Уліссе Альдрованді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Уліссе Альдрованді

Aldrovandi 1522-1605.jpg

Портрет на книзі «Орнітологія».
Народився 1522(1522)
Болонья
Помер 1605(1605)
Болонья
Громадянство Італія Італія
Національність італієць
Alma mater Болонський університет
Галузь наукових інтересів ботаніка, зоологія
Заклад Болонський університет
Відомий завдяки: заснування ботанічного саду, створення гербарію, наукові праці

Уліссе Альдрованді у Вікісховищі?

Уліссе Альдрованді (італ. Ulisse Aldrovandi, 1522, Болонья  — † 4 травня, 1605, Болонья) — італійський науковець доби маньєризму, ботанік, ентомолог, зоолог. Засновник природничих колекцій Болонського університету, для якого відвели зали палаццо Поджі.

Біографія[ред.ред. код]

Ранні роки[ред.ред. код]

Походить з дворянської родини. Батько був нотаріусом та секретарем Сенату Болоньї. Батьки хотіли для сина комерційної кар'єри. Зробив декілька подорожей в молоді роки, частку разом з паломниками до Сантьяго-де-Компостела. В Болонью повернувся у 1539 р.

Навчання[ред.ред. код]

Освіту отримав в університеті Болоньї, а потім в Падуї, вивчав філософію, юриспруденцію, математику, логіку, медицину.

Звинувачення в єрисі[ред.ред. код]

В червні 1549 року його звинуватили в єресі, адже в Італії набула сили контрреформація і католицьке покарання за відхід від католицизму. Аби уникнути покарання, у вересні того ж року науковець оприлюднив своє каяття, але його заарештували і викликали в папський Рим для судового розслідування. Перебування під домашнім арештом завершилося звільненням у квітні 1550 року.Альдрованді використав звільнення та перебування в Римі для знайомства з тамтешніми науковцями. В Римі продовжив спілкування з ними і захопився питаннями ботаніки, зоології, геології. З 1551 організував декілька експедицій в італійські провінції для збору рослин та їх замальовки.

Професор[ред.ред. код]

Monstrorum Historia

У 1559 р. його обирають професором філософії в Болонському університеті. Він працює викладачем і водночас займається наукою, веде дискусії, організовує експедиції, збирає ботанічні та зоологічні колекції.

За сприяння вченого, було зроблено 17 томів замальовок рослин, тварин, мінералів, а також металеві дошки для друкування гравюр в книгах наукової тематики.

Ботанічний сад у Болоньї[ред.ред. код]

У 1568 за його клопотанням та вимогами в Болоньї був заснований ботанічний сад (яким управляв університет), що зберігся донині (Orto Botanico dell'Università в Болоньї). Сад міняв місце розташування, до нього додавали нові приміщення (орнжереї, зимові приміщення для екзотів), але сад зберігся після усіх втрат і змін. Сад мав близько 5 тисяч рослин на початок 21 ст.

Альдрованді не полишив зібрання гербарію та замальовки рослин. Для створення малюнків він залучив художників, серед яких — Якопо Лігоцці, Джованні Нері, Корнеліо Швіндт.

Сварка з професорами[ред.ред. код]

У 1575 р. через незгоду з іншими професорами по питанням народної медицини, ті домоглися відсторонення його від посади. Клопотаннями рідних, що звернулися до папи римського Григорія XIII, посаду йому повернули тільки через п'ять років.

Доля колекцій[ред.ред. код]

Свої великі колекції науковець бажав віддати під опіку Сенату Болоньї. Їх зберігали то в палаццо Публіко, то в палаццо Поджи, яким керував університет. В 19 ст. їх передали в зберігання в деякі бібліотечні фонди. У 1907 р. їх знову з'єднали в палаццо Поджи. Вони були репрезентовані на урочистостях з нагоди 400-річчя з дня смерті науковця у 2005 році в Болоньї.

Джерела і посилання[ред.ред. код]