Уїціліуїтль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хвіціліхвітль, другий тлатоані Теночтітлану.

Хвіціліхві́тль (13791414) — другий володар Теночтітлану, син Акамапічтлі та Міяхуацін, доньки правителя міста Тетепанко. Був тлатоані з 1395 до 1414 року. Ім'яперекладається як «Пір'я колібрі».

Внутрішня політика[ред.ред. код]

Хвіціліхвітль продовжував політику батька зі зміцнення влади як всередині своєї держави, так за її межами. Він створив Королівську раду, або Тлатокан, а також посади чотирьох виборних тлатоані радників. Їх завданням була допомога новому монарху в перші роки після вступу на трон.

Значну увагу Хвіціліхвітль приділяв розвитку економіки своєї держави. Було налагоджено бавовняну промисловість, продуктами якої Теночтітлан забезпечував більшість міст-держав долин Мехіка та Пуебло. Крім того того, володар Теночтітлану планував провести водопровід для покращення постачання водою мешканців міста, однак це йому не вдалося. Хвіціліхвітль зміцнив оборону Теночтітлана, збудувавши у найважливішому місці фортецю.

Зовнішня політика[ред.ред. код]

У зовнішній політиці Хвіціліхвітль дотримувався союзу з Тезозомоком, володарем держави Ацкапотцалько, на донькі якого Хвіціліхвітль одружився. Це дало змогу правителю Теночтітлану знменшити розмір данини, яку до того сплачував Теночтітлан Ацкапотцалько. Хвіціліхвітль допомгав Тезозомоку у боротьбі з містами Куаутітлан, Хальтокан, Тескоко, Тильтітлан, Отомпа, Акольман, Толланцинко. У цих військах тлатоані Теночтітлану отримав значну здобич.

Родина[ред.ред. код]

Діти:

  • Чимальпопоку;
  • Матлалкхуацін, дружина Іштлільхочитля, правителя Тескоко.
  • Друга дружина - Міяхуаксихуітль, донька Тлакакуітлахуаціна, тлатоані Куанауака;

Діти:

Джерела[ред.ред. код]

  • México y sus gobernantes. Manuel García Puron. — Mexico City: Joaquín Porrua, 1984. — v. 1.