Уніфікований локатор ресурсів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Уніфіко́ваний лока́тор ресу́рсів або адре́са ресу́рсу (англ. Uniform Resource Locator - єдиний вказівник на ресурс, URL) — стандартизована адреса певного ресурсу (такого як документ, чи зображення) в інтернеті (чи деінде). Придуманий Тімом Бернерс-Лі для використання у WWW, сучасні форми описуються в RFC 3986. Включає в себе назву протоколу доступу (HTTP, FTP, telnet, gopher та ін.) і, власне, шлях до ресурсу, формат якого залежить від схеми доступу:

<схема>://<логін>:<пароль>@<хост>:<порт>/<шлях>?<параметри>#<якір>

схема - схема звернення до ресурсу, найчастіше це протокол (напр. http, ftp)

логін і пароль - відповідно ім'я користувача і пароль для доступу до ресурсу

хост - повне доменне ім'я або IP-адреса ресурсу

порт - порт, по якому буде проведено звернення до хоста

шлях - використовується для уточнюючої вказівки місця знаходження ресурсу. В залежності від ОС може бути регістро-залежним(більшість серверних ОС) або регістро-незалежним(напр., Microsoft Windows).

параметри - рядок параметрів виду <параметр>=<значення>, розділених символом амперсант '&'

якір - призначений для внутрішньої адресації на ресурсі, який було отримано від сервера.

Приклади URL-адреси:

http://www.example.com/pub/files/school.html — адреса файлу school.html, розміщеного в каталозі pub/files на сервері www.example.com. Доступ до сервера здійснюється за протоколом HTTP; http://www.example.com — адреса головної сторінки сервера www. example.com; ftp://ftp.example.com/pub/files/school.txt — адреса файлу school.txt, розміщеного в каталозі pub/files на сервері ftp.example.com. До­ступ до сервера здійснюється за протоколом FTP.

Для популярних, добре відомих, протоколів, номер порту може не наводитись, тоді використовується стандартний порт (наприклад, порт номер 80 для HTTP).

Див. також[ред.ред. код]

Інтернет Це незавершена стаття про Інтернет.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.