нейтралізації Гітлера. У цих планах Гассель мав виконувати роль посередника між консервативними опозиційними угрупованнями під головуванням Карла Фрідріха Герделера та генерал-полковником Людвігом Беком і спільнотою Крайзау. Ульріх фон Гассель разом з генералом Беком та Йоганнесом Попіцем розробили план післявоєнної внутрішньої організації Німеччини на випадок, якщо державний переворот у країні буде успішним. У післягітлерівській Німеччині фон Гассель мав бути міністром закордонних справ у тимчасовому уряді.

Однак замах зазнав невдачі, і 29 липня 1944 фон Гассель був заарештований гестапо за підозрою в участі у спробі державного перевороту. 8 вересня, після дводенного судового процесу у Німецькому народному трибуналі (Volksgerichtshof), його було засуджено до смертного вироку, який був виконаний в той же день у в'язниці Плетцензее (Берлін).

Після Другої світової війни було опубліковано щоденники фон Гасселя, що стали важливим доказом діяльності різних антигітлерівських угруповань у нацистській Німеччині.

Родина[ред.ред. код]

З 1911 до моменту смерті у 1944 Ульріх фон Гассель був одружений на Лізі фон Тірпіц (доньці адмірала Альфреда фон Тірпіца). Мав чотирьох дітей (дві доньки та два сина) від цього шлюбу.

Посилання[ред.ред. код]