Універсальний періодичний огляд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Універсальний періодичний огляд
Тип рецензія
аудит
процес[d][1]
організація[2]
Human Rights Council Subsidiary Bodyd[3]
charter-based human rights bodyd[4]
організація ООНd
Засновано 2008[5] і 2007[2]
Материнська
організація
Рада з питань людини ООН[2]
Вебсайт: ohchr.org/EN/HRBodies/UPR/Pages/UPRMain.aspx

Універсальний періодичний огляд (УПО) (англ. — The Universal Periodic Review (UPR) — це найбільший світовий моніторинговий механізм за дотриманням прав людини, у рамках якого кожна країна-член Організації Об'єднаних Націй мусить звітувати, як вона дотримується прав і свобод людини — і отримувати критичну оцінку свого звіту.

Це нова система моніторингу прав людини Ради ООН з прав людини. Вона спрямована на покращення ситуації з правами людини в кожній зі 193 країн, що входять до ООН. У рамках цієї ініціативи держави-члени ООН безпосередньо перевіряють одна одну на предмет дотримання прав людини.

Цей механізм створений відповідно до Резолюції Генеральної асамблеї ООН 60/251[недоступне посилання з липня 2019] від 15 березня 2006 року, якою також було засновано Раду з прав людини. У Резолюції йдеться, що «огляд повинен бути механізмом співробітництва, заснованим на інтерактивному діалозі з повною участю зацікавленої держави, такий механізм повинен доповнювати, а не дублювати роботу договірних органів».

У межах УПО Рада ООН з прав людини розглядає кожну з 193 країн-членів ООН раз на чотири роки. Щорічно відбувається три сесії УПО, на яких розглядаються по 48 країн. Разом із тим, УПО — це безперервний процес; країни повинні здійснювати моніторинг того, як у них дотримуються права людини протягом усіх чотирьох років.

УПО є важливим політичним процесом для країн, оскільки вони розглядаються такими ж країнами. Тому УПО може використовуватися як платформа для сприяння підвищенню поінформованості громадськості в питаннях прав людини.

Резолюцією 5/1 передбачено участь усіх релевантних та зацікавлених сторін у процесі УПО. Відповідно вона регламентує на певних епапах участь регіональних міжурядових організацій, національних інститутів прав людини, а також представників громадянського суспільства, включаючи НУО, правозахисників, академічні заклади та дослідницькі інститути.

Сесії засідань робочих груп транслюються в режимі реального часу через вебресурс Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Основні етапи УПО

[ред. | ред. код]

УПО складається з трьох основних етапів:

- Огляд ситуації з щодо прав людини в країні;

- Виконання прийнятих рекомендацій і зобов'язань, взятих на себе країною в ході огляду;

- Звітність про прогрес, досягнутий з часу попереднього огляду.

Питання прав людини, які розглядаються в рамках УПО

[ред. | ред. код]

В рамках УПО здійснюється ревізія дотримання країнами взятих на себе зобов'язань та ухвалених договорів в межах міжнародного права.

Зокрема, відбувається огляд зобов'язань країн щодо таких міжнародних договорів з прав людини:

- Статут Організації Об'єднаних Націй;

- Загальна декларація прав людини;

- Договори ООН з прав людини, ратифіковані країною, яка перебуває на розгляді УПО;

- Добровільні зобов'язання, взяті на себе країною;

- Міжнародне гуманітарне право.

Джерела для УПО

[ред. | ред. код]

Для проведення огляду країни Робоча група з УПО використовує три документи:

- Звіт країни;

- Зведений звіт ООН;

- Зведений звіт зацікавлених сторін.

Звіт країни

[ред. | ред. код]

Звіт країни містить інформацію, підготовлену урядом певної країни про ситуацію з правами людини у ній, підготовлений через широкий загальнонаціональний процес консультацій.

Кожна країна повинна надати таку інформацію:

- Ключові національні пріоритети, ініціативи та зобов'язання, які вона планує на себе взяти з метою подолання викликів та перешкод задля покращення ситуації з правами людини;

- Свої очікування щодо розбудови спроможності та заяви про свої потреби у технічній допомозі;

- Будь-яку іншу релевантну інформацію;

- Під час повторних оглядів: звіт про виконання попередніх рекомендацій.

Зведений звіт ООН

[ред. | ред. код]

Зведений звіт ООН готує Управління Верховного комісара з прав людини. У ньому стисло викладається інформація з різних документів ООН, таких як звіти ООН, договірних органів, спеціальних процедур ООН та інших.

Зведений звіт зацікавлених сторін

[ред. | ред. код]

Зведений звіт зацікавлених сторін — це стислий звіт, який містить інформацію від неурядових організацій або організацій громадянського суспільства.

Цей звіт готує Управління Верховного комісара з прав людини.

Він містить короткий виклад інформації, що знаходиться у звітах, наданих організаціями, пов'язаних з виконанням міжнародних зобов'язань з прав людини та національного законодавства; перевірку виконання попередніх рекомендацій, наданих Договірними органами ООН і спеціальними процедурами; інтеграцію основних практичних рекомендацій, з чіткими посиланнями на рекомендації Договірних органів ООН і спеціальних процедур.

Матеріали необхідно подавати до Секретаріату УПО у Швейцарії на адресу: UPRsubmissions@ohchr.org не пізніше, як за 7 місяців до засідання Робочої Групи з УПО.

Кожне електронне подання та релевантне повідомлення повинно стосуватись тільки однієї країни.

В електронному повідомленні, що супроводжує подання документів на розгляд слід включити: В темі повідомлення: назву основної зацікавленої сторони, що подає інформацію; вказати тип подання (індивідуальне/групове); назву країни, що проходить огляд; місять та рік релевантної сесії УПО. Наприклад: Ukrainian Human Right Union — joint UPR submission –Ukraine — October 2012.

Процедура розгляду

[ред. | ред. код]

Перевірки УПО проводяться робочою групою Ради ООН з прав людини, що має назву Робоча група з УПО (до якої, на практиці, входять усі 47 членів Ради ООН з прав людини).

Робоча група з УПО отримує підтримку від групи під назвою «трійка». До неї входять представники трьох країн Робочої групи з УПО (по одному представнику від кожної країни).

Членів «трійки» вибирають за жеребом з-поміж членів Ради ООН з прав людини. Кожну країну, яка перевіряється, розглядають різні трійки.

Представниками членів трійки можуть бути дипломати або експерти, призначені країною.

До моменту проведення огляду, країни, які є членами Робочої групи з УПО, можуть надсилати до «трійки» письмові запитання стосовно країни, яка перевіряється. «Трійка» передає ці питання до Управління Верховного комісара ООН з прав людини, звідки вони направляються до країни, якої вони стосуються.

«Трійка» також готує доповідь Робочої групи УПО спільно з зацікавленою країною та Управлінням Верховного комісара з прав людини.

Огляд складається з трьох основних частин:

- Засідання Робочої групи з УПО з метою обговорення ситуації щодо прав людини в країні, що проходить розгляд.

- Робоча група УПО випускає свій звіт, що має назву «Підсумковий звіт».

- Підсумковий звіт затверджує Рада ООН з прав людини.

Під час засідання Робочої групи УПО відбувається представлення та інтерактивний діалог.

Під час представлення уряд країни, що проходить огляд, представляє свій національний звіт про ситуацію щодо прав людини в країні, зокрема прийняття нових законів, політики, а також висвітлення проблем, які вимагають вирішення. Крім того, уряд надає відповіді на заздалегідь поставлені запитання та підняті проблеми. Інтерактивний діалог відбувається між країною, що проходить розгляд, та членами Робочої групи з УПО після подання уряду. На цьому етапі країни-спостерігачі (тобто, країни-члени ООН, які не є членами Ради ООН з прав людини) також мають можливість виступити.

Країни, що входять до Робочої групи УПО, та країни-спостерігачі ставлять запитання і дають рекомендації країні, що проходила огляд.

Представники країн, що входять до Робочої групи УПО, можуть виступати до трьох хвилин кожен, а країн-спостерігачів — до двох хвилин.

УПО і Україна

[ред. | ред. код]

Україна була однією із перших країн, які пройшли процедуру УПО в 2008 році.

Наприкінці жовтня 2012 року Україна вдруге розглядалася іншими країнами-членами Організації Об'єднаних Націй щодо дотримання прав людини в державі в рамках УПО.

УПО може бути використаним з метою висвітлення недоліків у захисті прав людини в Україні. В рамках розгляду уряд України змушений звітувати за свою попередню діяльність. Також УПО може бути використаним для підвищення рівня інформованості про міжнародні стандарти прав людини в Україні.

Під час попередньої сесії УПО у 2008 році Україна прийняла 32 і відхилила 3 рекомендації, висловлені під час інтерактивного діалогу.

Результатом УПО стане список рекомендацій, підготовлений іншими країнами щодо того, як поліпшити ситуацію з правами людини в Україні. Ці рекомендації можна використати для початку змін в українському законодавстві чи політиці.

Робоча група з УПО, яка проводить огляд України, засідала під час 14-ї сесії, що проходила 24 жовтня 2012 року.

Протягом листопада 2012 року робоча група УПО ухвалить Підсумковий звіт по Україні. Його має затвердити Рада ООН з прав людини у березні 2013 року.

Угоди ООН з прав людини, ратифіковані Україною

[ред. | ред. код]

- Міжнародний пакт про громадянські та політичні права відповідно до Першого факультативного протоколу для нього, 1976 р.

- Конвенція проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, 1987 р.

- Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок відповідного до Факультативного протоколу до неї, 1999 р.

- Міжнародна конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, 1969 р.

- Конвенція про права інвалідів відповідно до Факультативного протоколу до неї, 2010 р.

Угоди ООН з прав людини, поки що не ратифіковані Україною

[ред. | ред. код]

- Міжнародна конвенція про захист усіх осіб від насильницьких зникнень від 20 грудня 2006.

- Міжнародна конвенція про захист прав трудящих-мігрантів від 18 грудня 1990. Конвенція ще не набрала чинності.

Коли держава ратифікує угоду, вона визнає її обов'язковість для себе.

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]