Факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Факультет систем і засобів масової комунікації
ДНУ ім. О. Гончара
Основні дані
Засновано 1996
Приналежність ДНУ
Контакт
Ключові особи Демченко Володимир Дмитрович
Адреса вул. Наукова, 13, корпус №9
Веб-сторінка fszmk.dp.ua/uk

Факультет систем і засобів масової комунікації  — факультет ДНУ ім. О. Гончара.

Історія факультету систем і засобів масової комунікації[ред.ред. код]

Факультатив журналістики[ред.ред. код]

70-ті роки ознаменувались на Придніпров'ї поступальним розвитком преси. Тож потреба у журналістських кадрах зростала з кожним роком. Зважаючи на потреби регіону, і місцева влада, і керівництво ніпропетровського держуніверситету почали розглядати питання про доцільність відкриття якщо не факультету журналістики, то хоча б спеціалізованого відділення. Але всі спроби «пробити проект нагорі» не вдались — журналістика належала до ідеологічно важливих для КПРС спеціальностей, тож український ЦК вважав, що двох факультетів (у Києві та Львові) для України досить, цю думку поділяли і в Москві.

Чи не єдиним у цій ситуації залишався шлях створення на філфаці відповідної спеціалізації, яку б студенти опановували факультативно. Вирішено було, що для факультативу буде відбиратися група в 15-20 осіб з числа студентів українського і російського відділень. Навчальний план містив декілька теоретичних курсів і спецкурси, які саме й були спрямовані на розвиток у студентів професійних навичок. До викладання вдалося залучити найбільш авторитетних журналістів міста: головних редакторів деяких газет, власкорів центральних та республіканських видань тощо.

Навчання поєднувалося з практиками в районних і обласних газетах. Постійно діючою базою практики стала для слухачів факультативу і університетська багатотиражка, яку на той час редагувала доцент кафедри журналістики Надія Михайлівна Бикова.

Коли прийшов час розподіляти перших випускників на роботу, університет завдяки активній допомозі обласної влади не лише отримав вакантні робочі місця в ЗМІ регіону, але й додатково до дипломів звичайного зразку зміг видати слухачам факультативу спеціальні посвідчення. У нашій області вони мали вагу майже справжнього диплому.

І все ж час факультативу спливав. Новий час ставив нові вимоги перед журналістами, перед їхньою фундаментальною та професійною підготовкою. І університет знову повернувся до старої ідеї про утворення журналістського відділення.

Заснування спеціальності журналістика[ред.ред. код]

Рішення про створення спеціальності журналістика у ДНУ було прийняте у 1991 році. Це був багатоступеневий процес. У січні був виданий наказ по університету, за яким нинішньому декану, а тоді доценту кафедри зарубіжної літератури Володимиру Дмитровичу Демченку було доручено створити кафедру журналістики. Все потрібне для цього було зроблене, і вже в 1991 році спеціальність «Журналістика» мала перших студентів, і перший випуск журналістів відбувся вже через чотири роки. У 1996 було вирішено відкрити нову спеціальність, яка б готувала кваліфіковані кадри для роботи у міжнародному інформаційному просторі. Так з'явилась спеціальність «Міжнародна інформація». Оскільки випускники цієї спеціальності повинні мати високі знання іноземних мов, згодом створилась нова кафедра лінгвістичної та країнознавчої підготовки.

Створення факультету[ред.ред. код]

Відкриття другої спеціальності відкрило шлях до створення нового факультету — Систем та Засобів Масової Комунікації. Тоді ж була створена ще одна кафедра факультету — філологічної та культурологічної підготовки журналістів. Оскільки своїм завданням новонароджений факультет поставив готувати фахівців у сфері комунікативістики, то зрозуміло, що мимо його уваги не могли пройти так звані «маркетингові комунікації» — реклама та PR. Тим більше, що пересічний український громадянин знайомився з ними не по теорії, а у буремних політичних баталіях під час президентських та парламентських виборів та через потік реклами, що обрушився на нього зі шпальт газет та екранів телевізорів. Крокуючий в ногу із часом новонароджений факультет мав потребу відкрити ще одну спеціальність. І у 1997 році ФСЗМК почав готувати спеціалістів за фахом «Менеджмент організацій». А у 1998 році з'явилась випускаюча кафедра цієї спеціальності — Менеджменту ЗМІ, реклами та PR. З 2007 року спеціальність «Менеджмент організацій» трансформувалась у спеціальність «Реклама та ПР», яка в свою черку ввійшла до напрямку «Журналістика» Спеціальність «Видавнича справа та редагування» була відкрита у 2002 році також за об'єктивної потреби суспільства — тоді тільки-но почало утверджуватись вітчизняне книгодрукування, отже потрібні були фахівці саме в цій сфері.


Структурні підрозділи факультету[ред.ред. код]

  • Кафедра масової та міжнародної комунікації

Завідувач кафедри — Демченко Сергій Володимирович, кандидат політичних наук, доцент

  • Кафедра лінгвістичної та країнознавчої підготовки журналістів

Завідувач кафедри — Гончаренко Елла Петрівна, доктор філологічних наук, професор

  • Кафедра видавничої справи та міжкультурної комунікації

Завідувач кафедри — Підмогильна Наталія Василівна, доктор філологічних наук, професор

  • Кафедра реклами та зв'язків з громадськістю

Завідувач кафедри — Бутиріна Марія Валеріївна, доктор наук із соціальних комунікацій, професор

Історія кафедри масової та міжнародної комунікації
[ред.ред. код]

Кафедра журналістики почала своє існування у 1991 році. На кафедрі розробляються три загальні напрямки, що забезпечують всебічну теоретичну підготовку випускників — журналістикознавчу (преса, радіо, телебачення), комунікативну та практичну (опанування навичками в творчих майстернях). Щодо навчального процесу, то його забезпечують 2 професори, доктор філологічних наук та доктор наук із соціальних комунікацій, 9 доцентів, 2 старші викладачі, 1 викладач.

А за останні 5 років працівниками кафедри було видано 4 монографії.

У нинішньому вигляді та складі кафедра забезпечує викладання частини фундаментальних та всього загалу професійно — спрямованих і спеціальних дисциплін. Для всіх дисциплін, що читаються, розроблені навчально — методичні комплекси, які включають в себе типові робочі програми, конспекти лекцій, тематику практичних занять та індивідуальні завдання, критерії оцінки знань студентів та рекомендовану літературу.

Кожен з курсів та спецкурсів забезпечено власними методичними розробками викладачів. На кафедрі підготовлено та випущено ряд методичних вказівок, що забезпечують викладання дисциплін. Це — «Теорія масової комунікації» (проф. Буряк В. Д.), «ія журналістської творчості» (проф. A. A. Бойко), «Історія виникнення преси» (доц. О. В. Гудошник), "Вступ до спеціальності" (доц. Кирилова О. В.), «Теорії та доктрини масової комунікації» (доц. С. В. Демченко) та інші.

Характерною особливістю викладання дисциплін є те, що вони тісно пов'язані з журналістською практикою. Більша частина спецкурсів та творчі майстерні проводяться на базі ЗМІ м. Дніпропетровська, інших міст області та загальнонаціональних ЗМІ у м. Києві. До викладання спеціальних курсів залучаються провідні журналісти регіону. Разом з регіональним відділенням Національної Спілки журналістів України розроблено стимули для поліпшення творчої та навчальної роботи студентів. Найкращі з них отримують іменні стипендії Спілки та премії окремих ЗМІ.

Відкритість до співпраці із зарубіжними партнерами (а за 20 років підготовки фахівців з «Журналістики» у навчальному процесі взяло участь 14 викладачів з університетів США, Канади, Італії та Франції) значно полегшує можливості студентів для стажувань та часткового навчання в університетах дальнього зарубіжжя. Такими формами навчання було охоплено близько двох десятків студентів, частина з яких вже закінчила університет і надзвичайно успішно працює в ЗМІ регіону та Києві, а також у близькому та дальньому зарубіжжі.

На другому курсі студенти-журналісти проходять навчальну практику у друкованих ЗМІ. На третьому курсі — виробничу практику на радіо та ТБ. На п'ятому курсі — переддипломна практика у тих організаціях, які є місцями майбутнього працевлаштування випускників.

У період переддипломної практики студенти розробляють практичну частину дипломного проекту, які співвідносяться із теоретичними та практичними розробками кафедри.

Кафедра має постійні навчально-виробничі контакти з ДОТРК, 34-м та 11-м телеканалах, газетами «Наше місто», «Днепр вечерний» та іншими, на базі яких відбувається практична реалізація студентами теоретичних розробок, їх працевлаштування.

Свою кваліфікацію викладачі кафедри підвищують і через ФІЖ Інституту журналістики КНУ та інших навчальних закладів України, і через міжнародну співпрацю у науковій та навчально — методичній сферах.

Так, к.ф.н., доцент О. В. Кирилова у рамках університетського проекту Тасіс / Темпус пройшла стажування в англійському університеті м. Блекборна. Професор ВД. Демченко стажувався у школі журналізму Північно-Східного університету (Бостон, США) та Інституті перепідготовки журналістів та викладачів журналістики ФОИО (Швеція).

Кафедра також бере участь у міжнародних програмах «Громадське суспільство», «ШЕХ-РгоМесІіа», заохочує до роботи зі студентами викладачів закордонних університетів.

Викладачі кафедри масової та міжнародної комунікації[ред.ред. код]

Очолює випускову кафедру «масової та міжнародної комунікації» Демченко Сергій Володимирович, доктор наук із соціальних комунікацій, професор. Коло наукових інтересів — теорія та історія масової та соціальних комунікацій, сучасні комунікаційні технології. Викладає дисципліни Теорія масової комунікації.

Володимир Дмитрович Демченко — професор кафедри, доктор філологічних наук. Науковий напрямок: глобальні проблеми сучасної журналістики та журналістської освіти. Є автором монографії, 7 навчальних статей та методичних вказівок до курсів. Викладає дисципліни «Друковані ЗМІ в умоваї ринку» Теорія та історія журналістики Методика викладання фахових дисциплін.

Оксана Василівна Гудошник — доцент кафедри, кандидат філологічних наук. Автор різноманітних наукових публікацій та методичних вказівок. Викладає «Історію зарубіжної журналістики», «Історію виникнення преси».

Оксана Вікторівна Кирилова — доцент кафедри, кандидат філологічних наук. Автор близько 10 наукових публікацій. Викладає дисципліні: «Міжнародна журналістика», «Основи наукових досліджень», «Сучасні комунікативні та інформаційні системи Журналістські посади.

Лілія Василіївна Темченко — доцент кафедри, кандидат філологічних наук. Вікладає: „Редакційне розслідування“, „Історія української журналістики“, „Журналістська етика“, „Масова комунікація та інформація“.

Олена Олександрівна Гусєва — доцент кафедри, кандидат філологічних наук. Викладає: „Історія російської журналістики“, „Соціальна інформатика“. Специфіка видавничої справи в умовах ринку.

Ірина Станіславівна Бучарська — доцент кафедри, кандидат філологічних наук. Вікладає: „Журналістикознавство“, „Інформаційно-аналітичне діяльність в засобах масової комунікації“.

Наталя Анатоліївна Гусак — доцент кафедри, кандидат філологічних наук. Викладає: „Журналістський фах“, „Основи журналістики“.

 Тамара Олексіївна Полякова. Доцент кафедри, Заслужений журналіст України, автор методичних посібників до спецкурсу „Телевізійний сценарій“, „Основи телевізійної журналістики“. Викладає дисципліни: „Типологія сучасних ЗМІ“, „Журналістський фах“. Основи тележурналістики

Алла Миколаївна Бахметьєва. Доцент кафедри, кандидат наук із соціальних комунікацій. Крім того очолює інформаційно-аналітичну агенцію ДНУ „Уні-прес“. Викладає такі дисципліни: „Сучасні жанри медіа“, „Сучасні формати медіа“, „Організація та функціонування пресслужби“. Журналістський практикум. Керує виробничою практикою студентів Ш-го курсу, спеціальності „Фотожурналістика“.

Старший викладач кафедри Анатолій Іванович Александров — відомий практик телебачення. Викладає такі дисципліни: „Технічні засоби виробництва“, „Фотожурналістика“. Керує виробничою практикою студентів III-го курсу, спеціальності „Фотожурналістика“.

Викладач кафедри Людмила Валентинівна Хотюн. Читає лекції з курсів Журналістський фах», «Журналістикознавство», «Міжнародна інформація». Випускниця магістратури спеціальності Журналістика та інформація ДНУ. Працює над кандидатською дисертацією. Веде практичні заняття з дисциплін Масова комунікація та інформація та Журналістикознавство.

Сухенко Інна Миколаївна кандидат філологічних наук, доцент, працює на факультеті систем та засобів масової комунікації з 1997 року. Викладає дисципліни «Мова іноземних ЗМК», «Мова англомовної преси», «Вища освіта України та Болонський процес». Неодноразово отримувала гранти на дослідження в європейських університетах в рамках низки програм, серед яких «Еrasmus Mundus External Cooperation Window Mobility Scheme» ( the University of Bologna, Italy, 2008), «Erasmus Mundus Action 2 BMU — Mobilities for Innovation and Development» (the University of Turku, Finland, 2011—2012), Cambridge Colleges’ Hospitality Scheme (the University of Cambridge, UK, 2013), регулярно бере участь у заходах щодо розвитку європейського освітнього простору з питань академічної ільності та інтеграційних реформ вищої освіти країн Східного партнерства (Будапешт, Берлін, Рига, Вільнюс).