Урваши

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Урваши і Пурураваса. Картина Раджі Раві Варми.

Урваши (Urvaśī IAST) - Апсара, описувана в індуїстських текстах і легендах. Урваши служила при дворі Індри і була найпрекраснішою з усіх апсар. Вона стала дружиною давньоіндійського правителя Місячної династії Пурураваса а. Урваши згадується в ведичному тексті «Шатапатха-брахмане» 11.5.1 і є героїнею п'єси «Вікраморваші» авторства великого індійського поета і драматурга Калідаси. Урваши вічно юна і незвичайно прекрасне, але одночасно з цим - невловима. [1] Вона - джерело як великої радості, так і великих страждань. [2]

Існує кілька варіантів легенд про народження Урваши. Найвідоміша з них описується в «Бхагавата-пурані». Одного разу, ріші-близнюки Нара-Нараяна медитували у святому місці паломництва Бадрінатхе е в Гімалаях. Довга медитація і суворі аскези, що проводяться мудрецями, стурбували девів, які побоювалися, що таким чином Нара-Нараяна скоро отримають божественні сили і стануть рівними їм по могутності. Маючи намір перервати їх медитацію, пробудивши в їх серці жадання, цар девів Індра підіслав до мудреців двох прекрасних апсар з небесних планет. При вигляді небесних куртизанок, Нараяна зірвав квітку, поклав його собі на стегно і за допомогою свого містичного могутності перетворив його в прекрасну апсари Урваши. Своєю красою вона повністю затьмарила двох апсар, підісланих Індрою. У великому соромі апсари повернулися в небесну обитель Індри. Разом з ними в подарунок Індрі Нараяна відправив і Урваши, яка стала найголовнішою апсари при його дворі.

Згідно з однією з легенд, одного разу, побачивши прекрасну Урваши, Мітра і Варуна ізверглась насіння, яке вони зберегли в глиняному горщику. З цього горщика згодом народилися двоє мудреців: Агастья і Васиштха.

Джерела та література[ред.ред. код]

  1. George (ed.) K.M. Modern Indian Literature, an Anthology. — Sahitya Akademi, 1992. — ISBN 9788172013240
  2. George (ed.) K.M. Modern Indian Literature, an Anthology. — Sahitya Akademi, 1992. — ISBN 9788172013240