Усуспільнення виробництва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Усуспі́льнення виробни́цтва — об'єктивний прогресуючий[дуже прогресивний] процес, у ході якого на основі дедалі глибшого суспільного поділу праці, спеціалізації та кооперування виробництва і посилення в зв'язку з цим взаємозалежності між окремими виробниками багато розрізнених процесів виробництва зливаються в один суспільний процес виробництва.

Характеристики У. в.[ред.ред. код]

У. в. є виявом і результатом розвитку продуктивних сил; характер його визначається панівними виробничими відносинами.

За капіталізму У. в.відбувається в умовах антагоністичних суперечностей, особливо основної суперечності капіталізму. З розвитком держ.-монополістичного капіталізму У. в. досягає такого ступеня, що стає несумісним з його капіталістичною оболонкою, чим створює матеріальні передумови для заміни капіталізму соціалізмом. З перемогою соціалістичної революції, перетворенням капіталістичної приватної власності на засоби виробн. на соціалістичну власність усувається гол. перешкода на шляху розвитку У. в.(див. Націоналізація, Колективізація сільського господарства). З того часу цей процес відбувається на основі соціалістичних виробничих відносин.

У. в. за соціалізму є одним з факторів переходу до єдиної комуністичної власності. У. в.прискорюється на основі науково-технічного прогресу і впровадження у виробн. досягнень науково-технічної революції.

З виникненням світової системи соціалізму на основі міжнародного соціалістичного поділу праці та соціалістичної економічної інтеграції розвивається вища форма У. в. — усуспільнення виробництва між соціалістичними країнами.

Література[ред.ред. код]