Уповноважений із захисту державної мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Уповноважений із захисту державної мови
Flag of Ukraine.svg
Kremin.jpg
Посаду обіймає
Кремінь Тарас Дмитрович

від 08.07.2020
Статус Урядовий уповноважений
Місце 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12
Призначає Кабінет Міністрів України
Вебсайт mova-ombudsman.gov.ua

Уповнова́жений із за́хисту держа́вної мо́ви — посадова особа в Україні, статус якої визначає Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Мета[ред. | ред. код]

Завданнями Уповноваженого є:

  1. захист української мови як державної;
  2. захист права громадян України на отримання державною мовою інформації та послуг у сферах суспільного життя, визначених Законом, на всій території України і усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою.

Уповноважений здійснює свою діяльність незалежно від інших державних органів та посадових осіб.

Історія[ред. | ред. код]

4 вересня 2019 року у Секретаріаті Уповноваженого ВРУ з прав людини відбувся відкритий конкурс на посаду Уповноваженого із захисту державної мови для подання її на затвердження урядом. За результатами відкритого конкурсу комісія більшістю голосів рекомендувала для подання Кабінету Міністрів України кандидатуру Кременя Тараса Дмитровича, який є співавтором законів «Про освіту», «Про фахову передвищу освіту», «Про повну загальну середню освіту», а також «Про забезпечення функціонування української мови як державної»[1]. Кабінет Міністрів України на чолі із О.Гончаруком, висновок конкурсної комісії — проігнорував.

16 листопада 2019 року, Міністерство культури, молоді та спорту України внесло на розгляд Кабінету Міністрів України свою власну кандидатуру на цю посаду — Тетяну Монахову. Попри невідповідність Монахової цій посаді та протести захисників мови проти її кандидатури[2], 27 листопада 2019 року, Уряд призначив Тетяну Монахову на посаду Уповноваженого із захисту державної мови[3].

24 квітня 2020 року, Тетяна Монахова написала заяву про звільнення з посади мовного омбудсмена за власним бажанням. Свій вчинок вона пояснила тим, що не бачить у влади політичної волі виконувати Закон «Про функціонування української мови як державної». Зокрема за майже п'ять місяців перебування Монахової на посаді так і не вдалося створити секретаріат омбудсмена, а коли це питання врешті винесли на розгляд Кабінету міністрів, то неочікувано його зняли з порядку денного[4].

8 липня 2020 року, рішенням Кабінету Міністрів України, Уповноваженим із захисту державної мови (мовним омбудсменом), шляхом рейтингового голосування, було обрано Кременя Тараса Дмитровича[5].

Список Уповноважених[ред. | ред. код]

Ім'я Світлина Термін Примітки
1 Монахова Тетяна Василівна Female portrait placeholder cropped.jpg 27 листопада 2019 року — 7 травня 2020 [6][4]
2 Кремінь Тарас Дмитрович Kremin.jpg з 8 липня 2020 року — дотепер [5]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]