Національний університет цивільного захисту України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Національний університет цивільного захисту України
НУЦЗУ
Gerb nuczu.png
Гасло Запобігти, врятувати, допомогти
Заснований 17 липня 1928
Акредитація IV рівня
Ректор Садковий Володимир Петрович
Положення Харків
Адреса 61023, м. Харків, вул. Чернишевська, 94, тел./факс: 8 (057) 700-31-71, факс: 8 (057) 715-63-91, e-mail: post@nuczu.edu.ua
Сайт www.nuczu.edu.ua
University of Civil Protection of Ukraine in Kharkov.JPG

Національний університет цивільного захисту України — це провідний вищий навчальний заклад Державної служби України з надзвичайних ситуацій IV рівня акредитації та один із найавторитетніших та найстаріших навчальних закладів пожежно-рятувального профіля не тільки в Україні, а й в країнах СНД. НУЦЗУ здійснює підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації фахівців для підрозділів МНС усіх освітньо-кваліфікаційних рівнів, а також керівних, науково-педагогічних, науково-дослідницьких, наукових, педагогічних кадрів за різними напрямками, розташований у Харкові.

Рішенням колегії МНС України від 5 березня 2003 року № 1 навчальний заклад було визнано провідним вищим навчальним закладом з питань підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій. У зв'язку з цим на нього було покладено координацію навчально-методичної та наукової роботи вищих навчальних закладів у структурі МНС України.

Об'єкти університету розміщені у м. Харкові на 5-и територіях, загальною площею близько 3 га. Загальна площа навчально-лабораторних приміщень і споруд навчального закладу становить 13,5 тис. м². Сьогодні університет налічує 5 навчальних корпусів, 3 бібліотеки, 2 навчальні пожежно-рятувальні частини, має навчальний полігон загальною площею 15 га для проведення літніх табірних зборів курсантів-першокурсників.

Історія[ред.ред. код]

Історія навчального закладу бере свій початок з 17 липня 1928 р., з того часу, коли Радою Народних Комісарів УРСР була прийнята постанова про створення в м. Харкові дворічних постійнодіючих Всеукраїнських пожежно-технічних курсів. У подальшому, в процесі свого становлення та розвитку, назва навчального закладу неодноразово змінювалася. У 1930 р. Всеукраїнські пожежно-технічні курси були реорганізовані у Харківський пожежний технікум НКВС УРСР. У 1938 році у зв'язку із воєнізацією пожежної охорони міст, яка викликала необхідність у підготовці та перепідготовці значної кількості фахівців для міських пожежних частин, Харківський пожежний технікум НКВС УРСР було реорганізовано у Курси удосконалення командного складу міської пожежної охорони (КУКС) НКВС СРСР. У липні 1941 року Курси реорганізовано у ІІІ, а у 1943 році — IV Пожежно-технічну школу НКВС СРСР. В подальшому, у вересні 1946 року, IV ПТШ реорганізовано у Харківське пожежно-технічне училище МВС СРСР з трирічним терміном навчання.

Постановою Кабінету Міністрів України № 258 від 27 квітня 1994 року на базі Харківського пожежно-технічного училища МВС України було створено Харківський інститут пожежної безпеки МВС України, а у червні 2000 року Постановою Кабінету Міністрів України № 1024 від 27 червня 2000 року навчальний заклад отримав статус академії.

Згідно з Указом Президента України № 47/2003 від 27 січня 2003 року Академія пожежної безпеки України була виведена зі складу Міністерства внутрішніх справ України і передана до структури Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Рішенням колегії МНС України від 5 березня 2003 року № 1 Академія пожежної безпеки України була визнана провідним вищим навчальним закладом МНС України з питань підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. У зв'язку з цим на навчальний заклад було покладено координацію навчально-методичної та наукової роботи вищих навчальних закладів в структурі МНС України.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року № 10-р академію реорганізано в Академію цивільного захисту України. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 290-р Академію цивільного захисту України реорганізовано в Університет цивільного захисту України (2006).

Згідно з Указом Президента України «Про надання Університету цивільного захисту України статусу національного» від 1 грудня 2009 р. № 990/2009 «…ураховуючи загальнодержавне та міжнародне визнання результатів діяльності Університету цивільного захисту України, його вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки…» вузу надано статус національного й іменовано надалі — Національний університет цивільного захисту України[1].

Структура, спеціальності[ред.ред. код]

Сьогодні навчальний процес в університеті забезпечують 5 факультетів, 1 інститут:

 • Факультет цивільного захисту;
 • Факультет оперативно-рятувальних сил;
 • Соціально-психологічний факультет;
 • Факультет пожежної безпеки;
 • Факультет техногенно-екологічної безпеки;
 • Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля.

Навчально-методична робота університету зосереджена на 19 кафедрах. Структурним підрозділом університету є Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля.

Національний університет цивільного захисту України готує фахівців для підрозділів ДСНС України та організацій усіх форм власності інших міністерств та відомств на денній та заочній формі за такими освітньо-кваліфікаційними рівнями:

 • «бакалавр» за напрямами: «Цивільний захист», «Охорона праці», «Пожежна безпека», «Психологія», «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування», «Хімічна технологія»;
 • «спеціаліст» за спеціальностями: «Пожежна безпека», «Пожежегасіння та аварійно-рятувальні роботи», «Психологія», «Охорона праці», «Екологічна безпека»;
 • «магістр» за спеціальностями: «Пожежна безпека», «Пожежегасіння та аварійно-рятувальні роботи», «Психологія», «Охорона праці», «Екологічна безпека».

Спеціалізовані Вчені ради по захисту дисертацій[ред.ред. код]

Діє спеціалізована вчена рада Д64.707.01 з правом прийняття до розгляду та проведення захистів дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора та кандидата наук:

 • спеціальність 21.06.02 — пожежна безпека, технічні науки;
 • спеціальність 21.02.03 — цивільна оборона, технічні науки.

Спеціалізована вчена рада К 64.707.02 з правом прийняття до розгляду та проведення захистів дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.09 — психологія діяльності в особливих умовах.

Спеціалізована вчена рада К64.707.03 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 - механізми державного управління.

Керівництво[ред.ред. код]

Володимир Садковий

Ректор НУЦЗУ: генерал-лейтенант служби ЦЗ Садковий Володимир Петрович, доктор наук, професор.

Проректори:

 • перший проректор полковник служби ЦЗ Коврегін Володимир Володимирович, кандидат технічних наук, доцент;
 • проректор з навчальної та методичної роботи полковник служби ЦЗ Назаров Олег Олександрович, кандидат психологічних наук, доцент;
 • проректор з наукової роботи полковник служби ЦЗ Андронов Володимир Анатолійович, доктор технічних наук, професор;
 • проректор з персоналу полковник служби ЦЗ Попов Вадим Михайлович, кандидат технічних наук, доцент;
 • проректор по службі полковник служби цивільного захисту Семків Олег Михайлович, кандидат технічних наук, старший науковий співробітник;
 • Проректор - начальник факультету цивільного захисту полковник служби цивільного захисту Ромін Андрій Вячеславович, кандидат технічних наук, доцент

Начальники факультетів, інституту:

 • в. о. нач. ЧІПБ ім. Героїв Чорнобиля Тищенко Олександр Михайлович;
 • нач. факультету цивільного захисту – полковник служби ЦЗ Ромін Андрій Вячеславович, кандидат технічних наук, доцент;
 • нач. факультету оперативно-рятувальних сил – підполковник служби ЦЗ Безуглов Олег Євгенович, доктор технічних наук, доцент;
 • нач. факультету соціально-психологічного факультету – полковник служби ЦЗ Куфлієвський Андрій Станіславович, кандидат психол.наук;
 • нач. факультету Факультету пожежної безпеки – полковник служби ЦЗ Удянський Микола Миколайович, кандидат технічних наук, доцент;
 • декан факультету Факультету техногенно-екологічної безпеки – Мєтєльов Олександр Володимирович, кандидат технічних наук, доцент;

Особи, що навчаються[ред.ред. код]

Відомі випускники[ред.ред. код]

Див. Наши выдающиеся выпускники

Бібліотека[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Вищий навчальний заклад Харкова Це незавершена стаття про виші Харкова.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.