Перейти до вмісту

Фанус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Фанус
Зображення
CMNS: Фанус у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Фанус (масрі فانوس, мн. فوانيس), також відомий як Фанус Рамадан (араб. فانوس رمضان)[1], — єгипетський традиційний ліхтар, який використовувався для прикраси вулиць і будинків у місяць Рамадан. Вперше з'явився в Єгипті, з того часу вони поширилися по всьому мусульманському світу і є загальним символом, пов'язаним зі священним місяцем[2][3].

Етимологія

[ред. | ред. код]

Слово Fanous (також пишеться Fanos, Phanous і Fanoos) походить від грецького φανός, phanós і означає «світло» або «ліхтар». Історично він використовувався у значенні світло світу і є символом надії, наприклад світло в темряві.

Історія

[ред. | ред. код]
Фанус
Фанус

Традиція використання фанусів як прикрас, пов'язаних із Рамаданом, походить із середньовічного Єгипту[4], де за традицією єгиптяни масами виходили з ліхтарями в руках, щоб вітати фатімідського халіфа Аль-Муїзза під час його прибуття до Каїра під час священного місяця Рамадан, оскільки це давня єгипетська традиція святкувати, освітлювати вулиці вієподібними ліхтарями. Зараз його використання поширилося в багатьох мусульманських країнах[5][6][7].

Традиційні єгипетські ліхтарі в Каїрі, Єгипет, під час святкування Рамадан

У стародавні часи фанус був схожий на лампу і містив або свічки, або олію. Спочатку розвинувся з факелів, які використовувалися на святах фараонів, присвячених сходженню зірки Сіріус. Протягом п'яти днів стародавні єгиптяни святкували дні народження Осіріса, Гора, Ісіди, Сета та Нефтиди — по одному щодня — освітлюючи вулиці фанусами (факелами). Смолоскипи або свічки також користувалися в ранньому християнстві. Це засвідчене єгипетським істориком Макризі (1364—1442), який зазначив у своїй книзі Al Mawaiz wa al-'i'tibar bi dhikr al-khitat wa al-'athar, що ці факели або свічки використовувалися під час Різдва для святкування[8].

Використання

[ред. | ред. код]

Фанус широко використовується в усьому світі — особливо в азійських регіонах та арабському світі — не лише для певних релігійних цілей, але й для імен людей чи декоративних цілей. Їх можна знайти в будинках, ресторанах, готелях, торгових центрах тощо. Часто вони розташовані у вигляді групи світильників, розташованих у різних конструкціях і формах. Для їх виготовлення в основному використовують метал і скло.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Fanous[Архівовано 2009-08-28 у Wayback Machine.]; 2009 article; Al-Ahram Weekly Online
  2. فانوس رمضان.. قصة بدأت فى "المحروسة".. استقبل به المصريون الخليفة المعز لدين الله الفاطمى.. وارتبط بالشهر الكريم.. واشتهرت صناعته من النحاس المنقوش وصولا للنسخ المقلدة والصناعة الصينى. Youm7.
  3. The history of the fanous, Cairo's traditional Ramadan lantern. The National (англ.). 1 квітня 2022. Процитовано 3 квітня 2022.
  4. The story behind Ramadan Lantern, DNE, 8 травня 2018, процитовано 23 березня 2023
  5. فانوس رمضان.. قصة بدأت فى "المحروسة".. استقبل به المصريون الخليفة المعز لدين الله الفاطمى.. وارتبط بالشهر الكريم.. واشتهرت صناعته من النحاس المنقوش وصولا للنسخ المقلدة والصناعة الصينى. Youm7.
  6. The history of the fanous, Cairo's traditional Ramadan lantern. The National (англ.). 1 квітня 2022. Процитовано 3 квітня 2022.
  7. Folk: The Ramadan lantern - Street Smart - Folk. Ahram Online. Процитовано 3 квітня 2022.
  8. The history of the fanous, Cairo's traditional Ramadan lantern. The National (англ.). 1 квітня 2022. Процитовано 3 квітня 2022.«The history of the fanous, Cairo's traditional Ramadan lantern». The National. 2022-04-01. Retrieved 2022-04-03.