Очікує на перевірку

Уусімаа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Уусімаа
фін. Uusimaa
швед. Nyland
Провінція
Герб
 
Країна Фінляндія Фінляндія
Адміністративний центр Гельсінкі
Губернатор Оссі Саволайнен
Площа 9 567.90 км²
Населення 1 689 725 (оц. 2019)
Густота населення 176,6 осіб/км²
 
тварина їжак
птах дрізд
риба судак
камінь рогова обманка
 
Сайт uudenmaanliitto.fi , (швед.)(фін.)(англ.)

Уу́сімаа (фін. Uusimaa Фінською: [ˈuːsimɑː]; швед. Nyland, Фін. Шведською: [ˈnyːlɑnd]; обидва букв. 'нова земля') — район у Фінляндії. До 1 січня 2010 був у складі області Південна Фінляндія. На території району Уусімаа розташовані міста Гельсінкі, Еспоо, Вантаа, а також Національний парк архіпелагу Таммісаарі. Найбільший за населенням район Фінляндії — приблизно 30 % від всього населення Фінляндії, у ній проживає 1 689 725 осіб (оц. 2019). Загальна площа становить 16 057.89 км², з них 6 489.99 км² займає морська акваторія, суходіл — 9 567.90 км² у тому числі 471.4 км² прісноводні водойми. Район має високу щільність населення, а як для Фінляндії, то найвищу густоту — 176 осіб/км².

Історія

[ред. | ред. код]

Територію району Уусімаа у 12 ст. завоювало Шведське королівство. У ті часи називалася Тавастія (фінською — Гяме, староукраїнською — Ємь). Містила живі сліди перебування саамських племен. Вже у 14 ст. у шведських документах називається Nyland — Нова Земля. Фінський варіант назви території вперше зустрічається 1545 у фінському перекладі Нового завіту, який зробив Мікаель Аґрікола.

Мовна ситуація

[ред. | ред. код]

Район Уусімаа офіційно двомовний — фінська та шведська мають однакові права. На сході території зберігся старий шведський діалект, який відрізняється від літературної норми.

Також у агломераціях Уусімаа мешкає кілька сотень представників української діаспори, зокрема студенти та фахівці із дозволом на роботу.

Медії

[ред. | ред. код]

Тут зосереджені найбільші холдинги країни у сфері друкованих ЗМІ, зокрема видаються популярні таблоїди — Sanomat i Ilta-Sanomat.

Джерела

[ред. | ред. код]