Фаворити Успіху

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рейтинг народних уподобань
«Фаворити Успіху» (Україна)
Логотип конкурсу торгових марок «Фаворити Успіху»
Девіз «Бери від життя найкраще!»
Вперше проведено 2003
Сайт www.favor.com.ua

«Фаворити Успіху» (рос. Фавориты Успеха) — щорічний некомерційний рейтинг для визначення найулюбленіших громадськістю торгових марок товарів і послуг та найяскравіших виконавців українського шоу-бізнесу. Рейтинг характеризують: простота та прозорість методики дослідження громадських уподобань, повна відкритість результатів дослідження, участь у всіх гравців ринку без попередніх заявок, залучення до оцінки конкурсантів усіх небайдужих[1].

Місія рейтингу[ред. | ред. код]

Основна мета — створення щорічного відкритого та публічного рейтингу популярності учасників ринку товарів і послуг. Визначення найкращих і найзатребуваніших споживачами пропозицій та нагородження переможців медаллю «Фаворит Успіху».

Переможці визначаються за підсумками публічного рейтингу, що обчислюється на базі голосування за участю трьох респондентських груп: Експертного Журі (професійних профільних фахівців у різних напрямках споживчого ринку), Журі Успішних Людей (публічних і відомих людей України, знаменитостей) та безпосередніх споживачів. Обробка результатів опитувань здійснюється незалежною маркетинговою дослідницькою компанією InMind, і проходить аудит Київського міжнародного інституту соціології (КМІС)[2].

Історія[ред. | ред. код]

В.І. Паніотто, генеральний директор КМІС, автор оригінальної методики рейтингу на церемонії нагородження «Фаворитів Успіху – 2005»

Рейтинг започатковано в 2003 році. Ідея полягала у вивченні споживацьких уподобань, за методиками прийнятими в соціальних дослідженнях економічно розвинених країн, та опитуванні безпосередніх споживачів і експертів різних галузей, без втручання в процес досліджень самих гравців ринку, представників компаній. Методику дослідження вподобань було адаптовано до особливостей українського ринку доктором філософських наук, професором кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська Академія», генеральним директором КМІС Володимиром Іллічом Паніотто[3][4].

Щорічні опитування громадської думки спрямовані на визначення найкращих, найбільш затребуваних споживачами торгових марок товарів та послуг українського ринку, а також найяскравіших представників вітчизняного шоу-бізнесу. У публічному рейтингу беруть участь усі торгові марки, що офіційно присутні на ринку країни. Всі без винятку марки автоматично є конкурсантами та претендентами на перемогу в номінаціях, чиї назви відповідають певним сферам ринку народного споживання.

2005 рік — дослідження споживацьких уподобань вперше проведено в Інтернеті, у вигляді онлайн-голосування на сайті. Кожен бажаючий отримав можливість проголосувати за своїх власних «фаворитів», таким чином рекомендуючи їх іншим, а також висловити свою думку щодо тих чи інших ринкових пропозицій у майже 200 категоріях. Проект супроводжувався рекламною кампанією в Інтернеті, висвітлювався в пресі і супроводжувався розіграшем призів, тому, незважаючи на короткий термін проведення голосування (всього 2 тижні), в ньому взяли участь понад 8000 споживачів з усіх регіонів України. Таким чином, дослідження конкурсу набули загальнонаціонального масштабу.

2006 рік — рейтинг почав проводити опитування споживачів не в певний період, а протягом усього року, з січня по грудень, що в результаті дало можливість не тільки отримувати інформацію про рейтинг учасників, але й щоквартально відстежувати динаміку в змінах громадських уподобань. Також, учасники Інтернет-голосування отримали можливість самостійно додавати до рейтингу нових учасників, за яких вони хотіли би проголосувати, однак які раніше були відсутні (напр. в через маловідомість, або присутність лише в незначній частині країни, або у зв’язку з недавньою появою на ринку, про що ще не було відомо організаторам конкурсу). Кількість респондентів зросла до 20 тис., учасників експертного журі — до 235 чоловік, журі успішних людей — до 55 чоловік.

Наприкінці 2007 року конкурс презентував оновлений веб-портал, на якому з’явився каталог торгових марок та компаній[5].

Протягом 2010-х років при дослідженні вподобань громадськості в опитуваннях щорічно брали участь щонайменше 30 тисяч українських споживачів та сотні спеціалістів різних галузей. У результаті опитувань визначаються переможці рейтингу в кожній з понад 600 категорій ринку. Причому, переможці визначаються незалежно від їхнього бажання чи небажання отримувати нагороду на щорічній церемонії, чи використовувати знак «Фаворит Успіху» для маркування та просування бренду. Результати опитувань фіксуються у відкритому доступу у вигляді рейтингових таблиць, а поточний рейтинг оновлюється в реальному часі 24/7, відповідно до активності респондентів і відображують рівень суспільної довіри до тих чи інших брендів.

Номінації[ред. | ред. код]

У рейтингу представлено понад 600 категорій ринку споживацьких товарів і послуг та відображує дійсні ринкові пропозиції. Це продукти харчування, напої, побутові товари, косметика, техніка й автомобілі, лікарські засоби, різні галузі сфери послуг, ЗМІ та інші.

При опитуванні вподобань респонденти вказують найкращі на їхній погляд торгові марки з повного переліку пропозицій, що присутні на ринку в певній категорії. Обирати улюблених номінантів у голосуванні так саме складно як і визначатись з вибором у магазині [6].

Річний рейтинг розділений на чотири квартальні етапи. Підсумкова, річна оцінка конкурсантів залежить від сумарного середнього балу, отриманого у всіх календарних кварталах.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • До 2005 року переможці нагороджувалися золотими статуетками [7]. Статуетки символізували грецького бога «Гермеса», заступника торгівлі, який тримав над собою медаль. Починаючи з 2006 року і понині, нагородою переможців є медаль [8], яка є частиною оригінальної статуетки. За словами координатору конкурсу «Фаворити Успіху» в Україні, статуетка часто сприймається отримувачем та громадськістю як особиста нагорода, в той час як успіхи торгової марки та заслужена перемога є результатом колективної роботи маркетингової команди, або навіть всієї компанії.
  • У 2004 році церемонію нагородження було перенесено на 2 місяці від запланованої дати через помаранчеву революцію [9].
  • Відвідати церемонію нагородження можливо тільки маючи персональне запрошення. Квитки на цю подію придбати неможливо, оскільки їх не випускають у продаж для публіки. Проте, незважаючи на відсутність квитків у продажу, організатори події щорічно розповсюджують обмежену кількість запрошень для найактивніших учасників публічного онлайн-голосування.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]