Уліссе Альдрованді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Уліссе Альдрованді

Aldrovandus Ornithologia frontispiece portrait.jpg

Портрет на книзі «Орнітологія».
Народився 1522(1522)
Болонья
Помер 1605(1605)
Болонья
Громадянство Італія Італія
Національність італієць
Діяльність ентомолог, натураліст, ботанік, орнітолог, зоолог, художник, лікар, педагог, викладач університету
Alma mater Болонський університет
Галузь ботаніка, зоологія
Заклад Болонський університет
Відомий завдяки: заснування ботанічного саду, створення гербарію, наукові праці

Уліссе Альдрованді у Вікісховищі?

Уліссе Альдрованді (італ. Ulisse Aldrovandi, 1522, Болонья  — † 4 травня, 1605, Болонья) — італійський науковець доби маньєризму, ботанік, ентомолог, зоолог. Засновник природничих колекцій Болонського університету, для якого відвели зали палаццо Поджі.

Біографія[ред.ред. код]

Ранні роки[ред.ред. код]

Походить з дворянської родини. Батько був нотаріусом та секретарем Сенату Болоньї. Батьки хотіли для сина комерційної кар'єри. Зробив декілька подорожей в молоді роки, частку разом з паломниками до Сантьяго-де-Компостела. В Болонью повернувся у 1539 р.

Навчання[ред.ред. код]

Освіту отримав в університеті Болоньї, а потім в Падуї, вивчав філософію, юриспруденцію, математику, логіку, медицину.

Звинувачення в єрисі[ред.ред. код]

В червні 1549 року його звинуватили в єресі, адже в Італії набула сили контрреформація і католицьке покарання за відхід від католицизму. Аби уникнути покарання, у вересні того ж року науковець оприлюднив своє каяття, але його заарештували і викликали в папський Рим для судового розслідування. Перебування під домашнім арештом завершилося звільненням у квітні 1550 року.Альдрованді використав звільнення та перебування в Римі для знайомства з тамтешніми науковцями. В Римі продовжив спілкування з ними і захопився питаннями ботаніки, зоології, геології. З 1551 організував декілька експедицій в італійські провінції для збору рослин та їх замальовки.

Професор[ред.ред. код]

Monstrorum Historia

У 1559 р. його обирають професором філософії в Болонському університеті. Він працює викладачем і водночас займається наукою, веде дискусії, організовує експедиції, збирає ботанічні та зоологічні колекції.

За сприяння вченого, було зроблено 17 томів замальовок рослин, тварин, мінералів, а також металеві дошки для друкування гравюр в книгах наукової тематики.

Ботанічний сад у Болоньї[ред.ред. код]

У 1568 за його клопотанням та вимогами в Болоньї був заснований ботанічний сад (яким управляв університет), що зберігся донині (Orto Botanico dell'Università в Болоньї). Сад міняв місце розташування, до нього додавали нові приміщення (орнжереї, зимові приміщення для екзотів), але сад зберігся після усіх втрат і змін. Сад мав близько 5 тисяч рослин на початок 21 ст.

Альдрованді не полишив зібрання гербарію та замальовки рослин. Для створення малюнків він залучив художників, серед яких — Якопо Лігоцці, Джованні Нері, Корнеліо Швіндт.

Сварка з професорами[ред.ред. код]

У 1575 р. через незгоду з іншими професорами по питанням народної медицини, ті домоглися відсторонення його від посади. Клопотаннями рідних, що звернулися до папи римського Григорія XIII, посаду йому повернули тільки через п'ять років.

Доля колекцій[ред.ред. код]

Свої великі колекції науковець бажав віддати під опіку Сенату Болоньї. Їх зберігали то в палаццо Публіко, то в палаццо Поджи, яким керував університет. В 19 ст. їх передали в зберігання в деякі бібліотечні фонди. У 1907 р. їх знову з'єднали в палаццо Поджи. Вони були репрезентовані на урочистостях з нагоди 400-річчя з дня смерті науковця у 2005 році в Болоньї.

Джерела і посилання[ред.ред. код]