Фамцикловір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фамцикловір
Систематизована назва за IUPAC
2-[(acetyloxy)methyl]-4-(2-amino-9H-purin-9-yl)butyl acetate
Класифікація
ATC-код J05AB09
PubChem 3324
CAS 104227-87-4
DrugBank
Хімічна структура
Формула C14H19N5O4 
Мол. маса 321,332 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність 77%
Метаболізм гідроліз до пенцикловіру
Період напіввиведення 2 год.
Екскреція Нирки
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата ФАМВІР®,
«Новартіс Фармасьютика С.А.»,Іспанія
UA/9236/01/03
15.11.2013-15/11/2018

Фамцикловір — синтетичний противірусний препарат з групи нуклеозидних аналогів для перорального застосування. Фамцикловір розроблений швейцарською компанією «Novartis», яка випускає його під торговою маркою «Фамвір».

Фармакологічні властивості

[ред. | ред. код]

Фамцикловір — синтетичний противірусний препарат з групи нуклеозидних аналогів, що є пероральним попередником пенцикловіру. Механізм дії препарату полягає в утворенні активного метаболіту — пенцикловіру трифосфату, що інгібує фермент вірусів — ДНК-полімеразу — та гальмує синтез вірусної ДНК. До препарату чутливими є вірус герпесу людини, цитомегаловіруси, вірус вітряної віспи та вірус Епштейна — Барр.

Фармакокінетика

[ред. | ред. код]

Фамцикловір швидко всмоктується, після першого проходження через печінку перетворюється на пенцикловір. Максимальна концентрація препарату в крові досягається через 45 хвилин. Біодоступність препарату (по пенцикловіру) складає 77%. Фамцикловір та пенцикловір погано зв'язуються з білками крові. Немає даних, чи препарат проникає через гематоенцефалічний бар'єр. Препарат проникає через плацентарний бар'єр. Немає даних, чи виділяється фамцикловір в грудне молоко, але встановлено, що препарат виділяється в молоко тварин. Фамцикловір метаболізується в організмі лише до пенцикловіру та його біохімічного попередника — 6-дезокси-пенцикловіру. Виводиться препарат з організму нирками у вигляді незміненого пенцикловіру та 6-дезокси-пенцикловіру. Період напіввиведення препарату становить 2 години, період напіввиведення з клітин становить 7—20 годин. При нирковій та печінковій недостатності період напіввиведення препарату може збільшуватись.

Показання до застосування

[ред. | ред. код]

Фамцикловір застосовується для лікування хворих з оперізуючим лишаєм, у тому числі форми з ураженням очей та у хворих із ослабленим імунітетом; а також для лікування хворих із генітальним герпесом.

При застосуванні фамцикловіру спостерігаються наступні побічні ефекти:

Протипокази

[ред. | ред. код]

Фамцикловір протипоказаний при підвищеній чутливості до препарату або пенцикловіру. З обережністю застосовують препарат при вагітності, годуванні грудьми, печінковій або нирковій недостатності. Фамцикловір не застосовують у дитячому віці.

Форми випуску

[ред. | ред. код]

Фамцикловір випускається у вигляді таблеток по 0,125; 0,25 та 0,5 г.

Джерела

[ред. | ред. код]