Умовний неприятель

Умовний неприятель (також «сили супротивника», скорочено OPFOR) — це військове з'єднання, що представляє супротивника у сценаріях військових навчань. Схожий за змістом термін — ескадрилья агресора — використовується деякими військово-повітряними силами. Сполучені Штати мають Національний навчальний центр Форт-Ірвін із приписаним до нього 11-м бронекавалерійським полком, який виконує роль OPFOR. Об'єднаний навчальний центр готовності (JRTC) у Форт-Полк — ще один великий навчальний полігон, зазвичай призначений для підрозділів легкої піхоти, де роль OPFOR грає 1-й батальйон 509 повітряно-десантного піхотного полку. Об'єднаний центр підготовки до маневрів армії (JMRC, в Хоенфельсі, Баварія, Німеччина) використовує 1-й батальйон 4-го піхотного полку як OPFOR. Інші основні підрозділи включають Першу армію Сполучених Штатів, що складається з 16 навчальних бригад, які часто служать як OPFOR.
На базовому рівні військовий підрозділ може служити «протиборчою силою» у конкретному сценарії, відрізняючись від своїх «противників» лише поставленими перед ним цілями. Проте великі армії зазвичай містять спеціалізовані групи, навчені тому, щоб точно відтворювати реальних ворогів, щоб забезпечити реалістичніший досвід у військових іграх (навчаннях). У той же час, щоб уникнути дипломатичних конфліктів у разі вказівки реальної нації як ймовірного ворога, у навчальних сценаріях часто використовуються вигадані країни, але з військовими характеристиками, схожими на очікуваного реального противника.
Склад та озброєння[ред. | ред. код]
Сполучені Штати[ред. | ред. код]
Наразі є три основні навчальні центри, в яких використовуються підрозділи OPFOR для армії США :
- Національний навчальний центр або NTC у Форт-Ірвіні, Каліфорнія, базовим підрозділом є 11-й бронекавалерійський полк (Blackhorse)[2]
- Об'єднаний навчальний центр готовності або JRTC у Форт-Полк, штат Луїзіана, базовим підрозділом є 1-й батальйон 509-го парашутно-піхотного полку (Джеронімос)[3]
- Об'єднаний багатонаціональний центр готовності або JMRC (раніше відомий як Навчальний центр бойових маневрів або CMTC) в Хоенфельсі, Німеччина[4] — базовий підрозділ — 1-й батальйон 4-го піхотного полку (окремий).
Різні військові об'єкти або основні підрозділи США мають власні місцеві версії «сил противника», що використовуються для навчань. У спільних австралійсько-американських військових навчаннях «Крокодил '03» брали участь протиборчі сили під керівництвом Австралії, в яких солдати з низки австралійських підрозділів працювали разом із контингентом Корпусу морської піхоти США .[5]
Декілька підрозділів сил оборони конкретних штатів служили підрозділами OPFOR під час навчання Національної гвардії. Військовий резерв штату Каліфорнія[6], Сили оборони штату Джорджія[7] та Нью-Йоркська гвардія надали свої послуги як OPFOR своїм колегам з Національної гвардії. У 2018 році Сили оборони штату Джорджія створили батальйон OPFOR[8] для надання допомоги солдатам Національної гвардії у підготовці перед розгортанням.
Звання та відзнаки[ред. | ред. код]
У період холодної війни «сили неприятеля» використовували власні знаки розрізнення звань, що нагадували радянські (тонкі горизонтальні смуги — єфрейтор і молодший сержант, товсті горизонтальні — сержанти, тонкі вертикальні з п'ятикутниками — офіцери, товсті вертикальні з п'ятикутниками — підполковник і полковник)[9][10] . Крім того, офіцери та генерали часом носили яскраві нашивки на комірах і рукавах. У зв'язку зі зміною міжнародної обстановки у 1990-ті роки від системи у «радянському» стилі відмовилися.
Сучасна система звань та знаків розрізнення «сил противника» в США нагадує знаки відмінності чинної армії з невеликими змінами: у генералів — комбінація схрещених шабель та 7-кінцевого листа (знак розрізнення майора в армії США), у офіцерів від майора до полковника — від 1 до 3-х 7-кінцевих листів, від 2-го лейтенанта до капітана — від 1 до 3 вертикальних прямокутників (знак розрізнення 2-го лейтенанта в армії США — горизонтальний прямокутник), у солдатів і сержантів шеврони перевернуті на 180 градусів, а замість зірок на них використовуються кола та 7-кінцеве листя.
Іноді «сили неприятеля» носять уніформу, колір якої навмисно відрізняється від звичайного кольору форми ЗС США.
Франція[ред. | ред. код]
У французькій армії FORAD (FORce ADverse, ворожа сила) використовується для навчання армії як у Центрі бойової підготовки (CENTAC) у Майї-ле-Кам, так і в Centre d'entraînement aux action en zone urbaine (CENZUB, Навчальний центр військових дій у міських межах).[11] Списані танки АМХ-30 використовувалися для імітації радянських Т-72 до 2018[12] .
Інші країни[ред. | ред. код]
Спеціальні «сили умовного супротивника» існують у низці навчальних центрів збройних сил Великобританії, Австралії, Південної Кореї (в останньому випадку вони імітують сили КНДР).
Галерея[ред. | ред. код]
Снайпер французьких «сил противника» у навчальному центрі CENZUB. Камуфляжний візерунок відрізняється від типових для французької армії.
Солдати 4-го піхотного полку у формі «сил противника» армії США (бойова форма чорного кольору з оливковим текстом "OPFOR" на плечі)
Морські піхотинці США використовують колишню радянську машину МТ-ЛБ у складі ОПФОР під час навчань.
Див. також[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Photo was taken during Operation Cajun Fury with one of the many training exercises that take place at Joint Readiness Training Command (JRTC).
- ↑ Brave Rifles OPFOR dominates at NTC.
- ↑ Paratroopers refine war fighting skills at the Joint Readiness Training Center.
- ↑ Army.mil. Архів оригіналу за 26 березня 2018. Процитовано 26 квітня 2020.
- ↑ John Wellfare. Exercise Crocodile '03: You win some, you lose some. Army: The Soldiers' Newspaper.
- ↑ OPFOR. 1st Battalion (MP), 2nd Brigade (Civil Support), California State Military Reserve. Архів оригіналу за 18 січня 2016. Процитовано 16 листопада 2015.
- ↑ Seay, Howard, WO1. Operation Roughrider Cold. Heads up (Georgia State Defense Force) 11 (1): 3. Процитовано 16 листопада 2015.
- ↑ OPFOR Battalion | Georgia State Defense Force (амер.). Процитовано 10 грудня 2019.
- ↑ https://www.usmilitariaforum.com/forums/index.php?/topic/44100-opfor-shoulder-rank/
- ↑ http://www.uniforminsignia.org/?option=com_insigniasearch&result=940
- ↑ AFP (8 травня 2016). Dans la ville fantôme de Jeoffrécourt, les armées étrangères simulent la guerre. Le Point (фр.).
- ↑ Lagneau, Laurent (17 жовтня 2018). Le 5e Régiment de Dragons se sépare de ses derniers chars AMX-30 Brenus. opex360.com (фр.).
Посилання[ред. | ред. код]
- О. Набожняк. Перший і головний стандарт НАТО. Як в армії США постійно аналізують помилки й досягнення
- Validating the «Enemy» (discusses the United States Army OPFOR units and post-Cold War changes to OPFOR.)
- Circle Trigonists (Aggressors), в сумі opposing force Aggressor використовувалися в United States Army from ca. 1946—1978