Очікує на перевірку

Уповноважений із захисту державної мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Уповноважений із захисту державної мови
Посаду обіймає
Кремінь Тарас Дмитрович

від 08.07.2020
СтатусУрядовий уповноважений
Місце01001, м. Київ, провулок Музейний, 12
ПризначаєКабінет Міністрів України
Вебсайтmova-ombudsman.gov.ua

Уповнова́жений із за́хисту держа́вної мо́ви — посадова особа в Україні, статус якої визначає Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Завданнями Уповноваженого є:

  1. захист української мови як державної;
  2. захист права громадян України на отримання державною мовою інформації та послуг у сферах суспільного життя, визначених Законом, на всій території України і усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою.

Уповноважений здійснює свою діяльність незалежно від інших державних органів та посадових осіб.

Історія

[ред. | ред. код]

4 вересня 2019 року у Секретаріаті Уповноваженого ВРУ з прав людини відбувся відкритий конкурс на посаду Уповноваженого із захисту державної мови для подання її на затвердження урядом. За результатами відкритого конкурсу комісія більшістю голосів рекомендувала для подання Кабінету Міністрів України кандидатуру Кременя Тараса Дмитровича, який є співавтором законів «Про освіту», «Про фахову передвищу освіту», «Про повну загальну середню освіту», а також «Про забезпечення функціонування української мови як державної»[1]. Кабінет Міністрів України на чолі із О.Гончаруком, висновок конкурсної комісії — проігнорував.

16 листопада 2019 року, Міністерство культури, молоді та спорту України внесло на розгляд Кабінету Міністрів України свою власну кандидатуру на цю посаду — Тетяну Монахову. Попри невідповідність Монахової цій посаді та протести захисників мови проти її кандидатури[2], 27 листопада 2019 року, Уряд призначив Тетяну Монахову на посаду Уповноваженого із захисту державної мови[3].

24 квітня 2020 року, Тетяна Монахова написала заяву про звільнення з посади мовного омбудсмена за власним бажанням. Свій вчинок вона пояснила тим, що не бачить у влади політичної волі виконувати Закон «Про функціонування української мови як державної». Зокрема за майже п'ять місяців перебування Монахової на посаді так і не вдалося створити секретаріат омбудсмена, а коли це питання врешті винесли на розгляд Кабінету міністрів, то неочікувано його зняли з порядку денного[4].

8 липня 2020 року, рішенням Кабінету Міністрів України, Уповноваженим із захисту державної мови (мовним омбудсменом), шляхом рейтингового голосування, було обрано Кременя Тараса Дмитровича[5].

Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови

[ред. | ред. код]

Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови діє на підставі статті 52 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Стаття 52. Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови

1. Для забезпечення діяльності Уповноваженого утворюється секретаріат. Секретаріат Уповноваженого здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Уповноваженого.

2. Положення про секретаріат Уповноваженого затверджує Уповноважений.

3. Структуру секретаріату Уповноваженого затверджує Уповноважений, а штатний розпис та кошторис - керівник секретаріату Уповноваженого за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.

4. Керівник та працівники секретаріату Уповноваженого є державними службовцями, призначаються на посаду та звільняються з посади в порядку, передбаченому Законом України "Про державну службу".

Діяльність Уповноваженого

[ред. | ред. код]

У 2021 році, на другу річницю ухвалення Верховною Радою України Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», вийшов друком перший в історії річний звіт Уповноваженого із захисту державної мови за 2020 рік.[6]

У звіті узагальнено інформацію стосовно реалізації мовної політики в Україні в різних галузях та сферах суспільного життя, а також акумульовано статистичні, соціологічні та адміністративні дані, підсумки діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, аналіз нормативної бази та судової практики, результати моніторингу виконання законодавства про державну мову та проведеної аналітичної роботи.

Другий “Річний звіт про стан дотримання Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” у 2021 році” готувався в умовах воєнного стану. Він містить всю важливу інформацію, яка відображає реальну ситуацію з дотриманням законодавства про державну мову та динаміку процесів у державній мовній політиці, участь у них Уповноваженого із захисту державної мови та інших державних органів та установ. Детальний аналіз рішення Конституційного Суду України від 14.07.2021 у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», у звіті розглянуто також основні ініціативи щодо змін до закону про державну мову, проаналізовано стан його імплементації та виконання минулорічних рекомендацій Уповноваженого, зроблено аналітичний огляд функціонування державної мови у визначених законом сферах, подано новий чималий перелік рекомендацій органам державної влади та органам місцевого самоврядування.[7]

"Річний звіт про стан дотримання Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" у 2022 році" – третій на рахунку Уповноваженого.[8]

Список Уповноважених

[ред. | ред. код]
Ім'я Світлина Термін Примітки
1 Монахова Тетяна Василівна 27 листопада 2019 року — 7 травня 2020 [9][4]
2 Кремінь Тарас Дмитрович з 8 липня 2020 року — дотепер [5]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. В Україні з'явиться Уповноважений із захисту української мови. https://espreso.tv/. Еспресо TV. 4 вересня 2019. Процитовано 4 вересня 2019.
  2. Науковці та мовознавці виступили проти кандидатури Монахової на посаду мовного омбудсмена. Хто вона така?. thebabel.com.ua (укр.). 19 листопада 2019. Процитовано 3 січня 2020.
  3. Уряд призначив Тетяну Монахову на посаду мовного омбудсмена. Міністерство інформаційної політики України. Архів оригіналу за 3 січня 2020. Процитовано 3 січня 2020.
  4. а б Zaxid.net. Уряд звільнив Тетяну Монахову з посади мовного омбудсмена. ZAXID.NET. Процитовано 12 серпня 2021.
  5. а б Урядовий портал 08.07.2020
  6. Уповноважений із захисту державної мови - Річний публічний звіт за 2020 рік. mova-ombudsman.gov.ua (ua) . Процитовано 8 лютого 2024.
  7. Уповноважений із захисту державної мови - Річний публічний звіт за 2021 рік. mova-ombudsman.gov.ua (ua) . Процитовано 8 лютого 2024.
  8. Уповноважений із захисту державної мови - Річний публічний звіт за 2022 рік. mova-ombudsman.gov.ua (ua) . Процитовано 8 лютого 2024.
  9. Кабінет Міністрів України — Про призначення Монахової Т. В. Уповноваженим із захисту державної мови. www.kmu.gov.ua. Процитовано 12 серпня 2021.
  10. Архівована копія. Архів оригіналу за 10 червня 2023. Процитовано 8 жовтня 2023.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  11. Ворошилова, Ольга; Члек, Крістіна (9 серпня 2022). Ярослава Вітко-Присяжнюк — представниця мовного омбудсмана на Миколаївщині. Суспільне. Архів оригіналу за 28 вересня 2022. Процитовано 15 жовтня 2023.
  12. https://osvita.mvs.gov.ua/news/predstavnicya-upovnovazhenogo-iz-zahistu-derzhavnoyi-movi-na-pivdni-yaroslava-vitko-prisyazhnyuk-vistupila-na-zasidanni-rektoratu-oduvs

Посилання

[ред. | ред. код]