Уся

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Старовинна ілюстрація до роману «Річкові затони»

Вуся або Уся (кит. 武侠, wǔxiá) [1][2] — пригодницький жанр китайського фентезі (література, телебачення, кінематограф) з багатою демонстрацією східних єдиноборств[3]. Вуся в кіно[4] являє собою насичений фантастичними елементами різновид фільму з бойовими мистецтвами. Персонажі мають миттєву швидкість реакції та надзвичайні фізичні дані.

Назва[ред. | ред. код]

Назва терміну «вуся» пішла від поєднання слів вушу («бойове мистецтво») та ся («лицар»).

Історія жанру[ред. | ред. код]

Одним з перших творів у жанрі уся була танська новела «Куньлуньський раб», що оповідає про чорношкірого невільника, який завдяки чудовій навичці стрибати з даху на дах і підійматися по гладких стінах будинків, рятує з мандаринського гарему подругу свого господаря. До жанру уся можна віднести і знаменитий середньовічний роман «Річкові заплави».

За часів династій Мін і Цін на зображення «шляхетних розбійників» було накладено заборону з тим, щоб описи фантастичних єдиноборств не збурювали душі підданих імператора. Друге життя жанр знайшов з зникненням імператорського Китаю на початку XX століття.

Комуністична влада Китаю несхвально ставилися до авторів уся, зате в Тайвані та Гонконгу з 1960-і по 1980-ті рр.. уся розвинувся в один з найпопулярніших жанрів масової культури. На Заході перші шанувальники китайського фентезі з'явилися з публікацією перекладів творів гонконгського автора Цзінь Юна. Останні роки XX і початок XXI ст. були ознаменовані появою комп'ютерних ігор у жанрі уся («Jade Empire», «Dynasty Warriors»).

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Sam Ho. From Page to Screen: A Brief History of Wuxia Fiction. // Heroic Grace: The Chinese Martial Arts Film, ed. David Chute and Cheng-Sim Lim. Los Angeles, 2003.
  • Jeff Yang, Art Black. Once Upon a Yime in China : a Guide to Hong Kong, Taiwanese, and Mainland Chinese Cinema. Atria Books, 2003.