Фаркунст

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фаркунст

Фаркунст - старовинне механічне пристосування для підйому людей з шахти і спуску їх у шахту, що служить для заміни сходів або драбин.

Принцип дії[ред.ред. код]

Пристрій складається з ряду майданчиків на стіні, разом з вертикальною, що рухається вгору і вниз штангою з такими ж майданчиками, або пари таких штанг, що рухаються вгору-вниз поперемінно. Людина може піднятися (або опуститися), за допомогою цього пристрою, переходячи з майданчика на майданчик, погодивши свої рухи з рухами штанги (штанг). Розміри пристрою можуть бути різними, майданчики можуть вміщати по кілька чоловік, або бути просто сходинками.

Штанга приводиться в рух від кривошипного механізму, в свою чергу приводиться від двигуна, наприклад, від водяного колеса або парової машини. Для безпечного переходу між площадками при русі фаркунста пристрій може робити паузи в русі штанги, для чого служить особливий пристрій, називається катарактою. Фаркунст через свої обмеження і недоліки (у тому числі, складності і дорожнеча), майже повсюдно витіснено із шахт кліттю.

Література[ред.ред. код]


Див. також[ред.ред. код]