Універсал (кузов)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Американський універсал Dodge Magnum
Європейський універсал BMW 5 Серії Touring
універсал Audi A4 Avant
універсал Volkswagen Passat Variant
універсал Mercedes-Benz E-Клас T-Modell
універсал Opel Insignia Caravan
універсал Toyota Caldina
універсал Volvo V70

Універса́л (від лат. universalis — «загальний») — тип закритого кузова легкового автомобіля з двома-чотирма рядами сидінь, з трьома або п'ятьма дверима. Ключова ознака універсалу — можливість трансформації задньої частини кузова шляхом складення всіх рядів сидінь, окрім першого. Фактично це фургон зі заскленими боковинками й складаними сидіннями (як у хетчбеки, пасажир фургони, SUVs та мінівен).

Термін запроваджено в СРСР і використовується тільки в Російській Федерації, Україні та ряді країн колишнього СРСР.

Особливості

[ред. | ред. код]

Форма універсала має принципову відмінність від седана в тому, що багажне відділення і пасажирський салон об'єднані, дах продовжений до заднього габариту, а в задній стінці кузова є додаткові двері.

Сьогодні в багатьох розвинених країнах є загальноприйнятим використання розділової сітки між салоном і багажним відділення універсала для запобігання травмування пасажирів вантажем, що перевозиться, при ДТП. Зокрема, така вимога включена до складу правил Єврокомісії для виробників автомобілів.

Від хетчбека універсал відрізняється довжиною заднього обвісу — у хетчбека він короткий, а в універсала — як у базовому седані, або часто довший[1].

Деякі універсали (Audi 100 Avant, випуску 1982—1991) мають похилий дах, як у хетчбека, але довжина заднього обвісу свідчить про те, що це універсал. За кордоном у деяких країнах такий тип кузова з довжиною заднього обвісу як у седана і лінією даху типу «фастбек» можуть також називати «ліфтбек».

Універсали мають п'ять (рідше три) дверей, задні двері служать для доступу в збільшене багажне відділення. У Північній Америці та Німеччині зазвичай враховують тільки бічні двері, тоді говорять про «чотири-» і «двухдверний» універсали.

Багато універсалів мають можливість трансформації задньої частини кузова через складання всіх рядів сидінь, окрім першого. Усього кількість рядів сидінь в кузові універсалу може бути два, три чи навіть чотири (деякі американські моделі на шасі повнорозмірних седанів і субурбан і на шасі легких вантажівок). Трапляються салони з двома рядами звичайних (поперечно розташованих) сидінь і розташованими в задній частині бічними (подовжньо розташованими), часто їх роблять складними.

Більшість універсалів мають прості підйомні дверцята ззаду або такі, що відкривається набік. Але у деяких моделей (переважно північноамериканських) двері двостулкові, тобто складаються із верхньої і нижньої частини, що відчиняються незалежно. Нижня стулка коротша від верхньої і не має скління, її відкривають для перевезення особливо довгомірних вантажів. Серед радянських моделей такі дверцята мали ранні випуски «Москвича-426».

Дуже рідкісним типом задніх дверей є двостулкові задні двері, верхня частина яких виконана у вигляді вікна та повністю забирається в дах (т.з. Clamshell) — цей тип використовувався практично лише в Північній Америці в п'ятдесятісімдесяті роки і нерідко поєднувався з кузовом «хардтоп-універсал». Так само на деяких сучасних універсалах і позашляховиках передбачена можливість окремо відчинити скло задніх дверей.

Дах у задній частині універсалу іноді може бути піднятий для збільшення корисного об'єму.

Традиційно кузови типу «універсал» виконувалися з дерева. У 1950-і роки непрактичні дерев'яні кузови вийшли з моди, але в Північній Америці досі існує традиція обробляти борти універсалів (і мінівенів) під дерево (стиль «Woodie»).

Універсал із глухими вікнами в задній частині кузова часто називають «фургон» («Van»). У Північній Америці цьому термінові відповідає «Sedan Delivery», тобто «розвізний седан», а «веном» називають тільки фургон на базі мікроавтобуса.

Універсали на шасі малих вантажівок траплялися в США і називалися «сабурбан» («Suburban»). Фактично, це були вантажопасажирські мікроавтобуси капотного компонування.

Міжнародна термінологія

[ред. | ред. код]

В англомовних країнах

[ред. | ред. код]
  • У Північній Америці, Австралії та Новій Зеландії універсал називають Station Wagon (на честь екіпажів, потім — автомобілів, які розвозили пасажирів зі станцій залізниці). Іноді це слово скорочують до Wagon. В Австралії так само іноді використовують дещо застарілу назву — Station Sedan.
  • У Великій Британії (Англії) цьому термінові відповідає слово Estate car, або скорочено estate, іноді використовується історичне Shooting Brake («мисливський привал» — на честь кінного екіпажу без даху, призначеного для полювання аристократів).

В німецькомовних країнах

[ред. | ред. код]

У німецькомовних країнах ця форма кузову має загальну назву Kombiwagen або скорочено — Kombi, іноді на письмі в англомовній транскрипції — Combi. Цей термін застосовується відносно будь-якого легкового автомобіля з дверцятами у задній частині кузова, котрі часто звуться не «дверцятами» (нім. Türen), а «кришкою», «люком» (нім. Klappe), окрім форми кузову «хетчбек» або «флісхек».

Власні назви в окремих виробників

У франкомовних країнах

[ред. | ред. код]

У Франції етимологія слова та ж, але пишеться воно Break — скорочене Break de Chasse, теж «мисливський привал».

В окремих виробників

В Швеції

[ред. | ред. код]
У окремих виробників
  • Volvo — V (від Versatile або Versatility)
  • Saab — Sport Combi

В Італії

[ред. | ред. код]
У окремих виробників

В Японії

[ред. | ред. код]
У окремих виробників

Приклади автомобілів з кузовом універсал

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Песков, В. И. Основы эргономики и дизайна автомобиля. Учебное пособие.