Умовна ентропія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Діаграма Венна, що показує адитивні та різницеві відношення серед різних мір інформації, пов'язаних із корельованими змінними та . Область, яка міститься в обох колах, є спільною ентропією . Коло ліворуч (червоний і фіолетовий) є особистою ентропією , в якому червоне є умовною ентропією . Коло праворуч (синій та фіолетовий) є , а синє в ньому є . Фіолетове є взаємною інформацією .

В теорії інформації умо́вна ентропі́я (або ухи́льність, англ. conditional entropy, equivocation) — це оцінка кількості інформації, необхідної, щоб описати вихід випадкової змінної , враховуючи, що значення іншої випадкової змінної  є відомим. Тут інформація вимірюється в шеннонах, натах або гартлі. Ентропія , обумовлена записується як .

Означення[ред. | ред. код]

Нехай є ентропією дискретної випадкової змінної , обумовленою набуванням дискретною випадковою змінною  певного значення . Нехай має функцію маси ймовірності . Безумовна ентропія обчислюється як , тобто,

де є інформаційним вмістом набування результатом[en] значення . Ентропію , обумовлену набуванням випадковою змінною значення , визначено аналогічно до умовного математичного сподівання:

є результатом усереднювання над усіма можливими значеннями , що їх може набувати .

Для заданих дискретних випадкових змінних з носієм  та  з носієм  умовну ентропію відносно  визначають як зважену суму для кожного з можливих значень із застосуванням  як вагових коефіцієнтів:[1]:15

Примітка: Зрозуміло, що вирази та для фіксованих слід вважати рівними нулеві.

Властивості[ред. | ред. код]

Нульова умовна ентропія[ред. | ред. код]

якщо і лише якщо значення повністю визначається значенням .

Умовна ентропія незалежних випадкових змінних[ред. | ред. код]

І навпаки, якщо і лише якщо та є незалежними випадковими змінними.

Ланцюгове правило[ред. | ред. код]

Припустімо, що об'єднана система, яку визначають дві випадкові змінні  та , має спільну ентропію , тобто, нам потрібно в середньому біт інформації, щоби описати її точний стан. Тепер, якщо ми спочатку дізналися значення , ми отримали біт інформації. Щойно  стало відомим, нам потрібно лише  біт, щоб описати стан системи в цілому. Ця величина в точності дорівнює , що дає нам ланцюгове правило умовної ентропії:

[1]:17

Ланцюгове правило випливає з вищенаведеного означення умовної ентропії:

В загальному випадку ланцюгове правило для декількох випадкових змінних стверджує, що

[1]:22

Воно має вигляд, подібний до ланцюгового правила в теорії ймовірностей, за винятком того, що замість множення використовується додавання.

Правило Баєса[ред. | ред. код]

Правило Баєса для умовної ентропії стверджує, що

Доведення. і . Через симетрію, . Віднімання цих двох рівнянь має наслідком правило Баєса.

Якщо є умовно незалежною[en] від за заданої , то ми маємо

Інші властивості[ред. | ред. код]

Для будь-яких  та 

де є взаємною інформацією  та .

Для незалежних та 

та

Хоча конкретно-умовна ентропія  і може бути або меншою, або більшою за  для заданої випадкової варіати[en] змінної , але  ніколи не може перевищувати .

Умовна диференціальна ентропія[ред. | ред. код]

Означення[ред. | ред. код]

Наведене вище означення є для дискретних випадкових змінних, але в випадку неперервних випадкових змінних воно чинним не є. Неперервну версію дискретної умовної ентропії називають умовною диференціальною (або неперервною) ентропією (англ. conditional differential (continuous) entropy). Нехай та є неперервними випадковими змінними з функцією густини спільної ймовірності[en] . Диференціальну умовну ентропію означують як

.[1]:249

Властивості[ред. | ред. код]

На противагу до умовної ентропії дискретних випадкових змінних, умовна диференціальна ентропія може бути від'ємною.

Як і в дискретному випадку, для диференціальної ентропії існує ланцюгове правило:

[1]:253

Зауважте, проте, що це правило може не виконуватися, якщо залучені диференціальні ентропії не існують, або є нескінченними.

Спільну диференціальну ентропію також використано в означенні взаємної інформації між неперервними випадковими змінними:

, з рівністю якщо і лише якщо та є незалежними.[1]:253

Стосунок до похибки оцінювача[ред. | ред. код]

Умовна диференціальна ентропія дає нижню межу математичного сподівання квадратичної похибки оцінювача. Для будь-якої випадкової змінної , спостереження та оцінювача виконується наступне:[1]:255

Це стосується принципу невизначеності в квантовій механіці.

Узагальнення до квантової теорії[ред. | ред. код]

У квантовій теорії інформації умовна ентропія узагальнюється до умовної квантової ентропії[en]. Остання, на відміну від свого класичного аналога, може набувати від'ємних значень.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е ж T. Cover; J. Thomas (1991). Elements of Information Theory. ISBN 0-471-06259-6.  (англ.)