Устиянович Корнило Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Корнило Миколайович Устиянович
Kornylo Ustyyanovych.jpg
Корнило Устиянович. Фотографія Е. Тшемеського. Львів. 1880-і рр. Зібрання Національного музею у Львові
Народження 22 вересня 1839(1839-09-22)
с. Вовків, нині Пустомитівський район
Смерть 22 липня 1903(1903-07-22) (63 роки)
  с. Довге, нині Дрогобицький район
Країна Flag of Hungary (1896-1915; angels; 3-2 aspect ratio).svg Австро-Угорщина
Жанр портрет
Навчання Віденська академія мистецтв
Діяльність художник, іконописець, поет
Напрямок живопис[1], creative and professional writingd[1] і публіцистика[1]

CMNS: Устиянович Корнило Миколайович у Вікісховищі
S:  Роботи у  Вікіджерелах

Корни́ло Микола́йович Устияно́вич (22 вересня 1839, Вовків, нині Пустомитівський район — 22 липня 1903, Довге[2][3], нині Дрогобицький район Львівщина) — український маляр, представник класицизму й академізму в Галичині, письменник і публіцист, народовець.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 22 вересня 1839 року в с. Вовків, нині Пустомитівський район, Львівська область, Україна (тоді Львівський округ, Королівство Галичини та Володимирії, Австрійська імперія). Син священника о. Миколи Устияновича й Анни з Плешкевичів.
Навчався в гімназіях у Бучачі (отців Василіян) та Львові. У 1867 р. побував у Санкт-Перербурзі, 1872 р. у Києві. 1873—1874 років жив у с. Вікно у Володислава Федоровича (малював портрети, пейзажі), 1882—1883 рр. у Львові редагував, ілюстрував сатирично-гумористичний часопис «Зеркало».[4]

Творчість[ред. | ред. код]

Мистецьку освіту здобув у Віденській академії мистецтв (1858—1863). Працював у Відні, Галичині й на Буковині. Найчисленніше виявився в церковному монументальному малярстві: ікони для понад 50-ти церков (ікона «Пр. Богородиця на хмарах, оточена руськими святими і угодниками божими» для церкви св.вмч.Параскеви с.Розжалів), 15 іконостасів, 11 стінописів (у тому числі церква Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії, Буцнів), 7 декоративних картин тощо, з яких помітніші: «Христос перед Пилатом» (1880) у Відні, «Мойсей» (1887) у Преображенській церкві у Львові, «Хрещення Руси», «Володимир Великий», «Свята Ольга» у церкві с. Вістова (Калуський повіт) та ін.

Устиянович створив близько 40 портретів (зокрема, Анатоля Вахнянина, Степана Качали, Юліяна Лаврівського, Тита Реваковича[4]); низку картин на історичні теми («Василько Теребовельський», «Шевченко на засланні», «Літописець Нестор», «Плач Ярославни», «Козацька битва», «Семен Палій…», «Скасування панщини» та ін.); 1882—1883 редагував й ілюстрував сатирично-гумористичний журнал «Зеркало» і «Нове Зеркало» — його сатиричні ілюстрації політичного змісту високо оцінював Іван Франко.

Збереглися нечисленні пейзажі Корнила Устияновича («Дзвіниця», «Морський пейзаж», «Чорне море», «Кавказький пейзаж», «Скит Манявський», «Пейзаж з хрестом», «Захід сонця», «Ранок»), у яких, поруч з портретами, найсильніше відчутні традиції класицизму й академізму з нахилом до романтизму.

Під час студій у Відні Корнило Устиянович еволюціонував від панславізму (зародки якого виніс із дому й поглибив у Відні під впливом російського священика М. Раєвського) до активного українського патріотизму (під впливом польських митців Артура Ґроттґера і А. Ґротовського та письменника Юзефа Боґдана Залеського).

Як письменник вперше виступив 1861 року з поезіями, писаними язичієм; з 1872 р., під впливом української літератури, друкував народною мовою у «Галичанині», «Слові», «Зорі», «Правді», «Ділі», «Основі» статті про галицьке мистецтво. У 1870-х pp. появилися перші його іст. поеми — «Іскоростень», «Вадим», «Святослав Хоробрий» і драми — «Ярополк», «Олег Святославич, князь Овруцький» — обидві були виставлені в театрі «Руської Бесіди» у Львові (1878 і 1883), в якому Устиянович працював деякий час сценографом. Видав свої твори під назвою «Письма Корнила Устияновича» (3 тт., 1875—77) й окремо брошуру «М. Ф. Раевскій и российскій панславизмъ. Споминки зъ пережитого и передуманого» (1884). Мистецька спадщина Устияновича зберігається переважно у Львівській галереї мистецтв.

Помер 1903 року в селі Довге на Дрогобиччині (тоді Дрогобицький повіт, Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорщина) під час роботи над іконостасом. У цьому селі й похований.

Найяскравіше патріотичні погляди Корнила Устияновича відображені у його вірші «Заклятий Іван».

Вшанування[ред. | ред. код]

У селі Вовків на території музею-садиби нині встановлено пам'ятник Корнилові Устияновичу.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Czech National Authority Database
  2. [1]
  3. [2]
  4. а б Дуда І., Мельничук Б., Пиндус Б., Щербак Л. Устиянович Корнило Миколайович… — С. 500.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]