Універсал (авто)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Американський універсал Dodge Magnum
Європейський універсал BMW 5 Серії Touring
універсал Audi A4 Avant
універсал Volkswagen Passat Variant
універсал Opel Insignia Caravan
універсал Toyota Caldina
універсал Volvo V70

Універса́л (від лат. universalis — «загальний») — тип закритого кузова легкового автомобіля з двома-чотирма рядами сидінь, з трьома або п'ятьма дверима. Ключова ознака універсалу — можливість трансформації задньої частини кузова шляхом складення всіх рядів сидінь, окрім першого. Фактично являє собою фургон зі заскленими боковинками й складаними сидіннями.

Термін запроваджено в СРСР і використовується тільки в Російській Федерації, Україні та ряді країн ближнього зарубіжжя (СНД).

Особливості[ред.ред. код]

Форма універсала має принципову відмінність від седана в тому, що багажне відділення і пасажирський салон об'єднані, дах продовжений до заднього габариту, а в задній стінці кузова є додаткові двері.

В даний час у багатьох розвинених країнах є загальноприйнятим використання розділової сітки між салоном і багажним відділення універсала для запобігання травмування пасажирів вантажем, що перевозиться, при ДТП. Зокрема, таке вимога включено до складу правил Єврокомісії для виробників автомобілів.

Від хетчбек а універсал відрізняється довжиною заднього обвісу — у хетчбека він короткий, а у універсалу — як у базовому седані, або часто довший [1]

Деякі універсали (Audi 100 Avant, випуску 1982—1991) мають похилий дах, як у хетчбек а, але довжина заднього обвісу видає в них універсал. За кордоном у деяких країнах такий тип кузова з довжиною заднього обвісу як у седана і лінією даху типу «фастбек» можуть також називати «ліфтбек».

Універсали мають п'ять (рідше три) дверей, задні двері служать для доступу в збільшене багажне відділення. У Північній Америці та Німеччині як правило враховують тільки бічні двері, тоді говорять про «чотири-» і «двухдверний» універсали.

Багато універсалів мають можливість трансформації задній частині кузова шляхом складання всіх рядів сидінь, окрім першого. Усього кількість рядів сидінь в кузові універсалу може бути два, три чи навіть чотири (деякі американські моделі на шасі повнорозмірних седанів і субурбан и на шасі легких вантажівок). Зустрічаються салони з двома рядами звичайних (поперечно розташованих) сидінь і розташованими в задній частині бічними (подовжньо розташованими), часто вони виконуються складними.

Більшість універсалів мають просту підйомну дверку задку або таку що відкривається набік. Але у деяких моделей (переважно, північноамериканських) двері двостулкові — складаються із верхньої і нижньої частини що відкриваються незалежно. Нижня стулка коротша верхньої і не має скління, її відкривають для перевезення особливо довгомірних вантажів. З вітчизняних моделей, такі дверки мали ранні випуски «Москвича-426».

Дуже рідкісним типом задніх дверей є двостулкова задні двері, верхня частина якої виконана у вигляді вікна і повністю забирається в дах (т. н.Clamshell) — цей тип використовувався практично тільки в Північній Америці в п'ятдесяті … сімдесяті роки, і нерідко поєднувався з кузовом «хардтоп-універсал». Так само, на деяких сучасних універсалах і позашляховиках передбачена можливість окремо відкрити скло задніх дверей.

Дах у задній частині універсалу іноді може бути піднятий для збільшення корисного об'єму.

Традиційно, кузова типу «універсал» виконувалися з дерева. У 1950-і роки непрактичні дерев'яні кузова вийшли з моди, але в Північній Америці досі існує традиція обробляти борти універсалів (і мінівенів) під дерево (стиль «Woodie»).

Універсал з глухими вікнами в задній частині кузова часто називають «фургон» («Van»). У Північній Америці цьому термінові відповідає «Sedan Delivery», тобто «розвізний седан», а «веном» називають тільки фургон на базі мікроавтобуса.

Універсали на шасі малих вантажівок зустрічалися в США і називалися «сабурбан» («Suburban»). Фактично, це були вантажопасажирські мікроавтобуси капотних компонування.

Міжнародна термінологія[ред.ред. код]

В англомовних країнах[ред.ред. код]

  • В Північній Америці, Австралії та Нової Зеландії універсал називають Station Wagon (на честь екіпажів, потім — автомобілів, які розвозили пасажирів зі станцій залізниці). Іноді це слово скорочують до Wagon. В Австралії так само іноді використовують дещо застарілу назву — Station Sedan.
  • У Великій Британії (Англії) цьому термінові відповідає слово Estate car, або скорочено estate, іноді використовується історичне Shooting Brake («мисливський привал» — на честь кінного екіпажу без даху, призначеного для полювання аристократів).

В німецькомовних країнах[ред.ред. код]

У німецькомовних країнах ця форма кузову має загальну називу Kombiwagen або скорочено — Kombi, іноді на письмі в англомовній транскрипції — Combi. Цей термін застосовується по відношенню до будь-якого легковому автомобілю з дверцятами в задній частині кузова, котрі часто звуться не «дверцятами» (нім. Türen), а «кришкою», «люком» (нім. Klappe), окрім форми кузову «хетчбек» або «флісхек».

Власні назви у окремих виробників

У франкомовних країнах[ред.ред. код]

У Франції етимологія слова та ж, але пишеться воно Break — скорочене Break de Chasse, теж «мисливський привал».

У окремих виробників

В Швеції[ред.ред. код]

У окремих виробників
  • Volvo — V (від Versatile або Versatility)
  • Saab — Sport Combi

В Італії[ред.ред. код]

У окремих виробників

В Японії[ред.ред. код]

У окремих виробників

Приклади автомобілів з кузовом універсал[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. Песков, В. И. Основы эргономики и дизайна автомобиля. Учебное пособие.Автомобіль Це незавершена стаття про автомобілі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.