Уліссе Альдрованді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Уліссе Альдрованді
Aldrovandi Ornitologia.jpg
Портрет на книзі «Орнітологія».
Народився 1522
Болонья
Помер 1605
Болонья
Громадянство Італія Італія
Національність італієць
Alma mater Болонський університет
Галузь наукових інтересів ботаніка, зоологія
Відомий завдяки: заснування ботанічного саду, створення гербарію, наукові праці

Уліссе Альдрованді (італ. Ulisse Aldrovandi, 1522, Болонья  — † 4 травня, 1605, Болонья) — італійський науковець доби маньєризму, ботанік, ентомолог, зоолог. Засновник природничих колекцій Болонського університету, для якого відвели зали палаццо Поджи.

Біографія[ред.ред. код]

Ранні роки[ред.ред. код]

Походить з дворянської родини. Батько був нотаріусом та секретарем Сенату Болоньї. Батьки хотіли для сина комерційної кар'єри. Зробив декілька подорожей в молоді роки, частку разом з паломниками до Сантьяго-де-Компостела. В Болонью повернувся у 1539 р.

Навчання[ред.ред. код]

Освіту отримав в університеті Болоньї, а потім в Падуї, вивчав філософію, юриспруденцію, математику, логіку, медицину.

Звинувачення в єрисі[ред.ред. код]

В червні 1549 р. його звинуватили в єресі, адже в Італії набула сили контрреформація і католицьке покарання за відходи від католицизму. Аби уникнути покарання, у вересні того ж року науковець оприлюднив своє каяття, але його арештували і викликали в папський Рим для судового розслідування. Перебування під домашнім арештом завершилося звільненням в квітні 1550 р. Альдрованді використав звільнення та перебування в Римі для знайомства з тамтешніми науковцями. В Римі продовжив спілкування з ними і захопився питаннями ботаніки, зоології, геології. З 1551 р. організував декілька експедицій в італійських провінціях для збору рослин та їх замальовки.

Професор[ред.ред. код]

У 1559 р. його обирають професором філософії в Болонському університеті. Він працює як викладач і водночас займається наукою, веде дискусії, організовує експедиції, збирає ботанічні та зоологічні колекції.

За сприяння вченого, було зроблено 17 томів замальовок рослин, тварин, мінералів, а також металеві дошки для друкування гравюр в книгах наукової тематики.

Ботанічний сад у Болоньї[ред.ред. код]

У 1568 р. за його клопотанням та вимогами в Болоньї був заснований ботанічний сад (яким управляв університет), що збережений донині (Orto Botanico dell'Università в Болоньї). Сад міняв місце розташування, до нього додавали нові приміщення (орнжереї, зимові приміщення для екзотів), але сад збережений після усіх втрат і змін. Сад мав близько 5.000 рослин на початок 21 ст.

Альдрованді не полишив зібрання гербарію та замальвки рослин. Для створення малюнків він залучив художників, серед яких — Якопо Лігоцци, Джованні Нері, Корнеліо Швіндт.

Сварка з професорами[ред.ред. код]

У 1575 р. через незгоду з іншими професорами по питанням народної медицини, ті домоглися відсторонення його від посади. Клопотаннями рідних, що звернулися до папи римського Григорія XIII, посаду йому повернули тільки через п'ять років.

Доля колекцій[ред.ред. код]

Свої великі колекції науковець бажав віддати під опіку Сенату Болоньї. Їх зберігали то в палаццо Публіко, то в палаццо Поджи, яким керував університет. В 19 ст. їх передали в зберігання в деякі бібліотечні фонди. У 1907 р. їх знову з'єднали в палаццо Поджи. Вони були репрезентовані на урочистостях з нагоди 400-річчя з дня смерті науковця у 2005 році в Болоньї.

Джерела і посилання[ред.ред. код]