Урочище Грабарка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ландшафтний заказник місцевого значення «Урочище «Грабарка»
48°22′31″ пн. ш. 29°17′06″ сх. д. / 48.37528° пн. ш. 29.28500° сх. д. / 48.37528; 29.28500Координати: 48°22′31″ пн. ш. 29°17′06″ сх. д. / 48.37528° пн. ш. 29.28500° сх. д. / 48.37528; 29.28500
Розташування: Україна Україна
Вінницька область,
Тростянецький район
Найближче місто: с. Ободівка
Площа: 2,6 га
Заснований: 2009 р.
Керівна
організація:
Ободівська сільська рада
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Ландшафтний заказник місцевого значення «Урочище «Грабарка». Карта розташування: Вінницька область
Ландшафтний заказник місцевого значення «Урочище «Грабарка»
Ландшафтний заказник місцевого значення «Урочище «Грабарка»

Уро́чище «Грабарка» — ландшафтний заказник місцевого значення.[1]

За фізико-географічним районуванням України (1968), територія ландшафтного заказника належить до Крижопільського району області Подільського Побужжя Волинсько-Подільської височини Дністровсько-Дніпровської лісостепової зони.

За геоботанічним районуванням України (1968) територія належить до Могилів-Подільсько-Бершадьського району геоботанічного округу дубово-грабових та дубових лісів Південної підпровінції Правобережної провінції Європейської широколистяної області.

Для цієї території характерні хвилясті лесові рівнини з фрагментами дубово-грабових лісів на опідзолених, реградованих та типових вилугованих і карбонатних чорноземних ґрунтах та височинні сильно еродовані рівнини з переважанням силових земель та фрагментами лісів з дубу скельного та грабу на опідзолених та чорноземних змитих ґрунтах та заплави річок з різнотравно-злаково-осоковими луками, тобто з геоморфологічної точки зору описувана територія являє собою Жмеринську слабо розчленовану лесову рівнину.

В геологічному відношенні територія відноситься до фундаменту Українського кристалічного щита, що представлений ранньопротерозойськими складчастостями: гранітів та гнейсів та областю архейської складчастості. Осадкові відклади, що перекривають кристалічний фундамент приурочені до неогенової системи і складені сіро-зеленими місцями жовтими глинами.

Ґрунтовий покрив характеризується типовими чорноземами неглибокими і глибокими мало гумусними карбонатними і вилутуваними.

Територія заказника знаходиться в межах рівнинної атлангико-континентальної області помірного кліматичного поясу. Клімат території помірно континентальний. Для нього с характерним тривале нежарке літо, і порівняно недовга, м’яка зима. Середня температура січня становить - 6° С, а липня становить + 19°С. Річна кількість опадів становить від 575 і вище мм.

Ділянка являє собою невід'ємну частину екомережі, діяльність якої спрямована на відтворення та збереження екосистем. Значні площі у заплаві зайняті угруповання остепнених лук класу передгірних перервами мокрих луків з домінуванням костриці валіскої, тонконога вузьколистого, ромашки- білої та участю в травостої жовтець багатоквітковий, подорожника ланцетовидної о, деревію звичайного, лядвинця рогатого, конюшини лугової, конюшини повзучої, тощо. На схилах долини поширені степові угруповання класу з фрагментами рудеральних ценозів, формування яких зумовлено зсувами ґрунту на крутих схилах. У складі степових ценозів домінує костриця валіеька, ^ зустрічається вероніка сива, тонконіг гребінчастий, осока рання. На гранітних відслоненнях ростуть очиток шестирядний, віскарія клейка, чебрець Маршалдів.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Физико-географическое районирование Украинской ССР. — Киев: Изд-во Киевского ун-та, 1968. — 683 с.: рис., табл. — Библиогр.: с. 670—680.(рос.)
  • Барбарич А. І. (відп.ред.) Геоботанічне районування Української РСР. Київ: Наукова думка, 1977. — 304 с.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Рішення 25 сесії 5 скликання Вінницької обласної ради від 29.07.2009 р. № 834 «Про створення нових об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення»