Урваши

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Категорія КатегоріяПортал Портал
Урваши і Пурураваса. Картина Раджі Раві Варми.

Урваши (Urvaśī IAST) - Апсара, описувана в індуїстських текстах і легендах. Урваши служила при дворі Індри і була найпрекраснішою з усіх апсар. Вона стала дружиною давньоіндійського правителя Місячної династії Пурураваса а. Урваши згадується в ведичному тексті «Шатапатха-брахмане» 11.5.1 і є героїнею п'єси «Вікраморваші» авторства великого індійського поета і драматурга Калідаси. Урваши вічно юна і незвичайно прекрасне, але одночасно з цим - невловима. [1] Вона - джерело як великої радості, так і великих страждань. [2]

Існує кілька варіантів легенд про народження Урваши. Найвідоміша з них описується в «Бхагавата-пурані». Одного разу, ріші-близнюки Нара-Нараяна медитували у святому місці паломництва Бадрінатхе е в Гімалаях. Довга медитація і суворі аскези, що проводяться мудрецями, стурбували девів, які побоювалися, що таким чином Нара-Нараяна скоро отримають божественні сили і стануть рівними їм по могутності. Маючи намір перервати їх медитацію, пробудивши в їх серці жадання, цар девів Індра підіслав до мудреців двох прекрасних апсар з небесних планет. При вигляді небесних куртизанок, Нараяна зірвав квітку, поклав його собі на стегно і за допомогою свого містичного могутності перетворив його в прекрасну апсари Урваши. Своєю красою вона повністю затьмарила двох апсар, підісланих Індрою. У великому соромі апсари повернулися в небесну обитель Індри. Разом з ними в подарунок Індрі Нараяна відправив і Урваши, яка стала найголовнішою апсари при його дворі.

Згідно з однією з легенд, одного разу, побачивши прекрасну Урваши, Мітра і Варуна ізверглась насіння, яке вони зберегли в глиняному горщику. З цього горщика згодом народилися двоє мудреців: Агастья і Васиштха.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  1. George (ed.) K.M. Modern Indian Literature, an Anthology. — Sahitya Akademi, 1992. — ISBN 9788172013240
  2. George (ed.) K.M. Modern Indian Literature, an Anthology. — Sahitya Akademi, 1992. — ISBN 9788172013240