Уся

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Старовинна ілюстрація до роману «Річкові затони»

Уся (під впливом латинської графіки (wuxia) також вуся; кит. 武侠, пін. wǔxiá [ù.ɕjǎ], «уся») — пригодницький жанр китайського фентезі (література, телебачення, кінематограф) з багатою демонстрацією східних єдиноборств[1]. Уся в кіно[2] являє собою насичений фантастичними елементами різновид фільму з бойовими мистецтвами. Персонажі мають миттєву швидкість реакції та надзвичайні фізичні дані.

Назва[ред. | ред. код]

Назва терміну «уся» походить від поєднання слів ушу («бойове мистецтво») та сяке («лицар»; кит. 俠客, пін. xiákè).

Історія жанру[ред. | ред. код]

Одним з перших творів у жанрі уся була танська новела «Куньлуньський раб» (кит. 崑崙奴; автор Пей Сін, кит. 裴铏, пін. Pei Xing, 825–880), що оповідає про чорношкірого невільника, який завдяки чудовій навичці стрибати з даху на дах і підійматися по гладких стінах будинків, рятує з мандаринського гарему подругу свого господаря. До жанру уся можна віднести і знаменитий середньовічний роман «Річкові заплави».

За часів династій Мін і Цін на зображення «шляхетних розбійників» було накладено заборону з тим, щоб описи фантастичних єдиноборств не збурювали душі підданих імператора. Друге життя жанр знайшов з зникненням імператорського Китаю на початку XX століття.

Комуністична влада Китаю несхвально ставилися до авторів уся, зате в Тайвані та Гонконгу з 1960-ті по 1980-ті рр. уся розвинувся в один з найпопулярніших жанрів масової культури. На Заході перші шанувальники китайського фентезі з'явилися з публікацією перекладів творів гонконгського автора Цзінь Юна.

Останні роки XX і початок XXI ст. були ознаменовані появою відеоігор у жанрі усяJade Empire», «Dynasty Warriors»).

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Sam Ho. From Page to Screen: A Brief History of Wuxia Fiction. // Heroic Grace: The Chinese Martial Arts Film, ed. David Chute and Cheng-Sim Lim. Los Angeles, 2003.
  • Jeff Yang, Art Black. Once Upon a Yime in China : a Guide to Hong Kong, Taiwanese, and Mainland Chinese Cinema. Atria Books, 2003.