Уступ (гірництво)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Уступи в кар'єрі Бінгем-Каньйон, США
Уступ: 1 — верхня площадка; 2 — верхня брів ка; 3 — укіс; 4 —нижня брівка; 5 — нижня площадка.

Усту́п — гірничий термін, що застосовується для означення частини товщі гірських порід або частини вибою.

При розробці родовищ відкритим способом[ред.ред. код]

На кар'єрах - частина товщі гірських порід у кар'єрі, яка має робочу поверхню у формі сходинки та розробляється самостійними засобами виймання і транспортування.

Високий уступ[ред.ред. код]

Схема відпрацювання високих уступів: а – кар’єрними екскаваторами зі зниженням висоти розвалу; б – розкривними екскаваторами; в – драґлайнами; г – з розділенням на підуступи і переекскавацією порід верхнього підуступу на нижню площадку; д – із самостійним відпрацюванням підуступів кар’єрними екскаваторами; е – відпрацювання підуступів прямою і зворотньою мехлопатами.

ВИСОКИЙ УСТУП (рос. уступ высокий, англ. high bench, high ledge, high escarp, high escarpment, high ledge, high step; нім. hoch Strosse f, hoch Abstufung f, hoch Stufe f, hoch Landstufe, hoch Schichtstufe f) – уступ, який, як правило, не може бути відпрацьований на всю висоту за один прохід екскаватора внаслідок обмеженості його робочих параметрів. Такі уступи характерні для глибоких кар’єрів. Збільшення висоти уступів при збереженні ширини робочої площадки 50-60 м дозволяє поліпшити умови виконання буропідривних робіт, збільшити результуючий кут укосу робочого борту. В Україні є досвід розробки уступів висотою 30-45 м, за кордоном при розробці будівельних порід висота уступів досягає 55-60 м. При цьому вибухові свердловини буряться похило і вертикально. Ряд способів розробки високих уступів передбачає створення підуступів – частин робочого уступу по висоті, що розроблюються самостійними засобами виймання і навантаження з обслуговуванням транспортними засобами, які розташовувані на загальному для всього уступу горизонті.

Короткий уступ[ред.ред. код]

КОРОТКИЙ УСТУП (рос. короткий уступ, англ. short bench, нім. kurze Strosse f) – уступ, довжина якого дорівнює або мало відрізняється від його висоти. Виймання руди К.у. застосовують у слабких, нестійких рудах при системах з стелеуступним вибоєм.

Контроль форми уступу[ред.ред. код]

КОНТРОЛЬ ФОРМИ УСТУПУ, (рос. контроль формы уступа, англ. control of bench shape, нім. Kontrolle der Strossenform f (der Schnittform f)) – отримання інформації щодо величини геометричних параметрів, котрі характеризують форму уступу при відкритому способі розробки. Як правило, виконується за допомогою автоматичних пристроїв та приладів.

Фронт робіт уступу[ред.ред. код]

Це частина робочого уступу (за довжиною), підготовлена до ведення гірничих робіт; підготовка полягає у створенні на робочому горизонті площадки шириною не менше мінімально допустимої і у підведенні транспортних та енергосилових комунікацій, що забезпечують роботу обладнання.

При розробці родовищ підземним способом[ред.ред. код]

Частина вибою, утворена двома площинами, які перетинаються. За розмірами та розташуванням в очисному вибої розрізняють уступи довгі й короткі, горизонтальні й вертикальні, діагональні. Відбійка корисної копалини може здійснюватися чи за напрямом руху вибою, чи перпендикулярно до нього.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]